كتاب «از دانش تا فرزانگي» نوشته خسرو ناقد مجوز نشر را دريافت كرده است و كمتر از يك ماه آينده منتشر مي‌شود. اين اثر به بررسي نقش و جايگاه روشنفكران مي‌پردازد.-
خسرو ناقد
خسرو ناقد
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، فلسفه و ادبيات، مهم‌ترين محورهاي گفتارهاي اين اثرند. خردورزي و پرهيز از خشونت، دگرگوني نگاه اروپاييان، بررسي برخي ديدگاه‌هاي كارل پوپر و همچنين ادبيات مدرن، از جمله موضوعاتي‌اند كه ناقد در اين اثر به بررسي آن‌ها پرداخته است. 

نويسنده اين كتاب تنها به بيان نقش و جايگاه روشنفكران نمي‌پردازد، بلكه ابتدا اصطلاح «روشنفكر» را ريشه‌يابي و زمان رايج شدن كاربرد آن را بررسي مي‌كند. شيوه نگارش روشنفكران نيز مورد توجه اين نويسنده قرار گرفته است.

اين نويسنده در مقدمه كتابش، از اهميت انديشيدن و آثار آن مي‌نويسد. به زعم او، حضرت آدم(ع) به دليل چيدن ميوه درخت معرفت از بهشت رانده شد و به همين دليل انديشيدن، اندوهي عميق را در خود نهفته دارد. انديشيدن همواره با ميراث گناه ازلي حضرت آدم(ع) همراه بوده است. 

تاكنون ترجمه و تاليف‌هايي از خسرو ناقد در حوزه ادبيات و فلسفه منتشر شده‌اند كه «سیب و سرباز، شعرهایی فراسوی وحشت»، «ناکجاآباد و خشونت، گفتارها و گفت‌وگوهایی از کارل پوپر»، «زندگی به‌رغم تاریخ، گفتارها و گفت‌وگوهایی از لِشِک کولاکوفسکی»، «چرا جنگ؟ بررسی روانشناسانه پدیده جنگ» و «اندیشه غربی و گفت‌وگوی تمدن‌ها» عنوان برخي از آثار اويند.

كتاب «از دانش تا فرزانگي» به زودي از سوي نشر ققنوس منتشر خواهد شد.
کد مطلب : ۱۲۹۸۹۸
https://www.ibna.ir/vdceoo8zvjh8wvi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401