مدال «‌نیوبری» که به‌عنوان قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک در جهان و معتبرترین جایزه این حوزه در آمریکا محسوب می‌شود، برای نخستین‌بار به یک کتاب گرافیکی رسید.
یک کتاب گرافیکی برگزیده قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جری کرفت؛ نویسنده و تصویرگر آمریکایی موفق شد مدال نیوبری را برای خلق کتاب ‌«دانش‌آموز جدید» به خود اختصاص دهد. این نخستین‌‌بار است که یک کتاب گرافیکی به‌عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب می‌شود.
 
«دانش‌آموز جدید» درباره داستان پسربچه ۱۲ ساله‌ای به نام جردن است که در شهر نیویورک‌ زندگی می‌کند و آرزوی رفتن به مدرسه هنر را در ذهنش می‌پروراند، اما والدینش اصرار دارند او را به مدرسه خصوصی معتبری بفرستند که جردن ‌در آن‌جا یکی از معدود دانش‌آموزان رنگین‌پوست محسوب می‌شود.
 
کرفت در مصاحبه‌ای، دریافت مدال نیوبری را امیدی برای مشروعیت بخشیدن به رمان‌های گرافیکی عنوان کرد. این نویسنده معتقد است که اهدای این جایزه ادبی به کتاب «دانش‌آموز جدید» می‌تواند نشان‌ده‌هنده این موضوع باشد که حتی داستان‌هایی درباره شخصیت‌های آفریقایی آمریکایی که  تهی‌دست و بدبخت نیستند نیز می‌توانند با موفقیت مواجه شوند.
 
وی‌ بیان کرد: «کتاب‌های بسیار مهمی وجود دارند که به روایت برده‌داری،‌ حقوق شهروندی یا خشونت پلیس و زندگی خلافکاری پرداخته‌اند، اما من می‌خواستم روایت دیگری را درباره پسربچه‌ای بنویسم که خانوداه‌ای دارد که به او عشق می‌ورزند و همسایه‌هایی که او را دوست دارند.»
 
سال گذشته نیز کتاب «‌مگ مدینا» موفق به کسب مدال جان نیوبری برای کتاب «مرسی سوآرز» شد.
 
مدال «‌نیوبری» نخستین جایزه ادبی کتاب کودکان در دنیاست که در سال 1922 به نام «جان نیوبری»، ناشر قرن هجدهمی نامگذاری شده است.
کد مطلب : ۲۸۶۶۳۵
https://www.ibna.ir/vdchx-nim23n6-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما