ویراستاران روزنامه نیویورک تایمز به رسم هر ساله بهترین آثار داستانی و غیرداستانی سال را معرفی می‌کنند. در این مطلب نگاهی به آثار داستانی و غیرداستانی 2021 از دیدگاه نیویورک‌ تایمز خواهیم داشت.
بهترین کتاب‌های داستانی و مستند سال به روایت نیویورک تایمز
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک تایمز، معمولاً در بازار کتاب لیست‌های پرفروش روزنامه‌هایی مثل نیویورک تایمز برای نویسندگان انگلیسی‌زبان دارای اهمیت بسیاری است و مخاطبان کتاب‌های داستانی و مستند نیز به این لیست‌ها نگاه ویژه‌ای دارند. به عبارتی خوانندگان برای انتخاب کتاب، سراغ کتاب‌هایی می‌روند که با عناوین، «بهترین کتاب‌های تاریخ» و «بهترین رمان‌های تاریخ» شناخته شده‌اند.
 
ویراستاران روزنامه نیویورک تایمز، امسال نیز بهترین آثار داستانی و غیرداستانی سال 2021 را معرفی کرده‌اند که به اختصار به مرور آنها پرداخته‌ایم:
 
کتاب‌های داستانی
«چقدر زیبا بودیم» نوشته ایمبولو امبیو
در این داستان روایت مردم روستایی در آفریقا به تصویر کشیده شده است که با شرکت نفت آمریکایی در تخریب محیط زیست درگیر هستند. لوله‌های نفتی از زمین‌های کشاورزی مردم روستا عبور می‌کنند و کودکان هر روز به خاطر مواد سمی ناشی از این مواد نفتی می‌میرند. مسئولان شرکت نفتی هر روز به مردم وعده سالم‌سازی آب را می‌دهند ولی هیچکدام از این وعده‌ها عملی نمی‌شود و مردم روستای «کوزاوا» تصمیم می‌گیرند که علیه شرکت نفتی قیام کنند.
 
«صمیمیت‌ها» نوشته کیتی کیتامورا
داستان این رمان از زبان زنی مترجم و مفسر روایت می‌شود که برای کار و زندگی به لاهه هلند سفر می‌کند که با آدریان آشنا می‌شود که از همسرش جدا شده است ولی هنوز درگیر دادگاه‌های مربوط به جدایی از اوست. ادر نهایت پایش به ماجراهای دادگاهی در شهر لاهه درباره جنایات جنگی یک رئیس جمهور سابق کشیده می‌شود.
 
«آهنگ‌های عاشقانه دبلیو.ای.بی.دوبویس» نوشته هوندوری فانون جفرز
ویلیام ادوارد برگهارت دیو بویس نویسنده و اندیشمند آمریکایی و از مخالفان تبعیض نژادی در ایالات متحدهٔ آمریکا بود. او در دانشگاه‌های فیسک و برلین تحصیل کرد و سرانجام دورهٔ دکتری را در دانشگاه هاروارد گذراند. او نخستین آفریقایی‌تباری بود که به این درجه نایل آمد. داستان این رمان از زبان شخصی به نام «آیلی پرل» روایت می‌شود که از زمان کودکی عاشق شخصیت و کارهای دوبویس است. او در بالای شهر در خانواده‌ای ثروتمند بزرگ شده ولی در ایام تابستان اوقات خود را در بین خانواده‌های پایین شهر و مهاجران آفریقایی گذرانده است و دوست دارد مشکلات دوبویس و مهاجران آفریقایی را روی شانه‌های خود احساس ‌کند.
 
«هیچ کس در مورد این موضوع صحبت نمی‌کند» نوشته پاتریشیا لاک‌وود
شخصیت اصلی این داستان زنی است که برای کسب تجربه درباره زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف به کشورهای مختلف کره زمین سفر می‌کند. او اخیراً به دلیل پست‌هایش در رسانه‌های اجتماعی به شهرت رسیده است. به سرتاسر جهان سفر می‌کند تا با طرفداران عاشق خود ملاقات کند. او غرق در زبان و آداب جدید مفهومی است که آن را «پورتال» می‌نامد. تهدیدهایی مثل تغییرات آب و هوایی و بی ثباتی اقتصادی و ظهور یک دیکتاتور ناشناس و اپیدمی تنهایی رخ می‌دهد و می‌خواهد راهش را از میان این مشکلات پیدا کند. انبوهی از تصاویر، جزئیات و اسناد انباشته می‌شوند تا منظره‌ای را شکل دهند که اهالی پورتال از خود بپرسند آیا ما در جهنم هستیم؟ آیا همه ما تا زمانی که بمیریم به این کار ادامه می دهیم؟
 
«وقتی از درک جهان دست برداریم» نوشته بنجامین لاباتوت ترجمه آدریان ناتان وست
آلبرت انیشتین نامه‌ای را باز می‌کند که از جبهه جنگ جهانی اول برایش ارسال شده است. در نامه راه حل دقیق معادله نسبیت توضیح داده شده است ولی از این مسئله آگاهی ندارد که در آن هیولایی نهفته است که می‌تواند زندگی‌ کاری‌اش را نابود کند. الکساندر گروتندیک ریاضی‌دان بزرگ در داستان نقش اصلی بازی می‌کند و سعی می‌کند ارتباطش را با دنیا قطع کند.
 
کتاب‌های مستند
«سه گانه کپنهاگ: کودکی، جوانی، وابستگی» نوشته توو دیتلوسن ترجمه تینا نانالی
نویسنده به عنوان یکی از چهره‌های برجسته ادبیات کشور دانمارک در این کتاب سه مرحله از زندگی خود را تا زمان تبدیل شدن به نویسنده و شاعری شناخته‌شده روایت کرده است.
 
«چگونه این کلمه شکل می‌گیرد: تفکری بر تاریخ برده داری در سراسر آمریکا» نوشته کلینت اسمیت
نویسنده در این کتاب مخاطب را در یک سفر تاریخی به گذشته کشور آمریکا می‌برد و داستانی واقعی از برده‌داری در این کشور روایت می‌کند. در کتاب تحقیقات چندساله اسمیت درباره تاریخ گذشته کشور آمریکا نیز دیده می‌شود.
 
«کودک نامرئی: فقر، بقا و امید در یک شهر آمریکایی» نوشته آندریا الیوت
الیوت برنده جایزه پولیتزر در این کتاب داستانی فراموش ناشدنی از دختری را بازگو می‌کند که مشکلاتی از قبیل بی‌خانمانی، گرسنگی، نژادپرستی و نابرابری اجتماعی را در آمریکا تجربه می‌کند. این کتاب داستان مستندی از هشت سال زندگی «داسانی کوتس» کودکی در حومه بروکلین در شهر نیویورک را می‌گوید.
 
«در نوجوانی» نوشته آنت گوردون رید
گوردون رید در این کتاب تاریخ مهاجرت آفریقایی‌ها به کشور آمریکا را بازگو می‌کند که بیشتر روایت‌ها در ایالت تگزاس اتفاق می‌افتد. نویسنده داستان و تجربه‌های شخصی‌اش را با حوادث و مستندات تاریخی ترکیب می‌کند و زندگی مهاجران سیاه‌پوست در تگزاس را روایت می‌کند.
 
«ستاره دنبالهدار قرمز: زندگی کوتاه و هنر درخشان» سیلویا پلات نوشته هدر کلارک
سیلویا پلات شاعر، رمان‌نویس، نویسندهٔ داستان‌های کوتاه، و مقاله‌نویس آمریکایی بود. وی بیشتر شهرت خویش را وام‌دار اشعارش است. کلارک در این کتاب بخشی از زندگی این نویسنده را برای مخاطبان خود بازگو می‌کند.
 
کد مطلب : ۳۱۵۰۵۷
https://www.ibna.ir/vdciwwapyt1azu2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401