یاکوب آریونی جنایی، نویس افسانه ای آلمان در سن 48 سالگی در اثر بیماری سرطان درگذشت.-
یاکوب آریونی
یاکوب آریونی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، طبق اعلام انتشارات دیوگنس وی 17 ژانویه (28 دی) کنار خانواده اش در شهر برلین چشم از جهان فروبست. وی با همسر و فرزندانش در برلین و جنوب فرانسه می زیست.
 
آریونی 8 اکتبر 1964 در فرانکفورت آم ماین متولد شد. هنگامی که او برای نخستین بار با نگارش رمان «تولدت مبارک، ترک!» شخصیت کارآگاه خصوصی فرانکفورتی «کمال کایان کایا» را خلق کرد تنها 21 سال سن داشت. این رمان سال 1991 به کارگردانی دوریس دوری در قالب فیلم سینمایی بر پرده رفت. آریونی پس از آن ماجراهای این کارآگاه خصوصی را ادامه داد و سه داستان دیگر نوشت که از میان آن ها برای رمان «یک مرد، یک جنایت» در سال 1992 جایزه کتاب جنایی آلمان را برد. وی پاییز 2012 پنجمین جلد از مجموعه داستان های این کارگاه ترک – آلمانی را با نام «برادر کمال» منتشر کرد. 

آریونی در کنار نمایشنامه هایش به نگارش آثار دیگری نیز همت گمارد که رمان های «هوفن سحرآمیز» (1996) ، «ادی مقدس» (2009) و «احمق. پنج داستان» (2003) از جمله آن ها بودند. از دیگر رمان های وی می توان به «تکالیف»، «چز مکس» و بیش از همه رمان «چری من آقای وایت را تعقیب می کند» که یک شخصیت دنباله روی نازی ها از آلمان شرقی در مرکز آن قرار داشت، اشاره کرد. این آثار در مدرسه های آلمانی خوانده می شوند. آثار این نویسنده به 23 زبان ترجمه شده و منتشر شده است.

کد مطلب : ۱۵۹۴۶۰
https://www.ibna.ir/vdcceoqsx2bqp08.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما