کتاب «نیاز آبی برای آبیاری و محیط زیست» با هدف بررسی مدیریت منابع آب و به‌ویژه توزیع آب کشاورزی، به قلم شایان شامحمدی و رسول اسدی، برای نخستین‌بار از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شد.-
تصویر روی جلد کتاب
تصویر روی جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این اثر دانشگاهی در 6 فصل، مدیریت توزیع آب کشاورزی، مدیریت نوسانات سطح آب زیرزمینی و کاهش نیاز به زهکشی مصنوعی را بررسی کرده است.

فصل نخست این کتاب، مقدمه‌ای است که در آن به رشد گیاهان و نسبت‌های آبیاری، اشاره شده است.

در فصل دوم کتاب حاضر، موضوع «تبخیر‌-‌تعریق» بررسی شده و به مباحثی درباره توسعه در تئوری و تبخیر از آب آزاد، روش پنمن و همچنین فشار بخار اشباع هوا پرداخته شده است.

«بارندگی موثر» عنوان فصل سوم از این کتاب دانشگاهی است که در چندین بخش به بررسی بارندگی و تاثیر موثر آن در محیط زیست پرداخته است. در این فصل، مولفان با بررسی عوامل موثر بر بارش باران و میانگین بارندگی تجمعی ماهانه، به انواع روش‌های تاثیر‌گذار در بارش باران اشاره کرده‌اند.

«صعود مویینگی» و «نیاز آب آبیاری» موضوعاتی هستند که در فصل‌های چهارم و پنجم کتاب بررسی شده‌اند. مخاطبان در فصل چهارم، با مباحث مرتبط با نوسان سطح آب زیرزمینی، رطوبت خاک و عمق توسعه ریشه آشنا می‌شوند.

مزرعه، سیستم‌های توزیع، انتقال و نیاز آبی نیز موضوعاتی هستند که در فصل پنجم کتاب گنجانده شده است.

در فصل ششم این کتاب، نرم‌افزار CRIWAR به‌عنوان یک ابزار مهم در مدیریت پروژه‌های آبیاری و ارزیابی کارآیی آبیاری و زهکشی با الگوهای مختلف کشت، معرفی شده است. در این فصل، نحوه نصب نرم‌افزار و چگونگی کار با آن برای مخاطبان توضیح داده شده است.

کتاب «نیاز آبی برای آبیاری و محیط زیست» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 200 صفحه، به بهای هفت هزار تومان از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شده است.
کد مطلب : ۱۸۶۸۲۲
https://www.ibna.ir/vdcewp8zwjh8vvi.b9bj.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران