کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نگهداری از یک قرآن 1114 ساله در گنجینه رضوی

28 ارديبهشت 1399 ساعت 14:14

یک جزوه قرآنی دست‌نویس فوق‌العاده نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب وقفی به بقعه رضوی است. این قرآن، از مهم‌ترین نفایس گنجینه رضوی است که به دست والی اصفهان در قرن چهارم هجری قمری وقف شده و سال وقف آن، قدمت این کتابخانۀ کهن را به رخ می‌کشد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گنجینه رضوی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین نفایس گنجینه نسخ خطی آستان قدس، جزوه‌ای قرآنی است که توسط والی اصفهان، کشواد بن املاس، از ارادتمندان اهل بیت (ع) در سال 327 هجری قمری وقف این کتابخانه شده و این نسخه نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب این گنجینه است.

وی در این باره توضیح داد: کشواد بن املاس یک دوره جزوه قرآنی را وقف بقعه منوره رضویه کرده است که سه جزوه آن در مرکز نسخ خطی گنجینه رضوی موجود است و وقف‌نامه آن به خط زیبای این هنرمند خوشنویس است.

حجت‌الاسلام‌ سیدجلال حسینی افزود: این نسخه از قرآن کریم که به شماره 3013 در این کتابخانه نگهداری می‌شود، نسخه ارزشمندی است که از حیث کتابت و آرایه‌های هنری بی‌همتاست و از عمر آن تاکنون 1114 سال گذشته است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی در معرفی این مصحف شریف یادآور شد: آیات این قرآن نفیس به صورت ده ده (عشر) و به صورت ابجد و با حروف کوفی از هم جدا شده است؛ یعنی در پایان آیه 10، حرف «ی» قرار گرفته که به معنی 10 است و اعراب‌گذاری قرآن نیز به‌صورت نقطه‌گذاری در رو، زیر و انتهای کلمه است.

وی با بیان اینکه قرآن کشوادبن املاس از نظر تزئینات و مشخصات هنری نیز نفیس به شما می‌رود، این اثر نفیس را سندی بر قدمت کتابخانه آستان قدس رضوی عنوان کرد و گفت: براین اساس، قدمت کتابخانه عظیم رضوی بیش از 1100 سال است.

یادآوری می‌شود، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی دارای 13میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای، 2 میلیون نشریات ادواری، 65 هزار کتاب چاپ سنگی و بیش از 106 هزار نسخه خطی است.

این جزوه قرآنی نفیس، چندی پیش در پنجاهمین برنامه سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی به صورت مجازی معرفی و رونمایی شد و از طریق در گاه کتابخانه دیجیتال آستان قدس به آدرس digital.aqr.ir قابل مشاهده است.


کد مطلب: 290902

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/290902/نگهداری-یک-قرآن-1114-ساله-گنجینه-رضوی

ایبنا
  https://www.ibna.ir