کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری

افتتاحیه چهارمین عرس بیدل فردا برگزار می‌شود

28 دی 1395 ساعت 15:24

چهارمین عرس بین‌المللی بیدل فردا با سخنرانی آیت‌الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در سالن وزارت کشور برگزار خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در مراسم افتتاحیه چهارمین عرس بین‌المللی بیدل، افتخار حسین عارف، رییس پیشین موسسه اکو، پرفسور شریف قاسمی از هند، سیدرضا محمدی، رییس اتحادیه نویسندگان افغانستان، اصغر دادبه، علی معلم دامغانی، رییس فرهنگستان هنر و غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنرانی خواهند کرد.

افتتاحیه چهارمین عرس بیدل از ساعت 9 و 30 دقیقه روز چهارشنبه (29دی‌ماه) در سالن وزارت کشور آغاز خواهد شد. همچنین مراسم اختتامیه از ساعت 18 روز پنجشنبه (30دی‌ماه) برگزار می‌شود.
 
در این مراسم همچین شریف غزل، خواننده مشهور افغانستانی اشعار بیدل را به صورت آوازی اجرا خواهد کرد.

در این دوره عرس بیدل 55 مقاله از اساتید خارجی و داخلی پذیرفته شده است که 13 مقاله با موضوع سبک هندی و دیگر شاعران، 28 مقاله با موضوع بیدل دهلوی و 6 مقاله با موضوع آموزش زبان فارسی از خارج کشور پذیرفته شده است.

در حاشیه مراسم نمایشگاهی از آثار نسخ خطی و چاپ سنگی و چاپی آثار بیدل دهلوی برپا می‌شود. نمایش چندین نسخه که هم‌روزگار با بیدل در زمان حیات او کتابت و نسخه‌برداری شده است از جمله آثاری است که به نمایش درخواهد آمد. این آثار از میان حدود 250 نسخه‌ای است که در آرشیو بنیاد بیدل موجود است انتخاب شده است.

همچنین ده‌ها نسخه معتبر از آثار بیدل که پس از حیات این شاعر کتابت شده است نیز به نمایش گذاشته خواهد شد. در کنار این آثار خطی ارزشمند مجموعه‌ای از آثار چاپ شده بیدل از چاپ سنگی تا چاپ دیجیتال (از ابتدای صنعت چاپ تاکنون) که در شبه‌قاره هند، پاکستان، افغانستان و ایران و آسیای میانه منتشر شده است نیز نمایش داده می‌شود.

از دیگر برنامه‌های جنبی چهارمین عرس بیدل برپایی کارگاه‌های تخصصی توسط استادان هندی و پاکستانی است و دو کارگاه «گنجینۀ درخشان سکه‌ها و کتیبه‌های فارسی شبه قاره هند»، «نسخه‌شناسی و نسخه پژوهی با محوریت میراث خطی فارسی در شبه قاره هند» پروفسور غلام السیدین و پروفسور عارف نوشاهی در روز جمعه اول دی‌ماه برگزار خواهد شد.


کد مطلب: 244379

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/244379/افتتاحیه-چهارمین-عرس-بیدل-فردا-برگزار-می-شود

ایبنا
  https://www.ibna.ir