مدیر گروه جنبش‌های نوپدید دینی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) از اجرای طرح «مصاحبه با استادان عرفان» خبر داد و گفت: نتایج حاصل از این طرح در قالب کتابی منتشر خواهد شد.-
محمدحسین کیانی
محمدحسین کیانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم‌(ع)، محمدحسین کیانی با بیان این‌که بر اساس آمار موجود جنبش‌هاي نوپديد معنوي در مقابل معنويت و عرفان اسلامي قرار گرفته‌اند، گفت: جنبش‌های نوپدید دینی دارای ابعاد و لایه‌های گسترده و پیچیده‌ای‌اند که شاید بارزترین و مشهودترین نمونه آن «جنبش‌های نوپدید معنوی» است. برای مقابله با این جنبش‌ها طرحی با عنوان «مصاحبه با استادان عرفان» را اجرا خواهیم کرد.

وی ادامه داد: طرح «مصاحبه با استادان عرفان» مردادماه 1392 در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) به تصویب رسید و مقرر شد تا این طرح وارد فاز اجرایی شود. این طرح ناظر بر مسایل فرهنگی – معنوی جامعه کنونی ایران و نیز مشکلات معنویت‌گرایی جدید و شامل گفت‌وگوهایی با برجسته‌ترین استادان عرفان اسلامی کشور است. این 25 استاد که بعد از جلسات کارشناسی در پنج استان تهران، قم، شیراز، اصفهان و مشهد تایید شده‌اند، نگرش عمیقی به مقوله فرهنگ و معنویت دارند.

کیانی بیان کرد: در این پروژه برای هر استاد با توجه به فضای فکری و حوزه تخصص او، فهرستی از سوالات پیشنهادی طراحی شده است. فهرست سوالات پیشنهادی هر استاد با توجه به جلسات کمیته ارزیابی به صورت جداگانه درباره هر استاد تکمیل و نهایی می‌شود. در واقع، در این جلسات مجری پروژه پس از بیان اسم استاد و ارایه گزارشی از فعالیت و رویکرد کلان علمی وی، به ارایه سوالات اولیه استاد مورد نظر می‌پردازد. سپس اعضای جلسه به نقد و بررسی سوالات و نیز غنای گزارش اجمالی می‌پردازند و در نهایت، فهرست سوالات نهایی هر استاد مشخص و شرایط اولیه برای انجام مصاحبه فراهم می‌شود. 

کیانی اظهار کرد: محصول این پروژه با عنوان «کتاب مصاحبه‌ها» منتشر می‌شود و مورد استفاده تمام پروژه‌های عرفان‌پژوهی و معنویت‌پژوهی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) و حتی تمامی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
کد مطلب : ۱۸۳۰۲۳
https://www.ibna.ir/vdcewx8zxjh8v7i.b9bj.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401