کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

تجلیل از برگزیدگان هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان تهران

12 شهريور 1397 ساعت 18:56

هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، امروز با حضور مسئولان کشوری ، نویسندگان و کتابداران و با تجلیل از برگزیدگان استان به کار خود پایان داد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، آئین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی استان تهران، امروز (دوشنبه 12 شهریورماه) با حضور شکرالله حسن‌بیگی؛ معاون  سیاسی و اجتماعی استانداری تهران، مهدی رمضانی؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، اصغر گودرزی؛ مدیرکل امور کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد، هادی آشتیانی؛ مدیرکل فرهنگی نهاد، مرتضی محمدزاده؛ مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد، مهردخت وزیرپور؛ استاد دانشگاه و عضو سابق هیات امنای نهاد، علی نیکنام؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، روسای شهرستان، کتابداران و اعضای فعال کتابخانه‌های استان در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی علامه حلی برگزار شد.
 

برگزیدگان هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان تهران
 
گروه سنی کودک و نوجوان (اهدای تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به 9 نفر)

ترنم رجایی، کتابخانه محقق حلی شهر تهران
سارا رحیمی زاده، کتابخانه ابوریحان ده خیز
رقیه علی محمدی، کتابخانه شهید مطهری باقرآباد
امیرعلی عشرتی، کتابخانه امام جعفر صادق (ع)
علی زیمله، کتابخانه ابن‌سینا شهر تهران
ستایش منتظری، کتابخانه پروین اعتصامی گلستان بهارستان
مریم قربانی، کتابخانه شهدای مدافع حرم شهریار نوجوان
زهرا احمدوند، کتابخانه شیخ کلینی ری
زینب‌السادات صندید، کتابخانه امامزاده یحیی
 
برگزیدگان خانوادگی و بزرگسال (تندیس، اهدای لوح تقدیر و کارت هدیه)

بخش بزرگسال (انفرادی)
معصومه زارع، کتابخانه خاتم‌الانبیاء نسیم شهر بهارستان
مهسا مقصودی، کتابخانه ابن‌سینا شهر تهران
 
بخش خانوادگی
جعفر منصوری، کتابخانه پیامبر اعظم ( پرند) شهرستان رباط کریم
زهرا رضایی، کتابخانه علامه طباطبایی تهران
صدف بامروت پیشخوانی، کتابخانه شهید قوشچی ملارد
مهین کیه، کتابخانه استاد امیری فیروزکوهی
 
در این آئین 43 نفر از کتابخوان‌های رضوی نیز به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند. همچین از مدیران 2 سازمان برتر شامل ستاد فرماندهی سپاه حضرت سید الشهداء استان تهران و معاونت نیروی انتظامی تهران بزرگ که مشارکت قابل توجهی در زمینه تبلیغات و اطلاع‌رسانی جشنواره داشتند، تجلیل شد.
 
کتاب و کتابخوانی طبق دستور دین ما در جامعه صورت نمی‌گیرد
 
حسن‌بیگی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در این آئین اظهار کرد: اگر به آموزه‌های دینی خود نگاه کنیم، می‌بینیم که در قرآن کریم، روایات و وقایع تاریخ اسلام بر علم و دانش‌اندوزی تاکید شده است. در آیات متعدد از تفاوت کسانی که علم دارند و آنانی که ندارند در قالب سوال انکاری یاد شده است که بر اهمیت این موضوع تاکید می‌کند.
 
وی افزود: مطالعه و فهم دین از مهمترین اعمال است که حتی در شب قدر نیز توصیه شده است، علیرغم اهمیتی که دین ما برای مطالعه قائل است، سرانه مطالعه مناسبی در کشور وجود ندارد. در این راستا باید از جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی کمال استفاده را بکنیم تا جوانان و نوجوانان به مطالعه تشویق شوند و چنانچه این اتفاق با موفقیت انجام شود، آسیب اجتماعی کمتری را در جامعه و خانواده‌ها شاهد خواهیم بود.
 
حسن‌بیگی ادامه داد: مطالعه در فضای مجازی به مانند مطالعه در اقیانوسی با عمق نیم میلیمتر است. در حال حاضر همه افراد از دولتی و غیردولتی باید برای رونق سرانه مطالعه کمک کنیم. در این‌باره پیشنهاد می‌کنم که ورود افراد به کتابخانه‌ها و فرایند ثبت‌نام آن‌ها به سادگی انجام شود و کتابخانه‌ها به مکانی جذاب برای مخاطبان تبدیل شود. امروز شاهد هستیم که کتاب و کتابخوانی طبق دستور دین ما در جامعه صورت نمی‌گیرد، این در حالی است که دین ما بنیانگذار مطالعه است و ما باید از هر روشی برای افزایش سرانه مطالعه استفاده کنیم. رسانه ملی در این حوزه تاثیرگذار است و می‌تواند با ساخت فیلم و برنامه‌های فرهنگی در این حوزه فعالیت کند. همچنین آموزش و پرورش نیز می‌تواند ورود خوبی به این حوزه داشته باشد.
 
حضور 21 هزار و 589 شرکت‌کننده در جشنواره هشتم
 
علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در این نشست گفت: از رویدادهای مهم فرهنگی کشورمان طی امسال جشنواره کتابخوانی رضوی بود که فعالیت خود را از ابتدای اردیبهشت‌ماه آغاز کرد. هفت عنوان کتاب که از سوی نهاد کتابخانه‌ها معرفی شده بود که در سطح استان به مخاطبان ارائه شد در این دوره تصمیم بر انجام تبلیغات گسترده بود که این کار در تمام استان تهران انجام شد.
 
وی افزود: دو اثر مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان بود. همچنین از میان این هفت اثر که برای مخاطبان معرفی شده بود، دو اثر مخصوص نوجوانان و سه اثر به حوزه بزرگسالان اختصاص داشت. مسابقه در سطح استان برگزار شد و در این راستا ارزش‌های دینی به کوشش نهاد کتابخانه‌های استان تهران با فرهنگ کتابخوانی پیوند داده شد که در جشنواره کتابخوانی رضوی جشن این پیوند را برگزار می‌کنیم.
 
نیکنام اظهار کرد: سه هزار و 305 نفر در بخش آنلاین که شامل 146 نفر در بخش پویش مجازی،  192 نفر در بخش خانوادگی، 77 نفر در بخش نقاشی اینترنتی و دو هزار و 892 نفر در بخش انفرادی این جشنواره شرکت کردند. همچنین در بخش مکتوب این جشنواره نیز 15 هزار و 372 نفر در بخش انفرادی، پنج هزار و 719 نفر در بخش نقاشی، 498 نفر در بخش خانوادگی شرکت کردند که مجموع این افراد برابر 21 هزار و 589 نفر می‌شود.
وی ادامه داد: به منظور اطلاع‌رسانی و معرفی منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه‌های متنوع فرهنگی نیز در کتابخانه‌ها برگزار شد که برپایی نشست‌های کتابخوانی به‌صورت گسترده و قصه‌گویی در تمامی کتابخانه‌ها با کوشش کتابداران، در کنار جلسات نقد کتاب در بسیاری از شهرستان‌های استان تهران و کتابخانه‌ها ازجمله این برنامه‌ها می باشد.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران به رشد قابل توجه میزان مشارکت مردم در این جشنواره اشاره کرد و گفت: تعداد نفرات شرکت‌کننده در این جشنواره طی سال گذشته 19 هزار و 781 نفر بود که این تعداد امسال به 28 هزار و 589 نفر رسیده که نشان‌دهنده رشد خوب در این حوزه است در همین راستا پیشنهاد می‌کنم که در حوزه تقدیرنامه‌ها، کتابخانه‌های را که بیشترین فعالیت در این زمینه را داشته‌اند، مورد تجلیل قرار دهیم. همچنین کتابدارانی را که زحمت می‌کشند و به‌صورت انفرادی و حتی خارج از کتابخانه‌ها فعالیت می‌کنند را مورد قدردانی قرار دهیم.
 
انرژی و سرمایه‌گذاری خود را به حوزه کودک معطوف کنیم
 
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این آئین با اشاره به راه‌اندازی دو کتابخانه در خراسان شمالی طی سه روز گذشته، بیان کرد: بخش کودک هیجان‌انگیزترین بخش این دو کتابخانه بود. بی‌شک اگر بخواهیم اتفاقی را در گسترش کتابخوانی ایجاد کنیم، چاره‌ای جز این نداریم که زمان، انرژی و سرمایه‌گذاری خود را به حوزه کودک معطوف کنیم.
 
وی افزود: تلاش در این حوزه‌ها طی کوتاه مدت به بار می‌نشیند، تجربه دیگر کشورها اثبات کرده  که کتابخوانی باید در مدارس و سنین کودکی آغاز شود، این موضوع یک ضرورت است و بخش کودک در توسعه کتابخانه‌ها در اولویت قرار دارد. در دوره‌های مختلف نهاد کتابخانه‌ها این موضوع را با جدیت پیگیری کرده، ظرفیت کتاب و کتابخوانی در کشور وجود دارد و اگر ضعفی در این باره موجود است به مدیریت این حوزه، فرهنگسازان و مسئولان رسانه مربوط می‌شود که به‌صورت درست و دقیق عمل نکرده‌اند.
رمضانی با اشاره به اینکه نگاه جدیدی در کشور وجود دارد که از ظرفیت موجود بهتر و بیشتر استفاده شود، گفت: ما در نهاد کتابخانه‌ها به دنبال گسترش فرهنگ کتابخوانی هستیم و به هر نهادی که آمادگی خود را در این‌باره اعلام کند اعلام همکاری می‌کنیم و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها می‌گذاریم در همین راستا سامانه کتابخوانی در دوره هشتم جشنواره کتابخوانی رضوی فراهم شد. 400 نهاد در این جشنواره با نهاد کتابخانه‌ها همکاری کردند که سطح مشارکت هر کدام با دیگری متفاوت است در صحبتی با بهزیستی اعلام کردیم که ما ظرفیت برپایی مسابقات نقاشی به جشنواره رضوی را در مراکز این نهاد داریم در نهادهای دیگر هم همکاری‌های مشابه دیگری داشتیم.
 
معاون نهاد کتابخانه‌ها ادامه داد: در تهران سختی کار در کنار امکانات وجود دارد، اما در عین‌حال توقع ما از اداره‌کل تهران بیش از این است و امیدواریم که استان تهران بتواند جایگاه نخست را در جشنواره کتابخوانی رضوی اذان خود کند. همچنین فعالیت نهمین جشنواره از فردای همین روز آغاز می‌شود و زمان بندی جدیدی را برای این دوره در نظر گرفته‌ایم امسال در برنامه خود داریم که همزمان با 24 آبان از کتابداران و کتابخانه‌های برتر و استان‌های دارای رشد مناسب در جشنواره رضوی تجلیل کنیم.
 
همکاری خانواده‌ها با این جشنواره اقدامی مبارک است
 
فاطمه سلیمانی، نویسنده کتاب «به سپیدی یک رویا»، اظهار کرد: همکاری خانواده‌ها با این جشنواره اقدامی مبارک است. تنوع کتاب‌ها بنا به ذائقه افراد به‌صورتی مناسب انتخاب شده بود و تبلیغات گسترده‌ای صورت گرفت. برپایی جلسات نقد کتاب در چهار کتابخانه از دیگر اقدامات مطلوب این دوره بود که فرصت مناسبی را بین نویسنده و مخاطب ایجاد می‌کرد که با هم تبادل اطلاعات داشته باشند.
 
وی گفت: در این راستا متوجه شدم که 160 هزار نفر کتاب من را خوانده‌اند، این در حالی است که تیراژ کتاب من 17 هزار نسخه است. این موضوع نشان می‌دهد هر کتاب توسط 10 نفر خوانده شده است. کتاب «به سپیدی یک رویا» مستند داستانی است که از 60 تا 70 کتاب تاریخی را برای نگارش آن مطالعه کرده‌ام. اشتیاق مخاطبان نسبت به مطالعه بیشتر از نکات قابل توجه این جشنواره بوده است.
 
سلیمانی افزود: انتخاب یک داستان برای بخش بزرگسال به عقیده من اتفاق بزرگی است. معمولا کتاب‌های که در مورد ائمه نوشته می‌شوند کلیشه‌ای هستند ولی من در این کتاب تلاش کردم روند متفاوتی را داشته باشم و از زبان یک شخص سوم وقایع را بیان کنم که شاید همین موضوع دلیل انتخاب کتاب بود.


کد مطلب: 264947

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/264947/تجلیل-برگزیدگان-هشتمین-جشنواره-کتابخوانی-رضوی-استان-تهران

ایبنا
  https://www.ibna.ir