به مناسبت یکصدمین سال درگذشت «آرمینیوش وامبری»

خسرو سینایی از «سفرنامه ایرانی درویش دروغین» می‌گوید

نشست «سفرنامه ایرانی درویش دروغین» از سلسله نشست‌های سرای ایرانشناسی است که با سخنرانی خسرو سینایی، مترجم سفرنامه «آرمینیوش وامبری» خاورشناس و سیاح مجارستانی، چهارشنبه (27 شهریورماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.-
آرمینیوش وامبری/ خسرو سینایی
آرمینیوش وامبری/ خسرو سینایی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست «سفرنامه ایرانی درویش دروغین» از سلسله نشست‌های سرای ایرانشناسی به‌مناسبت یکصدمین سال درگذشت (24 شهریورماه برابر با 15 سپتامبر) این خاورشناس و سیاح مجارستانی، چهارشنبه (27 شهریورماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

در این نشست خسرو سینایی، کارگردان و مترجم کتاب سفرنامه «آرمینیوش وامبری»، «گیزلا وارگا» همسر خسرو سینایی و هموطن این جهانگرد و محسن جعفری‌مذهب، عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره وامبری سخنرانی می‌کنند.

«آرمینیوش وامبری» با نام اصلی «هرمان بامبرگر»، اصلیتی آلمانی (بامبرگ) داشت که پدرش به امپراتوری اتریش ـ مجار مهاجرت کرده و در «دوناسردالی» (اکنون در جمهوری اسلواکی قرار دارد) در ۱۹ مارس ۱۸۳۲ متولد و در ۱۵ سپتامبر ۱۹۱۳ درگذشت. 

وامبری گمان می‌کرد که مجارها از تبار ترکان هستند، به‌همین دلیل به‌دنبال ریشه ترکی خود به‌راه افتاد و به استانبول رفت. ترکی، فارسی و عربی آموخت. لباس دروغین درویشی پوشید به ایران آمد و به‌عنوان یک صوفی (رشید افندی) تا بخارا و ماوراءالنهر رفت و تجربه‌های فراوان به‌دست آورد. وی سپس از راه ایران به اروپا بازگشت و خاطرات، سفرنامه‌ها و پژوهش‌های فراوانی درباره ایران و ماوراءالنهر نوشت که هنوز این نوشتهظ ها منبع دانشمندان بسیاری به‌شمار می‌رود.

نشست «سفرنامه ایرانی درویش دروغین» چهارشنبه (27 شهریورماه) از ساعت 17 در سرای اهل‌قلم خانه کتاب به نشانی خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2 واقع شده و حضور در مراسم برای عموم آزاد است.
کد مطلب : ۱۷۹۸۹۲
https://www.ibna.ir/vdcdnn0fxyt05j6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401