باز نشر برنامه تلویزیونی معرفت در حوزه مکتوب

«عقل و عشق در حریم عاشورا» به روایت دکتر دینانی خواندنی شد

نخستین جلد از مجموعه بیست جلدی کتاب های برنامه ماندگار «معرفت» با عنوان «عقل و عشق در حریم عاشورا» حاوی دیدگاه های فلسفی دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی از سوی انتشارات سروش منتشر شد.
«عقل و عشق در حریم عاشورا» به روایت دکتر دینانی خواندنی شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، برنامه «معرفت» یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه قریب به پنج سال است که به صورت مستمر پخش می شود و سخنان روان و شیوای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این برنامه سبب جذب مخاطبان گسترده‌ای شده است.
 
کتاب حاضر نخستین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولید شده از برنامه‌های "معرفت" با عنوان عقل و عشق در حریم عاشورا است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد.
 
کتاب " عقل و عشق در حریم عاشورا" روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.
 
در بخشی از کتاب آمده است: "دین امری عقلانی است. دین هرکس متناسب با درجه عقل اوست. مومنان همه در یک درجه مساوی نیستند. میزان دینداری هر فرد به اندازه عقل اوست. هرچه تعالی عقلش بیشتر باشد، دینش متعالی تر و عمیق تر است و این طور نیست که نخست دین دار باشیم و بعد عقل پیدا کنیم، بلکه ابتدا باید عاقل بود تا دین دار شد.
 
انسان به مقتضای عقل، دین را می پذیرد و وقتی کسی به وحدت نامتناهی حق ایمان دارد و با عقلانیتش می فهمد که همه هستی، پرتو نور خداوند است، چگونه تسلیم او نشود؟ تسلیم شدن در برابر حق، حکم عقل است. در حرکت امام حسین(ع) ذره ای عمل خلاف عقل نیست. او تجلی عقلانیت و تجسم عشق است. او ولی مطلق خداوند است."
 
استقبال گسترده مردم از این برنامه بار دیگر نشان داد که در میان ایرانیان، بسیاری مردم فرهیخته اند که افزون بر ذوق و استعداد ذاتی، علاقه سرشاری به درک مبانی معرفتی، عرفانی و فلسفی دارند. این تجربه ثابت کرد که در صورت بیان عرفان اصیل، جایی برای پرورش و تبلیغ عرفان های کاذب و دروغین وجود ندارد.
 
این مجموعه برنامه ها به خوبی وفاق قرآن، عرفان و برهان را به مخاطب صاحب بصیرت نشان می دهد. پرداختن به آیات و روایات و اشعار بزرگان برای درک بهتر مطالب، از جمله ویژگی های این برنامه است که با بیانات شیوای استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در پاسخ به پرسش های موشکافانه ای که دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی مطرح می کنند، روح مخاطب را با عمق مفاهیم حکمی آیات و روایات همراه می کند و افزون بر آن، شعر و ادبیات نیز قریحه لطیف مخاطب ایرانی را می نوازد.
 
مجموعه بیست جلدی کتاب های معرفت براساس مباحث مطرح شده در برنامه " معرفت" تنظیم و غیر از دو یا سه جلد که به موضوعاتی مثل تجلی و وجود یا معاد و غیره پرداخته شده و درباره مسائل معرفتی هستند، دیگر مجلدات به بررسی افکار و آرای اندیشمندان بزرگ اسلامی در حوزه حکمت و عرفان می پردازند.
 
نخستین جلد از مجموعه بیست جلدی کتاب های برنامه ماندگار " معرفت" با عنوان " عقل و عشق در حریم عاشورا" حاوی دیدگاه های فلسفی دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی با تدوین و تحقیق اسماعیل منصوری لاریجانی در 106 صفحه و با قیمت 45000 ریال از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شده است.
 
علاقمندان جهت تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 تماس حاصل نمایند.
 
همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است
کد مطلب : ۲۰۲۷۹۰
https://www.ibna.ir/vdchwiniv23nvqd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده نمایشگاه مجازی قرآن