کتاب «ژانرهای سینمایی؛ از شمایل شناسی تا ایدئولوژی» نوشته بری کیت گرانت با ترجمه شیوا مقانلو به آخرین روزهای بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران رسید.-
شيوا مقانلو
شيوا مقانلو

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «ژانرهای سینمایی؛ از شمایل شناسی تا ایدئولوژی» پنج فصل دارد که به ترتیب عبارتند از «رویکرد به ژانرهای سینمایی»، «ژانر و جامعه»، «ژانر و مقوله تالیف سینمایی»، «ژانر و بازنمایی» و «موخره: خارج از مرزهای هالیوود». 

در بخشي از مقدمه اين كتاب مي‌خوانيم: «فيلم‌هاي ژانري به زبان ساده، فيلم‌هاي تجاري بلندي‌اند كه از راه تكرار و تنوع بخشي، داستان‌هايي آشنا را با شخصيت‌هايي آشنا و در موقعيت‌هايي آشنا تعريف مي‌كنند. سينماي مردم پسند اغلب از فيلم‌هاي ژانري تشكيل شده است؛ همان نوع فيلم‌هايي كه بيشترمان تماشا مي‌كنيم، چه در سالن‌هاي سينما و چه در منزل بر روي دي وي دي و نوارهاي ويديويي. فيلم‌هاي ژانري در طول تاريخ سينما بدنه اصلي كنش فيلمسازي را تشكيل داده‌اند، چه در هاليوود و چه در سينماهاي ملي سراسر جهان.» 

«ژانرهاي سينمايي؛ از شمايل شناسي تا ايدئولوژي» نوشته بري كيت گرانت و ترجمه شيوا مقانلو با شمارگان هزار و 100 نسخه، 179 صفحه و بهاي هشت هزار تومان از سوي انتشارات بيدگل روانه كتابفروشي‌ها شده است. 

نشر بیدگل در نمایشگاه کتاب در شبستان، راهروی 27 غرفه 7 واقع است. نشر بيدگل همچنين كتاب‌هايي چون «كافكا: به سوی ادبیات اقلیت» اثر مشترک ژیل دلوز و فیلیکس گتاری را با ترجمه حسین نمکین براي نخستين بار در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران ارايه كرده است. 

«مکالمات فرانسوی»، «مطالعات سینمایی»، «روی پله‌های کنسرواتوار»، «بونوئلی‌ها» و «فرشتهٔ فناکننده» نام برخي از ترجمه‌هاي شيوا مقانلو هستند.

کد مطلب : ۱۶۸۱۴۸
https://www.ibna.ir/vdcfjcdycw6dvya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما