برای گرامیداشت چهارم ماه دی‌، میلاد مسیح (ع)

دوست داشته باش میهن مقدست را!

«جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران» عنوان کتابی است که بنیاد انتشاراتی خلیفه‌گری ارامنه تهران منتشر کرده است. در یکی از شعرهای این کتاب چنین آمده است: دوست داشته باش میهن تازه و مقدست را/ در نبرد زندگی با خود ببر/ دعای خیرم را./
تصویر کتاب
تصویر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران» نوشته «نورهایر شاه نظریان» است که «گارون سارکسیان» آن را به فارسی ترجمه کرده‌است. این اثر به  «اسکندر اسکندریان» تقدیم شده‌است.

«جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران» در 10 فصل سامان یافته‌است، اما پیش از ورود مخاطب به این فصل‌ها، مطالبی چون سخنی بهر بزرگداشت و دعای خیر، زندگینامه مختصر اسکندر اسکندریان، شرکت ارامنه ایران در رویداد‌های پیش از انقلاب و پیروزی انقلاب اسلامی ایران آمده‌است.

در صفحه 39 و در مطلب «شرکت ارامنه ایران در رویداد‌های پیش از انقلاب و پیروزی انقلاب اسلامی» می‌خوانیم: «در 19 دسامبر 1978 در روز عزاداری «اربعین حسینی» در سراسر خاک ایران شمار زیادی از ارامنه تهران و جلفای اصفهان با تدارکی ویژه در تظاهرات گسترده مردم بر ضد رژیم شاه و امپریالیسم غرب و سلطه‌گری‌ شرق شرکت کردند... در تهران گروه تظاهرکنندگان ارمنی که از سوی خلیفه‌گری ارامنه تایید و حمایت می‌شد و همچنین دارای جهت‌گیری سیاسی بود، در بامداد 19 دسامبر در نزدیکی خلیفه‌گری ارامنه تهران با پلاکارد‌هایی به زبان‌های ارمنی و فارسی که دارای شعارهای مربوطه بود، در طول خیابان فیشرآبادسابق (سپهبد قرنی) به راهپیمایی پرداختند و در میدان فردوسی با رسیدن به طرف میدان «امام حسین» کنونی که از محلات ارمنی‌نشین آغاز می‌شود با پیوستن به دیگر گروه‌های ارمنی تظاهر کننده، با سازماندهی مشترک و با پیوستن به صفوف میلیونی تظاهرکنندگان با راهپیمایی به سوی میدان آزادی کنونی پیش رفت...»

در میان این مطلب، تصاویری از حضور ارامنه در راهپیمایی‌های علیه حکومت پهلوی نیز دیده می‌شود. 

تشکیل «ستاد کمک‌رسانی شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران»، «برنامه‌های اجرا شده توسط خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب، ایرانیان ارمنی که به افتخار شهادت نائل شدند و پیام اسقف اعظم آرداک مانوکیان رهبر فقید ارامنه تهران به مناسبت هفته جنگ تحمیلی عنوان‌های برخی  فصل‌های «جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران» است.

نام 63 شهید ارمنی در سال‌‌های جنگ تحمکیلی به همراه تصاویر و وصیت‌نامه‌ها و زندگینامه مختصری از برخی از آنان در فصل نهم کتاب منتشر شده‌است.
در شعری به نام سه توصیه نوشته «سوقومون دارونتسی» که در پایان بخش این فصل آمده‌است، می‌خوانیم: «در آن شب، شب سال نو/ پدرم مرا سه توصیه کرد:/ فرزند، هرجا باشی نام انسان را/ بالاتر از هر چیز نگاه‌دار/ هیچ‌گاه زبون مباش/ و پلید را بی‌پروا ضربه‌زن/ و بیش از هرچیز/ دوست داشته باش میهن تازه و مقدست را/ در نبرد زندگی با خود ببر/ دعای خیرم را/ و سرود انسان حال و آینده را/ برتر از همگان بخوان»

«جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران» را انتشارات بنیاد انتشاراتی خلیفه‌گری ارامنه تهران، در 310 صفحه، مصور و در قطع وزیری در سال 1392  دومین‌بار منتشر کرده‌است.
کد مطلب : ۱۸۹۴۷۱
https://www.ibna.ir/vdchqwnzz23n6kd.tft2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خاکریز کتاب