مدير امور اجتماعي سازمان آموزش و پرورش استثنايي از چاپ كتاب «خانواده و كودك با ناتواني‌هاي چندگانه» خبر داد و گفت: اين اثر راهكارهايي را به والدين كودكان چند معلوليتي براي طراحي برنامه‌هاي آموزشي ويژه ارايه مي‌كند.\
تصوير كتاب
تصوير كتاب
اسماعيل برقي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار داشت: خانواده‌هاي داراي فرزندان عادي مي‌توانند به منابع بسياري مراجعه كنند كه در آن براي تسهيل دسترسي والدين به فعاليت‌هاي مربوط به برنامه‌ريزي آينده و پيشرفت كودك به شيوه‌ تخصصي يا ساده بحث شده است، اما كمتر كتابي را مي‌توان يافت كه براي والدين كودكان با نيازهاي ويژه طراحي شده باشد. 

وي ادامه داد: كودكان استثنايي و خانواده‌هاي آنها ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارند كه توجه بيشتري را طلب مي‌كند. در اين خانواده‌‌ها مشكلات ويژه‌اي بروز مي‌كند كه از مشكلات فرزند ناشي مي‌شود و مي‌تواند نه تنها زندگي كودك را تحت تاثير قرار دهد، بلكه اساس خانواده را متزلزل سازد.

مدير امور اجتماعي سازمان آموزش و پرورش استثنايي تصريح كرد: اگر بخواهيم كودكان از زندگي لذت ببرند و استعدادهاي بالقوه آنها شكوفا شود، بايد به نيازهاي جسمي، رواني، اجتماعي و ذهني آنها توجه كنيم و اين كار جز از راه آموزش مناسب والدين امكان‌پذير نيست. بنابراين كتاب «خانواده و كودك با ناتواني‌هاي چندگانه» با هدف تشريح چالش‌ها براي خانواده‌هاي داراي كودكان چند معلوليتي و بررسي نقش والدين و ارايه راهكارهاي موثر براي آنان، منتشر شده است.

برقي يادآور شد: در نخستين بخش اين نوشتار، مراحل مختلف زندگي والدين داراي كودكان با ناتواني‌هاي چندگانه خلاصه شده است و پيشنهاد مي‌شود والدين و متخصصان نظراتشان را به گروه بين‌رشته‌اي بياورند تا برنامه‌هاي مناسب‌تر و موثرتر براي اين دسته از كودكان تهيه شود.

وي افزود: در دومين بخش ز اين اثر توصيه‌هايي به والدين ارايه شده كه علايق و ترجيحات والدين را در برخورد با كودكان داراي ناتواني‌هاي چندگانه تحت تاثير قرار مي‌دهد. 

مدير امور اجتماعي و اطلاع‌رساني سازمان آموزش و پرورش استثنايي تصريح كرد: در بخش‌هاي پاياني، نمونه‌هايي از دفترچه‌ها و بروشورهاي آموزشي مورد نياز والدين معرفي شده‌اند.

برقي اظهار داشت: «همدلي با فرزند ناتوان»، «تدوين انجام تحليل تكليف»، «مهارت‌هاي ارتباطي و راهكارهاي آن براي كودكان با ناتواني ارتباط»، «چگونه كودك با مشكلات حركتي مي‌تواند ارتباط برقرار كند»، «مراقبت‌ها و مهارت لازم براي كودكان با ناتواني» و «مراقبت‌هاي بهداشتي» عناوين برخي از فصول اين اثرند.

چاپ نخست كتاب «خانواده و كودك با ناتواني‌هاي چندگانه» اثر مريم باشعور لشگري در شمارگان 1500 نسخه، 151 صفحه و بهاي 20 هزار ريال به تازگي از سوي انتشارات سازمان آموزش و پرورش استثنايي منتشر و راهي بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۱۰۸۴۰۶
https://www.ibna.ir/vdcgz79q3ak9zt4.rpra.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401