نخستین‌بار در کشور و آستانه محرم الحرام انجام شد؛

افتتاح «حسینیه کتاب» در آستانه ماه محرم

«حسینیه کتاب» هیات مجازی کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی همزمان با شروع محرم الحرام حسینی(ع) آغاز به کار کرد.
افتتاح «حسینیه کتاب» در آستانه ماه محرم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مشهد، حسینیه کتاب، محفل عاشورایی کتابداران کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی همزمان با شروع محرم الحرام حسینی(ع) با حضور حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و حجت‌الاسلام مجید فاطمی ارفع، قائم‌مقام مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و مرتضی کرباسی، نایب‌رئیس مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و توریج کتابخوانی خراسان رضوی آغاز به کار کرد.

حجت‌الاسلام علی اکبر سبزیان در این مراسم گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با هدف بهر‌ه‌گیری از فضای مجازی در ایام کرونا، نخستین‌بار در کشور در ایام عزاداری و حزن و ماتم اباعبدالله الحسین(ع)، اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر و ایام رحلت حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی خود  رابا عنوان «حسینیه کتاب» انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: این حسینیه به همت کتابداران استان و با هدف ترویج فرهنگ حسینی در ایام ماه محرم و صفر و با‌ توجه به شرایط خاص محرم امسال با محوریت کتاب ارائه شده و به‌عنوان بزرگ ترین هیات مجازی کتابخانه‌های عمومی استان به وسعت دل‌های عاشقان حسین علیه ‌لسلام به‌عنوان محفل سلوک عاشورایی در راستای دانایی، شور و بصیرت فرهنگ حسینی فعالیت خواهد کرد.

در ادامه این مراسم قائم‌مقام مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان شمالی، رضوی و جنوبی نیز در این مراسم گفت: ابتلای جوامع بشری به مشکلاتی مانند شیوع ویروس کرونا ازجمله امتحانات الهی است که دارای برکات نیز خواهد بود.

وی ادامه داد: بعد از شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی برای اجتماعات و تجمعات مردمی به‌وجود آمد و بر همین اساس شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

قائم مقام مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان در ادامه یکی از برکات شیوع ویروس کرونا را توجه بیشتر به فضای مجازی در سطح کشور عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت توجه به کارکرد فضای مجازی، این مساله جدی گرفته نشده‌بود و یکی از برکات ابتلای جامعه به ویروس کرونا توجه بیشتر به اهمیت و تاثیرگذاری فضای مجازی در کشور بود.

وی ادامه داد: میدان بزرگ فضای مجازی متاسفانه کاملا مورد توجه معاندین دین و مبانی اخلاقی قرار گرفت و به نوعی آن‌ را تصاحب کرده‌است و حمله به بنیان‌های اعتقادی، فکری و حتی فطرت انسانی از مهمترین اهداف استکبار در این حمله است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه بعد از شیوع ویروس کرونا رشد بسیار خوب و زاید‌الوصفی در استفاده از فضای مجازی برای ارزش‌ها و اهداف مقدس انسانی و اسلامی را در کشور شاهد بودیم که افتتاح «حسینیه کتاب» اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی که بدون شک، تعبیر تازه و ابتکاری نو محسوب می‌شود از این دست از برنامه‌ها در فضای مجازی است.
 

محفل سلوک عاشورایی در محل حسینیه کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اقدام به تهیه و تدوین برنامه‌های عاشورایی با محتوای سخنرانی، معرفی کتاب در سه حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال با محوریت عاشورا و وقایع ماه محرم و صفر، مداحی و مقتل خوانی می کند.

«یک اربعین کتاب: با معرفی کتاب از روز عاشورا تا اربعین حسینی» نیز یکی دیگر از برنامه‌های حسینیه کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در ایام ماه محرم و صفر خواهد بود.

«ما ملت امام حسینیم»، جمله معروف سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، «امسال محرم ما کتابداران برای امام حسین علیه السلام غوغا می کنیم»، «امسال محرم را پر شورتر از هر سالی برگزار می کنیم»، «چون امسال محرم، کتابخانه‌ها، عزادار حسین علیه السلام می شوند»، «قرار است، امسال محرم، ما کتابداران محفل دانایی، شور و دلدادگی و بصیرت را زیر بیرق ابا عبدالله و در حسینیه کتاب بر پا کنیم»، و «قرار عاشقی در حسینیه کتاب» از جمله شعارهای این برنامه فرهنگی و معنوی است.

برنامه‌های تولیدی «حسینیه کتاب» در دهه اول محرم به مدت 55دقیقه هر شب ساعت 21 از طریق صفحه اینستاگرام و آپارات اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی به آدرس @KHORASAN.RAZAVIPL.IR پخش می شود.
کد مطلب : ۲۹۴۷۱۱
https://www.ibna.ir/vdcb8ab58rhb9zp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی