درسگفتار «آیا سرمایه‌داری آینده‌ای دارد؟!» با تدریس «پرویز صداقت» مترجم و پژوهشگر حوزه فلسفه هر دوشنبه در موسسه پرسش برگزار می‌شود.
مترجم فلسفه از آینده سرمایه‌داری می‌گوید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ در توضیح این درسگفتار آمده است: «سرمایه‌داری پنج قرن است که دوام آورده و تاکنون قادر بوده با تعدیل در سیاست‌ها و نوآوری‌های فناورانه به حیات خود استمرار بخشد. به‌ویژه، در پی شکست و فروپاشی "سوسیالیسم واقعاً موجود" و دولت‌های رفاه کینزی، باور حاکم بر اقتصاد و جریان غالبِ علوم اجتماعی آن است که تغییر ساختاری بنیادی اساساً ناممکن است، سرمایه‌داری نظم طبیعی و ابدی است و بدیلی در برابرش وجود ندارد. 
حاصل چنین باوری، به‌ویژه در دهه‌های اخیر، از سویی پذیرش همدلانه‌ نظم موجود و از سوی دیگر یأس فلسفی حاصل از شکست، در قالب‌های مختلف تفکر پسامدرنیستی بوده است.
 
اما آیا هستی سرمایه‌داری به مثابه یک سیستم طی 500 سال اثبات می‌کند که تا ابد ادامه خواهد داشت، یا این صرفاً یک تعمیم تجربی است؟ آیا سرمایه‌داری، به‌مثابه یک سیستم تاریخی، با همه‌ پویایی‌ها و ویرانگری خلاقانه‌اش، به پایان عمر خود نزدیک می‌شود؟ آیا افول دامنه‌ طبقات میانی جامعه باعث خواهد شد که سرمایه‌داری نقطه‌اتکای سیاسی ـ اجتماعی خود را از دست بدهد؟ 

آیا حل بحران‌های اجتماعی و زیست‌محیطیِ سرمایه‌داری بدون فرارفتن از سامان و نظم نهادی موجود امکان‌پذیر است؟ دلایل شکست "سوسیالیسم واقعاً موجود" چه بود و آیا سرمایه‌داری دولتیِ سبک چین، بدیلی قابل‌دوام در برابر سرمایه‌داری لیبرالی است؟ 

روشن است که بدیل‌ها و شبه‌بدیل‌های قرن گذشته، خواه سوسیالیسم سبک شوروی و خواه دولت‌های رفاه سوسیال‌دموکرات، هیچ‌یک قابلیت دوام و استمرار نداشتند. پس در برابر بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی سرمایه‌داری چه بدیلی قابل‌اتکا است. آیا می‌توان بدیلی دموکراتیک و عادلانه را در برابر سرمایه‌داری بنا کرد؟ یا ضد آرمان‌شهری از آن سنخ که جورج اورول در کتاب 1984 پیش‌بینی کرده بود، ناکجاآبادی مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌ مراقبت از افراد که حافظ نظمی غیردموکراتیک و غیرعادلانه‌تر از وضع موجود است، پیش روی بشریت خواهد بود.»

موسسه «پرسش» در ادامه درسگفتارهای زمستانه خود برای بررسی مسایل فوق درسگفتاری با عنوان «آیا سرمایه‌داری آینده‌ای دارد؟!» برگزار خواهد کرد. 

این درسگفتارکه  از دوشنبه (23 دی ماه) ساعت 17 با تدریس دکتر پرویز صداقت آغاز شده است، به مدت پنج جلسه دیگر ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با موسسه پرسش به شماره  6-88658603 تماس بگیرند یا به وب سایت www.qporsesh.com مراجعه کنند.

کد مطلب : ۱۹۱۶۷۸
https://www.ibna.ir/vdcjavevouqehmz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402