نشست نسبت ولایت فقیه با مردمسالاری و استبداد با حضور عبدالحسین خسروپناه به صورت مجازی برگزار می‌شود.
نسبت ولایت فقیه با مردمسالاری و استبداد بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در ادامه نشست‌های دین و جامعه امروز که در شبهای ماه مبارک رمضان توسط انجمن اندیشه و قلم برگزار می‌شود، سه شنبه سی‌ام اردیبهشت ماه، عبدالحسین خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به موضوع نسبت ولایت فقیه با مردمسالاری و استبداد می پردازد.

این نشست ساعت ۲۲:۱۵ از صفحه اینستاگرام انجمن اندیشه و قلم به نشانی instagram. com/andisheqalam پخش می‌شود.

در معرفی این نشست آمده است: همواره طیف‌های گوناگون فکری، نظرات مختلفی درباره نسبت ولایت فقیه با مردمسالاری و استبداد داشته اند؛ نظراتی که از ابعاد نظری تا مصادیق عملی را در بر گرفته و همچنان پرسشها و شبهات زیر جای واکاوی دارد.

اینکه آیا حکومت دینی و نسخه «ولایت فقیه» آن با مردمسالاری و دیکتاتوری چه نسبتی دارد؟
حکومت ولایت فقیه چه مکانیسم‌هایی برای سلامت مجموعه حاکمیت از نوع فسادهای دیگر حکومت‌ها دارد؟ این ابزارها چه مقدار درونی و چه مقدار بیرونی هستند و نیاز به آنها و کارایی‌شان چگونه است؟

آیا حق نقد حاکم اسلامی به رسمیت شناخته شده و در این صورت این انتقاد چه شرایطی دارد؟
با توجه به بیانات امیرالمومنین که به مردم اجازه نقد می‌دادند، مباحثی که می‌گویند نباید ولی‌فقیه را نقد کرد تا قداست این جایگاه خدشه دار نشود، چه جایگاهی دارد؟ در حکومت اسلامی و ولایت فقیه راهکار کارامد نظارت بر حاکمان و جلوگیری از خطا و فساد آنان چیست و با توجه به اینکه برخی نظارت را در اختیار خبرگان نمی‌دانند، آیا راهکار جایگزینی وجود دارد؟

در جمهوری اسلامی قانون اساسی بر شرع و نظر ولایت حاکم است یا برعکس و پیامدهای آن چیست؟
کد مطلب : ۲۹۰۹۸۶
https://www.ibna.ir/vdcbwgb50rhb99p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401