پیکر اصغر فردی، شاعر، ادیب و پژوهشگر تبریزی و از شاگردان استاد شهریار، امروز با حضور مردم تبریز تشییع و در مقبره‌الشعرای این شهر به خاک سپرده شد.
پیکر اصغر فردی به خاک سپرده شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این مراسم، مهدی قزلی که به نمایندگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت، متن پیام دکتر سیدعباس صالحی را به این شرح خواند:
«به نام خدایی که بازگشت همه به سوی اوست
برخی ستارگان گاهی تلالو «بزرگی» دیگر را به درخشیدن خویش ترجیح می‌دهند، پس آیینه‌دار ماه می‌شوند تا او بیشتر بدرخشد و جلوه کند.

این آیینه‌داران در طول تاریخ منعکس‌کنندگان وجهی از بزرگان بودند که ممکن بود مغفول ماندنش خسرانی عظیم باشد.

بر ماست که این ستارگان را نیز چون ماه‌های بلند آسمان فرهنگ پاس بداریم.
زنده‌یاد «اصغر فردی» در همه عمر کوشید که با صدایش، با قلمش، با دانشش و هرآنچه در توان داشت ستایشگر شکوه شعر شهریار بزرگ باشد.

بر ماست که یاد او را عزیز بداریم و با حرمتی که شایسته چنین عزیزی است او را به سوی مرادش شهریار بدرقه کنیم.

با تقدیم تسلیت به خانواده مرحوم فردی و همه خویشاوندن نسبی و ادبی، آرزو می‌کنیم کوچِ این عاشق فرهنگ ملی و دینی به هم‌نشینی با جمهور صلحا و نیکان بیانجامد.»

در ادامه، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در سخنانی با ذکر یاد و خاطراتی از اصغر فردی گفت: تبریز این قدر مهم است که اگر نخواهیم هم باید سالی یک بار به این شهر سفر کنیم و از ادبیات بگوییم. امیدواریم سفر ما از جنس سفر پارسال باشد که پرچم جشنواره شعر فجر را در این شهر برافراشتیم که در آن مرحوم استاد فردی هم برگزیره 10 سال ادبیات ترکی ایران شدند. دعا می‌کنیم هیچ‌گاه غم از دست دادن عزیزی ما را رهسپار تبریز نکند و انعکاس خیر و سلامتی‌ و خوشی بزرگان یگانه دلیل اجتماع ادیبان و فرهیختگان در این دیار باشد.

قزلی سخنان خود را با شعری ترکی از غلامرضا طریقی که در وصف زنده‌یاد فردی سروده شده به پایان برد:
اصغر فردی شیرین سوز بیر کیشیدی
اوستادیندان یاد اله ماق ایشیدی
اودا گئتدی شهریارا یتیشدی
گوزللرین آخرا قالمیشیدی
 
نماز میت این شاگرد شهریار به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اقامه شد.

اصغر فردی از شاگردان استاد شهریار بامداد ۱۵ مرداد در ۵۵ سالگی بر اثر ایست قلبی، چشم از جهان فرو بست. وی که سال گذشته و در اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به عنوان برگزیده «ده سال شعر و ادب ترکی ایران» تقدیر شده بود، بیشتر تلاش خود را به معرفی و تصحیح و تالیف آثاری درباره استاد شهریار و معرفی هر چه بیشتر این شاعر معطوف کرده بود که از مهمترین آن‌ها می‌توان به تصحیح و انتشار «دیوان صافی تبریزی»، «شهریار و انقلاب»، «تبریزیات» و «شورش ما» اشاره کرد. آلبوم وداع با دکلمه فردی و صدای سراج مشهورترین اثر فردی است.
 
کد مطلب : ۲۶۴۱۱۴
https://www.ibna.ir/vdcfyjd0jw6dvya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما