به همت اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛

شناسنامه یگانی لشکر 41 ثارالله منتشر شد

کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از انتشار دومین نمونه شناسنامه یگانی که مربوط به لشکر 41 ثارالله به اهتمام عباس میرزایی است، خبر داد.
شناسنامه یگانی لشکر 41 ثارالله منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، دومین نمونه شناسنامه یگانی؛ مربوط به لشکر 41 ثارالله، به اهتمام عباس میرزایی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.
 
سید محمد طباطبائی؛ کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی این مرکز، با اشاره به شناسنامه یگانی لشکر 41 ثارالله، درباره محتوای آن گفت: این کتاب شامل چهار بخش است که در بخش نخست با عنوان «پیشینه یگان»، به مشخصات کلی یگان شامل تاریخ تأسیس، دلایل انتخاب نام یگان و خاستگاه استانی یگان پرداخته‌ شده است.
 
وی افزود: در بخش دوم، عملیات‌های آفندی یگان در دوران دفاع مقدس، به تفکیک، اطلاعات مربوط به هر عملیات شامل مراحل عملیات، محورهای عملیات، مشخصات فرماندهی و مسئولین واحدها و تیپ‌ها و گردان‌های یگان در آن عملیات و همچنین لیست تجهیزات یگان و آمار تلفات و خسارات و غنائم در قالب جداولی ارائه ‌شده و در بخش سوم به عملیات‌های پدافندی یگان بر مبنای عملیات‌های آفندی اشاره ‌شده است. در این دو بخش، نویسنده به کمک اسناد و مدارک موجود در مرکز و همچنین اسناد خود یگان، به شرح اجمالی عملیات یگان می‌پردازد. در این بخش‌ها به مواردی همچون ابلاغ مأموریت، آماده‌سازی واحدها قبل از عملیات، طرح مانور عملیات یگان و وضعیت یگان در آستانه عملیات و حرکت به سمت نقطه رهایی و شرح عملکرد یگان در حین عملیات و پاتک‌های دشمن و چگونگی مقابله با آن و درنهایت تثبیت منطقه عملیاتی و نتایج عملیات پرداخته می‌شود.
 
کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، ادامه داد: در بخش چهارم و آخرین مرحله، نویسنده به فراخور هر عملیات در قالب بخش ضمائم، اسناد، نقشه‌ها، کالک و عکس‌هایی که به هر عملیات مربوط است، ارائه کرده است.
 
طباطبائی از شناسنامه یگانی لشکر 41 ثارالله به‌عنوان یکی از پژوهش‌های اساسی جنگ در مرکز یاد کرد و گفت: این کتاب، بستری برای بسط و گسترش پژوهش‌های یگانی و به‌ویژه پرداختن به نبردهای هر یگان که سراسر درس و حماسه و معرفت است، می‌باشد.
 
وی با اشاره به برخی از محدودیت‌هایی که در مسیر نگارش شناسنامه‌ها، کار را دشوار می‌کند، اظهار کرد: در نگارش شناسنامه هر یگان، گاها چون افراد مختلفی در دوره‌های مختلف، در یگان مذکور مسئولیت داشتند، روایت‌های مختلفی از یک رویداد وجود دارد. از طرفی می‌بینیم در اسناد مطالبی ثبت‌شده ولی درصحنه عملیات اتفاق دیگری افتاده است، به همین علت پایه و سند قرار دادن اسناد و یا راویان و فرماندهان کار کارشناسانه و سختی است.
 
کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی این مرکز، افزود: گاهی نیز در بعضی از یگان‌ها با کمبود اسناد و مدارک مواجهیم و اسناد بعضا نابود شده‌اند؛ بنابراین پرداختن و جستجو کردن همه اسناد و پیدا کردن همه سوژه‌ها و پرداختن به آن، کار سخت و زمان‌بری می‌شود.
 
طباطبایی در پایان با بیان اینکه این کتاب آغازی است برای پرداختن به حوزه‌های دیگر دفاع مقدس در یگان 41 ثارالله، گفت: درواقع شناسنامه پایلوت شروع ورود مجری به پژوهش‌های دیگر است. پژوهش‌های دیگر می‌تواند اطلس یا نبرد نگاری و پرداختن به جزئیات هر نبرد که شامل حماسه‌ها، تصاویر حماسی و معرفتی از جنگ است که در شناسنامه مدنظرمان نیست، ولی مجری یا پژوهشگر بعد از ورود به شناسنامه در مراحل بعدی می‌تواند نبرد آن یگان را هم بنویسد.
 
رزمندگان لشکر 41 ثارالله در طول هشت سال دفاع مقدس، در بیش از 20 عملیات آفندی و حدود 15 مأموریت پدافندی با ایثار و فداکاری نقش قابل‌توجهی در حماسه‌سازی‌ها ایفا کردند.
 
اولین شناسنامه یگانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، مربوط به لشکر 31 عاشورا است که در آبان ماه سال 97 توسط این مجموعه تهیه و تدوین و از سوی انتشارات مرکز منتشر شده است.
 
مرکز اسناد کار تدوین شناسنامه یگانی لشکرها را با یگان‌های 31 عاشورا، 41 ثارالله، 25 کربلا، 14 امام حسین (ع)، 8 نجف اشرف، 17 علی‌بن‌ابیطالب (ع)، 10 سیدالشهداء (ع) و 27 محمد رسول‌الله (ص)، آغاز کرده است. شناسنامه‌های یگانی، به معرفی اجمالی یگان و بررسی عملکرد کلی یگان و واحدهای آن در عملیات‌های دوران دفاع مقدس می‌پردازند.
کد مطلب : ۲۷۲۶۳۰
https://www.ibna.ir/vdchxiniv23nq-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس
رحلت امام خمینی(ره)
پرونده ویژه آزادسازی خرمشهر