مراسم رونمایی از کتاب «موسیقی کبیر» ابونصر فارابی با ترجمه زنده‌یاد مهدی برکشلی، 27 خرداد با حضور دکتر داوری اردکانی استاد فلسفه و رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و سیدعبدالله انوار، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم برگزار می‌شود.
روی جلد کتاب
روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، آیین رونمایی از کتاب «موسیقی کبیر» از آثار مشهور معلم ثانی ابونصر فارابی به ترجمه استاد فقيد دكتر مهدي بركشلي از ساعت 15 روز سه‌شنبه 27 خرداد در سالن اجتماعات انتشارات سروش برگزار می‌شود. 

در این مراسم رضا داوری‌ اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و سید عبدالله انوار نسخه‌شناس، نویسنده، مترجم و محقق درباره سرفصل‌های این اثر حکمی ـ فلسفی و جایگاه آن در پژوهش‌های موسیقی و فلسفه موسیقی امروز، سخنرانی می‌کنند. همچنین خانواده زنده‌یاد برکشلی در زمره میهمانان ویژه این مراسم هستند. 

کتاب «الموسیقی الکبیر» یکی از تالیفات ابونصر فارابی، فیلسوف شهیر مسلمان و بزرگ افلاطونیان و نوافلاطونیان در تمدن اسلامی است. سیدحسین نصر درباره این کتاب در یکی از تالیفات خود نوشته است: «کتاب موسیقی کبیر که در غرب با نام کتاب موسیقی عرب شناخته می‌شود، در واقع مطالعه تئوری موسیقی ایرانی در عصر خویش است. این کتاب همچنین مبانی فلسفی موسیقی، ویژگی‌های جهانی و همچنین تاثیر آن بر روی روح را تشریح می‌کند.» 

مهدی برکشلی، استاد فیزیک و متخصص موسیقی، به واسطه پژوهش‌های بسیارش در زمینه علم موسیقی و نظریات فارابی در ایران ملقب به «فارابی ثانی» شد. ترجمه، شرح و تصحیح برکشلی از كتاب «الموسيقي الكبير» سال‌ها در نوبت انتشار بود که اکنون چاپ نخست آن از سوی انتشارات سروش با قطع رحلی و در 612 صفحه در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

انتشارات سروش در تهران، خیابان شهید مطهری نبش خیابان شهید مفتح واقع است.

کد مطلب : ۲۰۱۱۸۶
https://www.ibna.ir/vdcfcyd0vw6dxya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده نمایشگاه مجازی قرآن