محسن جوادی در پیام تسلیتی مطرح کرد؛

محمود علمی نقش مهمی در عرصه فرهنگ مکتوب داشت

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان را تسلیت گفت.
محمود علمی نقش مهمی در عرصه فرهنگ مکتوب داشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌ عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی با صدور پیامی درگذشت محمود علمی، پیشکسوت حوزه نشر و کتاب و بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان را تسلیت گفت.
 
در پیام معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

«خبر درگذشت مرحوم محمود علمی که از پیشکسوتان حوزه نشر و کتاب بودند، موجب تاثر و تالم شد. خاندان بزرگوار علمی همواره در عرصه نشر و کتاب پیشگام، صاحب‌نظر، فعال و موثر بوده‌اند. آن مرحوم با انتشار کتاب‌های ارزشمند در حوزه ادبیات کهن و کلاسیک نقش مهمی در عرصه فرهنگ مکتوب داشتند. از سوی دیگر مرحوم محمود علمی در حوزه شعر و تصحیح متون هم دستی بر قلم داشتند که این نکته هم در کنار فعالیت‌های انتشاراتی ایشان قابل توجه است. اینجانب درگذشت ایشان را به خانواده محترم علمی و اهالی نشر و کتاب تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنم.»

محمود علمی، بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان چهارشنبه 14 خردادماه 99 پس از 74 سال فعالیت در حوزه چاپ و نشر ایران، در سن 95 سالگی درگذشت.
 
زنده‌یاد علمی، کارش در حوزه کتاب را از سال 1325، در چاپخانه اجدادی علمی و کتابفروشی پدرش، محمدحسن علمی آغاز کرد. وی انتشارات بدرقه جاویدان را سال 1340 تاسیس کرد. این موسسه انتشاراتی در پی همکاری‌ با علی دشتی، آثار او را منتشر کرد. همچنین مجموعه‌ای از نوشته‌های صادق هدایت، صادق چوبک، جلال آل‌احمد،‌ فریدون توللی، اسماعیل رائین، عبدالحسین زرین‌کوب، ابوالقاسم پاینده، ابراهیم خواجه‌نوری، محمدابراهیم باستانی پاریزی، باقر عاقلی، بزرگ علوی، علی‌محمد افغانی، فرهنگ‌های فارسی عمید، آثاری از محمدعلی جمال‌زاده و ابوالقاسم انجوی شیرازی، از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات جاویدان منتشر کرده است.
 
نخستین کتابی که محمود علمی منتشر کرد، کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی بود. این کتاب را بار نخست بروخیم و بار دوم شرکت تضامنی علمی منتشر کرده بود. او با نام مستعار و تخلص «م. درویش» شعر هم می‌سرود و دیوان شاعران کلاسیک را نیز تصحیح و حاشیه‌نویسی و منتشر می‌کرد.
کد مطلب : ۲۹۱۵۰۴
https://www.ibna.ir/vdciuzar5t1a3w2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال