مدیر بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه معتقد است با حذف یارانه کاغذ، مترجم، مولف، لیتوگراف‌، صحاف‌، چاپخانه‌دار و تمام افراد و موسساتی که در آماده‌سازی کتاب نقش دارند، بی‌کار می‌شوند.
نبود یارانه کاغذ باعث بی‌کاری همه دست‌اندرکاران کتاب می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مدیر بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه سومین ناشری است که مهر در ادامه پرونده «کاغذ یارانه‌ای و نبودش» سراغش رفته‌اند. این‌مدیر نشر هم معتقد است در شرایط فعلی، وضعیت بازار تولید و عرضه کتاب، به‌گونه‌ای است که حذف یارانه کاغذ توسط دولت، به تعطیلی این ‌بازار می‌انجامد.

اسماعیل حسن‌زاده در این‌باره می‌گوید: حقیقت این است که با توجه به بحران‌هایی که در کشور وجود دارد، و مساله تحریم و حواشی اقتصادی آن، به‌طور معمول و در روندی عادی نمی‌شود کتاب چاپ کرد؛ چه‌ برسد به این‌که ‌شرایط بخواهد بدتر هم بشود.
وی افزود: به‌عنوان مثال، ما در حال حاضر کتاب‌هایی داریم که پیش‌تر چندین بار چاپ شده‌اند ولی به دلیل تعداد صفحات بالا، جلدسازی خاص یا نفیس و پرهزینه بودن، امروز امکان چاپ و فروش آن‌ها وجود ندارد. موضوع این است که تولید آنها بسیار هزینه‌بر شده و هر اندازه هم که کف قیمت و سود را درنظر بگیریم، بازهم قیمتی فوق‌العاده بالا خواهند داشت و از آنجا که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و توان خرید این‌دست کتاب‌ها را ندارند، از چاپ‌شان صرف‌نظر کرده‌ایم.

این ‌ناشر گفت: این‌مشکل، تنها یک‌نمونه از خروار است. حالا فکر کنید، کاغذ یارانه‌ای بخواهد قطع شود. در این صورت قیمت‌گذاری کتاب چگونه خواهد بود؟ و آیا با وضع اقتصادی موجود، خریداری برای آن کتاب داریم؟ این‌جاست که عملا صنعت نشر تعطیل می‌شود.
حسن‌زاده گفت: ۵۰ درصد هزینه‌های کتاب، مربوط به کاغذ است؛ یعنی نیمی از کار. حالا اگر هزینه، سه برابر شود، نه‌تنها من ناشر بی‌کار می‌شوم، بلکه مترجم‌ها، مولف‌ها، لیتوگراف‌ها، صحاف‌ها، چاپخانه‌دارها و تمام موسساتی که در آماده‌سازی کتاب نقش دارند، به تدریج کم‌کار و بی‌کار می‌شوند. ناشران همین حالا هم به‌زحمت خود را سرپا نگه داشته‌اند تا بحران فعلی را از سر بگذرانند. چندماه پیش بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، مشمول دریافت کاغذ یارانه‌ای شد و به ما اعلام کردند بیایید کاغذ خود را دریافت کنید. ما تا دوماه پیش پولی برای پرداخت و دریافت این ‌کاغذ یارانه‌ای نداشتیم چون در واقع نقدینگی نداشتیم. چند بار پیام دادند که اگر نیایید، سهم کاغذتان باطل می‌شود. بالاخره با قرض‌کردن، توانستم کاغذها را تحویل بگیرم. این‌مشکلات نشر کتاب پارسه نمونه‌ای نوعی از مشکلات سایر ناشران هم هست.

وی گفت: آن‌چه مشخص است، با همین ‌رویه فعلی که مصایب و خطرهاست در آن، نمی‌شود به خوبی به کار ادامه داد، و ناشران صرفا در اندیشه بقا و حفظ داشته‌های خود هستند. این داشته‌ها فقط سرمایه مالی نیست بلکه نیروی انسانی کارآموخته، برنامه‌ریزی برای آینده، پروژه‌ها و مجموعه‌های تعریف شده و غیره نیز هست. بنابراین اگر هنوز کتاب چاپ می‌کنیم، یکی به خاطر علاقه و دلبستگی به این کار است و دیگر به خاطر تعهداتی که نسبت به همکارانمان داریم. به جرئت می‌توانم بگویم اگر یارانه کاغذ قطع شود، باید با ۲۰ درصد نیروهای فعلی‌مان کار کنیم. یعنی از ۳۰ کارمند مجموعه کتاب پارسه باید ۲۵ نفر را تعدیل کنیم. به این‌مساله تعدیل نیرو هم نباید فقط از زاویه بی‌کار شدن افراد نگاه کرد. نکته مهم دیگرش این است که برای هرکدام از این ‌افراد که طی سال‌ها تبدیل به کارشناس و خبره کار شده‌اند، زمان و هزینه صرف شده است. افرادی که این‌ روزها در دفاتر نشر کتاب مشغول به کارند، هرکدام تجربیات سال‌ها را با خود اندوخته دارند و در صورت حذف یارانه کاغذ، در خطر مواجهه با بی‌کاری قرار می‌گیرند و رفتن آنها از بدنة یک نشر، آسیب‌های جبران ناپذیری به موسسه وارد می کند که به‌راحتی قابل ترمیم نیست.
مدیر بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه در پایان گفت: نتیجه‌گیری نهایی من این است که حذف یارانه کاغذ و به طور کلی برداشته شدن سوبسیدها، در اصل مطلوب و به نفع اقتصاد و فرهنگ کشور است،‌ اما در شرایط فعلی، به تعطیلی کار کتاب و نشر می‌انجامد.
کد مطلب : ۲۹۵۰۰۳
https://www.ibna.ir/vdcgzn9xwak9yz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401