کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

كانديداهاي نهايي جایزه کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا

http://books.guardian.co.uk , 23 بهمن 1385 ساعت 18:47

با اعلام فهرست نهایی نامزدهای مرحله اول جایزه ادبی «کامن‌ولث» (کشورهای مشترک المنافع بریتانیا)، بسیاری از نامزدهای جایزه «بوکر» بار دیگر در یک فهرست کنار یکدیگر قرار گرفتند. جایزه «کامن‌ولث» که اکنون در مرحله گزینش منطقه‌ای است پس از معرفی برندگان این مرحله در ماه مارس سال جاری، وارد مرحله بین‌المللی خواهد شد تا برنده نهایی آن در ماه مه معرفی شود.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، در بین نامزدهای این مرحله «ام جی هایلند» و «دیوید میچل»، هر دو از بریتانیا برای دریافت جایزه 10 هزار پوندی «کامن ولث» نامزد شده‌اند در حالی که در بخش کشورهای عضو کنوانسیون کشورهای مشترک المنافع بریتانیا واقع در اروپا و جنوب آسیا «جیمز رابرتسون» و «نعیم مور» برای دریافت جایزه 1000 پوندی با دیگر رقبای خود رقابت خواهند کرد. تمام این افراد در فهرست نامزدهای دریافت جایزه «بوکر» نیز حضور داشته‌اند.
در بخش اولین اثر نویسندگان اروپایی – آسیایی بیشترین امید به نام‌هایی که کمتر شناخته شده هستند تعلق دارد. در این بخش «حشام مطر» و «گوآتام مالکانی» نسبت به سایر رقبای خود شانس بیشتری برای دریافت جایزه 1000 پوندی این مرحله را دارند. سایر شرکت کنندگانی که احتمال پیروزی‌شان بیشتر است عبارتند از «ویکارام چاندرا» از هند با رمان «بازی‌های مقدس»، «پاتریشیا دانکر» با رمان «خانم وبستر و چریف»، و «یاسمین گونه‌راتنی» از سریلانکا با رمان «محبت شیرین و ساده».
در پایان این مرحله که تا 6 مارس درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد، دو نویسنده از بریتانیا به همراه 6 برنده از سایر کشورهای مشترک المنافع به مرحله بین‌المللی راه خواهند یافت که طی آن بهترین اثر داستانی سال 2007 و بهترین اثر اول یکی از نویسندگان تازه‌کار برای دریافت یک جایزه دیگر به ترتیب به ارزش 10 هزار و 5 هزار پوند انتخاب خواهند شد. هیات داوران مرحله بعد از نمایندگانی از کشورهای مختلف تشکیل شده است که توسط یک نویسنده زبده رهبری خواهند شد.
جایزه کتاب کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا از سال 1987 هر ساله برگزار می‌شود و شرکت در آن برای نویسندگان تابع این کشورها آزاد است. کنوانسیون کشورهای مشترک المنافع بریتانیا شامل 53 کشور در ناحیه اروپا، آفریقا، جنوب آسیا، آمریکای شمالی و کارائیب می‌شود که از آن جمله می‌توان به انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، کانادا، استرالیا، هندوستان، پاکستان، سری‌لانکا، آفریقای جنوبی و مالزی اشاره کرد. «کیت گرنویل» و «مارک مک‌وات» به ترتیب در بخش بهترین رمان و اولین اثر در مرحله نهایی سال گذشته این رقابت‌ها پیروز شدند.


کد مطلب: 199

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/naghli/199/كانديداهاي-نهايي-جایزه-کشورهای-مشترک-المنافع-بریتانیا

ایبنا
  https://www.ibna.ir