آکادمی نوبل با اعلام نام «مو یان» نویسنده چینی برنده سال 2012 خود را معرفی کرد.مو یان که مدت ها به عنوان شانس دوم دریافت جایزه ادبی نوبل مطرح بود و در روزهای اخیر اندکی احتمال انتخاب او کاهش یافته بود، موفق شد هاروکی موراکامی رقیب قدر امسال خود از ژاپن پشت سر بگذارد و در دوئلی که از ابتدا بین ژاپن و چین مطرح شد بود، نام چین را مطرح کند_.
مو یان
مو یان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سایت نوبل، مو یان در غرب برای دو عنوان از رمان هایش که با اقتباس از آن‌ها فیلم «ذرت سرخ» ساخته شد، شناخته شده است و او را پاسخ چینی‌ها به فرانتس کافکا یا جوزف هلر می دانند. بیشتر آثار «یان» از سوی آژانس ادبی پونی در هنگ کنگ به بازار می‌آیند و آثارش به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و نروژی ترجمه شده‌اند. او چندین رمان و مجموعه داستان در کارنامه‌اش دارد که «بچه آهنی»، «داستان عشق» و «ذرت سرخ» از جمله آن ها هستند. وی سال 2007 یکی از نامزدهای دریافت جایزه بوکر آسیا بود و سال پیش جایزه مائو دون کشورش را برای «قورباغه» برد. 

از «مو یان» نمی توان اطلاعاتی در زبان فارسی به دست آورد. او حتی بیشتر از ژان-ماری گوستاو لوکلزیو ،نویسنده برنده نوبل از فرانسه در ایران مهجور است و تنها خبری که مربوط به همین فهرست بود و ماه پیش از سوی سایت بین الملل خبرگزاری ایبنا منتشر شد، نام او را وارد سایت جستجوگر گوگل فارسی کرده است. این نویسنده 57 ساله که خیلی ها معتقد بودند برای ربودن نوبل اندکی جوان است، از نویسندگان مدرن چین است. از او به عنوان یکی از مشهورترین نویسندگان چینی یاد می شود که آثارش معمولا در زادگاهش با ممنوعیت روبه رو می شوند و به همین دلیل بدون رعایت کپی رایت به شدت تکثیر شده اند. 

 به این ترتیب مو یان به عنوان صدو هفتمین نویسنده ای که این عنوان را دریافت می کند، نام خود را در تاریخ ثبت کرد. پیش از او گائو شینگچیان برنده دیگر چینی در سال 2000 این جایزه را به خانه برده بود.
کد مطلب : ۱۵۱۴۵۶
https://www.ibna.ir/vdcjivevmuqeixz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما