کتاب «قرآن و زیبایی‌شناسی» جلد نخست از سلسله مباحث زیبایی‌شناسی قرآن، اثری میان‌رشته‌ای است که به تشریح دانش زیبایی‌شناسی و آموزه‌های زیبایی‌شناختی قرآن می‌پردازد و جلوه‌هایی از زیبایی‌های آن را معرفی می‌کند.-
تصویر کتاب
تصویر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب حاضر در چهار فصل به قلم حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حسن خرقانی نخستین حلقه از سلسله آثاری است که نگارنده با موضوع زیبایی‌شناسی قرآن و با تاکید ویژه مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی در راستای شناخت بهتر قرآن و بهره‌وری از اقیانوس بی‌کران آن، تالیف شده است.

فصل نخست کتاب به تعریف زیبایی‌شناسی و پیشینه آن و همچنین دیدگاه‌های زیباشناسان و مکتب‌های مختلف زیبایی‌شناسی پرداخته است. در این فصل پس از آشنایی با دانش زیبایی‌شناسی، پیشینه آن از یونان باستان و دیدگاه‌های فلاسفه‌ای مانند افلاطون و ارسطو و فلوطین آغاز و بعد از آن گذری بر نگره‌های زیبایی‌شناختی سنت آوگوستین و توماس آکویناس در قرون وسطی می‌شود.

در فصل دوم مفاهیم و موضوع‌های زیبایی‌شناسی بررسی می‌شوند. در این فصل پنج واژه زیبایی، شکوه‌مندی، زشتی، هنر و زیبایی‌شناسی شرح و سپس تبیین شده‌اند. چیستی زیبایی، انواع زیبایی، اصول و نشانه‌های زیبایی، عوامل اثرگذار در حکم به زیبایی و نگرش زیبایی‌شناختی، از عناوین محوری مباحث این فصل‌اند.

فصل سوم به مفاهیم و نگره‌های زیبایی‌شناختی در قرآن کریم اختصاص دارد. در این فصل ابتدا مقدمه‌ای درباره رابطه قرآن کریم و زیبایی‌شناسی آورده و سپس به واژه‌شناسی زیبایی در قرآن کریم پرداخته شده است. پدیده‌های زیبایی‌شناختی در قرآن، زیبایی انسان، زیبایی‌های طبیعت و حیوانات، زیبایی آسمان، ابزارهای زیبا‌سازی و نشانه‌های زیبایی در قرآن کریم، از جمله بحث‌های مطرح شده در این فصل کتاب‌اند.

فصل چهارم کتاب «قرآن و زیبایی‌شناسی» قرآن را زیباترین و هنری‌ترین سخن معرفی می‌کند. نگاهی زیباشناسانه به آیه‌هایی از قرآن مجید، اعجاز قرآن، زیباشناسی اسلوب‌ها و اجزای بیانی قرآن، زیبایی و هنر در قرآن، تفسیرهای زیباشناسانه قرآن و زیباشناسی سخن اهل بیت (ع) مباحثی‌اند که در این فصل مطرح شده‌اند.

چاپ نخست کتاب قرآن و زیبایی‌شناسی با شمارگان یک‌هزار نسخه، در 288 صفحه و به بهای هفت هزار و 500 تومان از سوی انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی منتشر شده است.
کد مطلب : ۱۷۰۹۵۰
https://www.ibna.ir/vdcjiyevyuqeahz.fsfu.html
گزارشگر : زهرا حقانی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران