با ترجمه نمایشنامه «گربه و ماه»

باتلرییتس با «گربه و ماه» به ایران می‌آید

نمایشنامه «گربه و ماه» نوشته ویلیام باتلر ییتس، شاعر و نمایشنامه‌نویس شهیر ایرلندی با ترجمه فرید قدمی منتشر می‌شود. قدمی پیشتر نمایشنامه «جلجتا»ی این نویسنده را نیز به فارسی ترجمه کرده بود.
فرید قدمی
فرید قدمی

قدمی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: ترجمه من از نمایشنامه «گربه و ماه» ویلیام باتلر ییتس، نمایشنامه نویس و شاعر شهیر ایرلندی مجوز انتشار گرفت. من پیشتر نمایشنامه «جلجلتا»ی این نویسنده را به فارسی ترجمه کرده بودم. 

وی افزود: ييتس نمايشنامه كوتاه «گربه و ماه» را در 1926 نوشته است. داستان این اثر درباره دو شخصیت آس و پاس ايرلندی است كه برای شفا گرفتن از قديسي به نام «سنت كلمن» راهی چاه مقدسی كه به نام اوست، می‌شوند. يكی از آنان چلاق و دیگری كور است. گدای چلاق بر پشت گدای كور سوار است و در جست‌وجوی چاه مقدس پيش می‌روند. 

این نویسنده و مترجم همچنین اظهار کرد: من اين نمايشنامه را اوايل سال 90 ترجمه كرده بودم که به زودی از سوی نشر افراز منتشر می‌شود.

قدمی در ادامه به معرفی ييتس پرداخت: ويليام باتلر يِيْتس، شاعر و نويسنده ايرلندی و برنده نوبل ادبی 1923 است كه در سيزدهم ژوئن 1865 در دوبلين به دنيا آمد. پدرش ییتس نقاش و مادرش زنی عامی، شيفته قصه‌های عاميانه و مناظر طبيعی و روستايی بود. تاثیر علاقه‌های مادر نویسنده را می‌توان به راحتی در آثارش دنبال کرد. 

مترجم نمایشنامه «جلجتا» همچنین به اهمیت آثار ییتس اشاره کرد و گفت: تئاتر ييتس با الهام از نمايش سنتی ژاپن یعنی «نمايش نو»، از تئاتر متداولِ اروپا- امريكايی فاصله‌ای دوچندان می‌گيرد. نو، نمايشی رقصان است كه با موسيقی فلوت، كوتسوزومی، تاييكو و اوتسوزومی همراه است و بازيگرانش همگی ماسک‌هايی به چهره دارند، تا فارغ از شخصيت پردازی، نماينده كليتی فرا انسانی باشند. 

قدمی در ادامه با مقایسه نمایش نو و بازیگران آثار ییتس گفت: بازيگران اغلب نمايش‌های ييتس نيز ماسک‌هايی گروتسک به چهره دارند و همچون در نمايش نو، نوازندگان نيز طوری گريم می‌شوند كه گويی بر صورت‌شان ماسک زده‌اند. 

وی تصریح کرد:‌ اين كتاب دومين جلد از مجموعه آثار نمايشی ویلیام باتلر ييتس است به چاپ می‌رسد.

قدمی رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، مترجم و منتقد است. به قلم او پیشتر رمان‌های «زن‌ها در زندگی من يا دَلفِ معبد دلفی» و «دومینانت، یا، مامان اون زنه رو که داره می‌دوئه می‌بینی؟» منتشر شده‌اند./

کد مطلب : ۱۹۶۹۷۵
https://www.ibna.ir/vdcefp8znjh8ooi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما