دومین دوره بازخوانی مقالات شمس با هدف آشنایی هنرجویان با مفاهیم عمیق عرفانی با تدریس محمودرضا اسفندیار در شهرکتاب برگزار می شود.
برگزاری دوره بازخوانی مقالات شمس در شهر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی شهرکتاب دوره‌ بازخوانی مقالات شمس (۲) با تدریس محمودرضا اسفندیار در شهرکتاب برگزار می‌شود.

مقالات شمس تبریزی، مجموعه‌ای از سخنان شمس است که در میان سال‌های ۶۴۲ تا ۶۴۵ ق. در مجالس صوفیه در قونیه گفته یا در پاسخ به پرسش‌هایی بیان کرده است. پراکندگی عبارات مقالات نشان می‌دهد که شمس به شکل منظم به نگارش و تدوین آن نپرداخته بلکه بیشتر از یادداشت‌های مریدان او فراهم آمده است. او خود چندان اهل نوشتن نبود و می‌گفت: «من عادت نبشتن نداشته‌ام هرگز، سخن را چون نمی‌نویسم در من می‌ماند و هر لحظه مرا روی دگر می‌دهد». برخی شواهد نشان می‌دهد در مقالات، پاره‌هایی از یادداشت‌های پراکنده‌ی شمس با گزارش‌ها و یادداشت‌هایی که دیگران از سخنان او فراهم آورده بودند، درآمیخته است.
بررسی مقالات از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است: نخست برای شناخت شخصیت خاص، استثنایی و رازآلود شمس به کار می‌آید و ما را تا اندازه‌ای با تعالیم ارزشمند و شگرف او که بی‌تردید در تحول وشکوفایی شخصیت مولانای بزرگ بیشترین نقش و تأثیر را داشته است، آشنا می‌کند. همچنین نشان می‌دهد که مولانا در آثار مختلف خود خصوصاً مثنوی تا چه میزانی از این سخنان و اندیشه‌ها تأثیر پذیرفته است.

سخنان شمس شراره‌های آتش و پاره‌های مواد گداخته و مذاب را می‌ماند که از دل آتشفشان بیرون جهیده است. این سخنانِ عمدتاً کوتاه و آهنگین، طنینی خاص دارد و بسیار اثرگذار است. شمس عالی‌ترین تعالیم عرفانی و دقایق سلوکی را در زیباترین عبارات ممکن بیان کرده و ژرف‌ترین معانی را در ظرف حروف و کلمات گنجانیده است.

دوره‌ «بازخوانی مقالات شمس» با تدریس دکتر محمودرضا اسفندیار مجالی برای شرح و توضیح این سخنان گوش‌نواز، دل‌انگیز، ژرف و شگرف است. این دوره در ده جلسه در روزهای یکشنبه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ برگزار می‌شود. آغاز آن ۹ اردیبهشت است و علاقه‌مندان به حضور در آن می‌توانند تا  ۵ اردیبهشت در ساعت‌های اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

 

 
کد مطلب : ۲۵۹۴۴۴
https://www.ibna.ir/vdcfj1d0jw6dtja.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما