انتشار نخستین کتاب مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال 1393

صادق امانی پس از نیم‌قرن به کتابفروشی‌ها آمد

مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی نخستین كتاب خود را در سال 1393 با عنوان «تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» به تألیف مشترک امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی منتشر کرد.
تصویر کتاب
تصویر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، امانی در دوره جوانی با سید مجتبی نواب صفوی آشنا شد و به گروه فدائیان اسلام پیوست. هرچند وی عضو رسمی این گروه نبود اما به همكاری با این جمعیت پرداخت. 

با آغاز قیام امام خمینی (ره)، علیه رژیم پهلوی امانی ضمن پذیرش مرجعیت دینی و سیاسی ایشان در مسیر اهداف و سیاست‎های امام خمینی(ره) گام برداشت. وی با همراهی و همكاری عده‌ای از دوستان و همرزمانش دست به تشكیل ‌هیات‌های مؤتلفه اسلامی زد. امانی در سازمان‌دهی قیام  15 خرداد 1342 همراه دیگر اعضای مؤتلفه به ایفای نقش پرداخت. او همچنین نقش ویژه‎ای در تشكیل شاخه نظامی مؤتلفه داشت.

امانی پس از ترور حسنعلی منصور در بهمن 1343  دستگیر و پس از سال‎ها مبارزه علیه رژیم پهلوی، با حکم دادگاه نظامی این رژیم به اعدام محکوم شد و سحرگاه 26 خرداد 1344 به شهادت رسید.  

مرکز اسناد انقلاب اسلامی ناشر «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» با شمارگان دو هزار نسخه، 384 صفحه و به بهای 14 هزار تومان است.  
کد مطلب : ۱۹۷۳۴۹
https://www.ibna.ir/vdcay0n6o49noe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه شهید سردار سلیمانی