کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری» تالیف نعیمه اسلاملو و محمد‌حسن زمان‌وزیری به بررسی جایگاه و منزلت زن در جوامع گوناگون پرداخته و تعابیر مختلفی از زن را از نظر اندیشمندان غربی و از دیدگاه اسلام بازگو می‌کند.-
جلد کتاب
جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در بخشی از پیشگفتار کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری» که در پنج فصل تدوین شده، آمده است:.

در فصل اول کتاب، نگاه مادی غرب که تماما بر مبنای لذات پست مادی انسانی است و نظر اندیشمندان غربی درباره جایگاه و نقش زن در زندگی، بررسی شده است. در این فصل، نوع رفتار با زن در میان اقوام مختلف در طول تاریخ بیان شده و در پایان نیز دیدگاه اسلام به جایگاه و نقش و منزلت زن از هزار و 300 سال پیش تا‌کنون می‌پردازد.
 
فصل دوم کتاب، به مساله حقوق زن در زمینه‌های گوناگون و در مقاطع تاریخی در جوامع مختلف پرداخته و نشان می‌دهد که برخی  حقوقی که زنان در سالیان اخیر و به تازگی از آن برخوردار شده‌اند در هزار و 300 سال پیش توسط دین مبین اسلام برای زن به رسمیت شناخته شده بود. 

ستم برابری، عنوان فصل سوم کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری» است. در این فصل، آموزه‌های فمنیسم، اعترافات منتقدانش، فرامین الهی و شاخص‌های روشنایی مرور می‌شوند. 

فصل چهارم کتاب با عنوان، «... و باز هم ستم»، به نگاهی اشاره دارد که در آن به جای آن که زن و مرد مکمل یکدیگر باشند، دو رقیب هستند و در این نبرد نابرابر، این زن است که باز هم مورد ستم قرار می‌گیرد. در این فصل، آماری تکان‌دهنده از انواع آزارهای روحی و جسمی و مشکلاتی که به زنان در جوامع مختلف تحمیل می‌شود، آورده شده است. 

در صفحات فصل پایانی کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری»، نگاه متعالی به انسان اعم از زن یا مرد و تکامل مادی و معنوی انسان و توجه خاص به حرمت و ارزش زن به عنوان موجودی ظریف و عاطفی، موج می‌زند. در این فصل روایات و احادیث معصومان و بزرگان دین اسلام درباره ارزش و منزلت واقعی زن از دیدگاه اسلام و قرآن، مطرح شده است. 

از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در فصل پنجم کتاب می‌توان به محبت به زن، ارزش زن، مهریه، ظلم فیزیکی در حق زن مساوی با عذاب سخت الهی و آزادی در ازدواج اشاره کرد. 

ستم به زن در طول دوران‌ها در میان ملل مختلف به خوبی در لابه‌لای برگ‌های تاریخ نمایان است. در لابه‌لای صفحات این کتاب، نویسندگان به آماری از جوامع مختلف درباره مشکلات و ستم‌هایی که زنان هر روزه در این جوامع با آن روبه‌رو هستند همراه با تصاویری غم‌انگیز، اشاره شده است. نوع جدید ستم به زن، زیر شعار پر زرق و برق برابری، ستمی نوین ولی در ادامه سنت‌های پیشین ستم به زن در طول تاریخ این‌بار با شکل و ظاهری متفاوت است. 

چاپ پنجم کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری»، با شمارگان پنج هزار نسخه به بهای چهار هزار تومان توسط انتشارات تلاوت آرامش، روانه بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۱۶۳۷۴۸
https://www.ibna.ir/vdcgtw9q7ak93u4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401