حسین قره‎چانلو از مفاخر فرهنگی کشور و استاد برجسته تاریخ و تمدن اسلامی و دانشگاه تهران و برگزیده کتاب سال درگذشت.
حسین قره‎چانلو، استاد تاریخ و تمدن اسلامی درگذشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجتبی سلطانی احمدی تاریخ پژوه گفت: استاد حسین قره چانلو استاد تمام گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران بودند و سال‎ها در این گروه منشأ خدمات ارزشمندی در حوزه تربیت دانشجویان و تألیف و ترجمه در حوزه تاریخ و تمدن اسلام و ایران شدند.
 
این تاریخ‎پژوه گفت: قره‎چانلو آثار ارزشمندی در قالب تألیف و ترجمه کتاب در حوزه مطالعات تاریخ و تمدن ایران از خود به یادگار گذاشتند که مهمترین آن کتاب دو جلدی جغرافیای تاریخی کشورهای اسلامی است که توسط انتشارات سَمت منتشر و به عنوان کتاب سالِ دانشگاه تهران برگزیده شد.  

همچنین کتاب حرمین شریفین (تاریخ مکه و مدینه) از دیگر تألیفات ارزشمند ایشان است که توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شد. در حوزه تألیف کتاب‎های درسی باید از کتاب تاریخ اسلام ایشان نام برد که توسط دانشگاه پیام نور در سال های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ به زیور طبع آراسته شد. همچنین استاد حسین قره‎چانلو با ترجمه فاخر کتابِ الاعلاق النفیسه ابن رُسته در سال ۱۳۶۵ خورشیدی برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.
 
این فعال فرهنگی گفت: بنده به عنوان کسی که افتخار شاگردی ایشان را در مقاطع کارشناسی ارشد  و دکتری در دانشگاه تهران داشتم  نقش ایشان را در تعمیق و توجه محققان به حوزه مطالعات جغرافیای تاریخی جهان اسلامی بسیار مهم می‎دانم. در واقع استاد قره‎چانلو با ترجمه منابع متقدم در حوزه جغرافیای سرزمین‎های اسلامی نقشی مهم در توسعه و ضرورت توجه به این حوزه مطالعاتی داشتند.
 
ترجمه آثار جغرافیایی چون الاعلاق النفیسه ابن رُسته، اخبار الصین و الهند ابوزید سیرافی، کتاب الجغرافیه ابوبکر زهری اندلسی، المسالک و الممالک ابن خرداذبه، نُبِذَ من کتاب الخراج و صنعه الکتابه قدامه بن جعفر، عجایب الاقالیم السبعه اثر سهراب، صفه المغرب و ارض السودان شریف ادریسی و تاریخ میّافارقین ابن ازرق دمشقی از جمله دستاوردهای علمی در حوزه مطالعات جغرافیایی تاریخی است.
 
سلطانی احمدی در پایان گفت: استاد قره‎چانلو در طول حیات پُر ثمر خود علاوه بر عضویت در هیئت تحریریه مجلات علمی پژوهشی، در نگارش مدخل‎های جغرافیایی و تاریخی با دانشنامه جهان اسلام که ریاست عالیه آن با مقام معظم رهبری است همکاری داشت و از ایشان چند ده مقاله در مجلات علمی پژوهشی و علمی تخصصی چاپ شده است و بجاست پژوهشکده تاریخ اسلام که ایشان در چند سال گذشته با آنان نهایت همکاری علمی را داشت مجموعه مقالات ارزشمند ایشان را به صورت مستقل منتشرکند. 
کد مطلب : ۲۷۲۱۴۳
https://www.ibna.ir/vdcgtx9xwak9uq4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401