موزه آستان قدس رضوی از مصحفی نفیس به قدمت عهد صفوی که از شاهکارهای کتابت قرآن با ویژگی‌هایی منحصر به‌فرد است، رونمایی می‌کند.
قرآن خطی نفیس با 4 قرن قدمت رونمایی می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، به‌تازگی قرآنی نفیس مربوط به دوره صفوی که قدمت آن به سال 1005 قمری، یعنی قرن یازدهم و زمان شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد، به گنجینه قرآنی آستان مقدس حضرت رضا (ع) اهدا شده است.
 
کتابت این مصحف نفیس از ویژگی‌های منحصر به‌فردی برخوردار است که ازجمله آن، کیفیت خط، ترجمه و حاشیه‌نویسی مفصل، تنظیم قرارگیری واژگان خاص همچون اسماءالله و صفات الهی و تسبیحات و تحمیدات و تهلیلات و مانند آن در اول یا آخر سطر، تقسیم قرآن به اجزای مختلفی از نصف و ثلث و ربع تا 30 جزء و 365 جزء و ترسیم نمودارهای متعدد با موضوعاتی همچون قواعد قرآنی با خطی بسیار زیبا و با سلیقۀ هرچه تمام در پایان قرآن است.
 
به علاوه، هر جزء آن، در 14 ورق کتابت شده و هر صفحه، 14 سطر است. ابتدای هر جزء، در اول صفحه سمت راست بوده و آخر هر جزء در آخر صفحه سمت چپ. همچنین محل نزول سوره، تعداد آیات، تعداد کلمات و تعداد حروف هر سوره، در سرسوره‎ها کتابت شده است.
 
از این قرآن که صفحات آن، با انواع هنرهای تذهیب آراسته شده، به‌زودی در موزه آستان قدس رضوی رونمایی می‌شود و سپس در معرض دید علاقه‌مندان و قرآن‌پژوهان قرار می‌گیرد.
کد مطلب : ۲۷۲۶۳۵
https://www.ibna.ir/vdcc1iqip2bqme8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده نمایشگاه مجازی قرآن