بر اساس منابع مکتوب انجام می‌شود

بررسی نقش خواجه‌نصیرالدین طوسی در گسترش اسلام

نگارش تاریخی از آن‌چه در جریان سقوط بغداد به وقوع پیوست، طی نشستی علمی با عنوان «نقش سلفی‌ها در سقوط بغداد و نقش خواجه نصیرالدین طوسی در گسترش اسلام» بررسی می‌شود. دفاع از مکتب شیعه بر اساس منابع مکتوب، محور اصلی این نشست علمی است./
بررسی نقش خواجه‌نصیرالدین طوسی در گسترش اسلام

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عبدالرضا عسکری مدیر گروه دایره‌المعارف صحابه پیامبر(ص) پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با اعلام این خبر گفت: این نشست با نظریه‌پردازی آیت‌الله نجم‌الدین طبسی از مدرسان حوزه علمیه قم برگزار می شود.

وی با ارایه توضیحاتی درباره دلیل برگزاری این نشست گفت: لازم است در ابتدا به این مساله تاریخی اشاره کنم که سقوط بغداد به دست مغولان در سال 656 به عنوان یک سرفصل مهم شناخته شده و اهمیت آن، چندان است که بسیاری تاریخ اسلام را در معنای عمومی و رایج آن تا این زمان، یعنی سال سقوط عباسیان می‌دانند.

عسکری اظهار کرد: شیعیان در ماجرای فتح بغداد در مقابل تعداد زیاد اهل سنت، جمعیت قابل ملاحظه‌ای نبودند و بیشتر ساکنان ایران و عراق در این دوره، سنی‌مذهب بودند. عمده ارتش خوارزمشاهی و عباسی متشکل از اهل سنت بود. زمانی که مغولان آمدند، به دلیل فساد دستگاه اداری و نظامی عباسیان، و نبود انسجام قوی در شرق اسلامی، مقاومت چندانی برابر مغولان صورت نگرفت و آنان توانستند بنیاد این دولت را براندازند.

مدیر گروه دایره‌المعارف صحابه پیامبر(ص) پژوهشکده باقر العلوم(ع) ادامه داد: اهل سنت که خلافت را از دست داده بودند و از بابت سقوط این شهر به عنوان نماد قدرت سیاسی خویش ناراحت بودند، به دنبال مقصر می‌گشتند و  نزدیک‌ترین و راحت‌ترین مقصر، رقیبان شیعه آنان بودند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان این‌که مساله یاد شده در روزهای واقعه و سالهای نزدیک به آن رویداد ثبت نشد، گفت: این در حالی بود که این جریان بعد از گذشتن چند دهه از سقوط بغداد، یک‌باره از منابع نگارش یافته توسط اهل سنت سر برآورد و در این وقت بود که شروع به انداختن تقصیر بر گردن شیعیان کردند و شاهد آن‌ها، خواجه نصیر طوسی و مؤید‌الدین ابن علقمی بود. این در حالی بود که عالمان و سیاست‌بازان اهل سنت در دربار مغولان بودند و اساسا این قوم، مسلمان نبودند تا نسبت به این موضوع حساس باشند. 

وی افزود:‌  به هر حال، حضور خواجه نصیرالدین سبب شد تا مخالفان به ویژه ابن تیمیه که تقریبا در بیشتر آثارش به نوعی با شیعه درگیر بود، این اتهام را با آب و تاب زیادی نقل کنند. از این رو، هر روزه حملات بی‌شماری به خواجه نصیرالدین طوسی در کتاب‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و سایت‌های مختلف اهل سنت صورت می‌گیرد.

این محقق حوزوی، دلیل اصلی برگزاری این نشست را دفاع از مکتب حقه شیعه دانست و گفت: پژوهشکده باقرالعلوم(ع) تصمیم گرفت این نشست علمی را با عنوان نقش سلفی‌ها در سقوط بغداد و نقش خواجه نصیرالدین طوسی در گسترش اسلام برگزار کند.

 این نشست علمی از ساعت 9 تا 11 و 30  پنجشنبه،‌ 4 مهرماه،در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم (ع) برگزار می‌شود.

کد مطلب : ۱۸۰۸۱۲
https://www.ibna.ir/vdchzvnzi23n66d.tft2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده نمایشگاه مجازی قرآن