فرهنگ لغات میریام وبستر در سال 2021 واژه «واکسن» را به عنوان لغت سال خود انتخاب کرد.
«واکسن»، کلمه سال دیکشنری وبستر در سال 2021
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ان‌بی‌سی، بنا بر سنت هر ساله، فرهنگ لغات مختلف از جمله آکسفورد، کمبریج، کالینز یک کلمه را بعنوان مهم‌ترین کلمه سال انتخاب می‌کنند. فرهنگ لغات میریام وبستر در سال 2021 واژه «واکسن» را به عنوان لغت سال خود انتخاب کرد. مسئولان سایت آنلاین این دیکشنری می‌گویند در سال 2021 هر روز شمار زیادی از کاربران ما از این لغت استفاده می‌کردند و واژه‌های مربوط به آن را جستجو می‌کردند.
 
«پیتر سوکلفسکی» ویراستار ارشد دیکشنری وبستر می‌‌گوید: «در دوران شیوع ویروس کرونا به صورت پاندمیک جستجوهای کاربران به شدت روی چند واژه از جمله قرنطینه و ویروس متمرکز شد ولی بعد از گذشت مدتی اکثر جستجوها به سمت واکسن پیش رفت و به خاطر همین این واژه را به عنوان لغت سال انتخاب کردیم.»
 
طبق آمارهای ارائه شده توسط سایت آنلاین فرهنگ لغت وبستر در سال 2020 جستجو برای واژه واکسن توسط کاربران بیش از 600درصد افزایش یافت و در سال 2021 این میزان به 1048 درصد رسید. واژه «واکسن» اولین بار در سال 1882 وارد فرهنگ‌های لغت در سراسر جهان شد که در واقع از واژه لاتین واکسینا به معنی منشا گاوی گرفته شده است.
 
فرهنگ لغات میریام-وبستر یک شرکت مستقر در ایالات متحده آمریکا است که به چاپ و انتشار کتاب‌های مرجع به خصوص دیکشنری می‌پردازد. شرکت میریام در سال ۱۸۲۸ توسط جرج میریام و چارلز مریم پایه‌گذاری شد. در سال ۱۸۴۳ و بعد از درگذشت نوآ وبستر این شرکت حق امتیاز فرهنگ لغت وبستر را خریداری کرد. شرکت دانشنامه بریتانیکا در سال ۱۹۶۴، میریام-وبستر را خریداری کرد و از آن زمان این شرکت به یکی از زیر مجموعه‌های بریتانیکا تبدیل شد.
 
چند روز پیش فرهنگ لغات دانشگاه کمبریج یکی از معروف‌ترین مراجع زبان انگلیسی در جهان امسال واژه «مقاومت» را به عنوان لغت سال خود انتخاب کرده بود. مسئولان دانشگاه کمبریج اعلام کردند این کلمه در سال 2021 در برابر چالش‌های متعدد پاندمیک کرونا توسط بسیاری از مردم جهان مورد استفاده قرار گرفته است و در این فرهنگ به معنای کار مداوم و خستگی‌ناپذیر برای رسیدن به چیزی یا هدفی تعریف شده است.
 
کد مطلب : ۳۱۴۸۹۹
https://www.ibna.ir/vdcb9abf9rhb8wp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401