«یادداشت‌هایی درباره غزلواره‌ها» جایزه ده‌هزار پوندی بهترین مجموعه شعر را از آن خود کرد و «کالب فمی» و «نیکول سیلی» در بخش‌های دیگر به مقام برتر رسیدند.
لوک کنارد برای پاسخ «آنارشیست» به شکسپیر برنده جایزه شعر فوروارد شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین – لوک کنارد به خاطر پاسخ «آنارشیست» به غزلواره‌های شکسپیر برنده جایزه فوروارد شد؛ اثری که داوران پیش‌بینی می‌کنند می‌تواند رابطه دانش‌آموزان با ویلیام شکسپیر را دگرگون کند.
 
«یادداشت‌هایی درباره غزلواره‌ها» -که توسط خانه نشر کوچک «پِند این ده مارجینز» منتشر شد- شامگاه یکشنبه در لندن جایزه معتبر ده‌هزار پوندی فوروارد را با غلبه بر رقیبانی نظیر کایو چینگونی و تیشانی دوشی، از آن خود کرد. این کتاب مجموعه‌ای از اشعار نثر در پاسخ به شکسپیر است که در یک مهمانی خانگی ناخوشایند اتفاق می‌افتد و با خطی از غزل‌های او آغاز می‌شود. داوران شیوه ثبت عوامل آزارنده تعامل انسانی و ماهیت تغییرپذیر عشق توسط این اثر را تحسین کردند.
 
شیوانی راملوچان، شاعر و داور این جایزه گفت: «این دعوتی است برای پیوند عصر ما با شیوه انعطاف‌ناپذیری که بسیاری از دانش‌آموزان مجبور به مطالعه شکسپیر هستند. این کتاب می‌تواند این رابطه را به شکلی عمیق، جالب و تکان‌دهنده دگرگون کند.»
 
کنارد می‌گوید قطعه آغازین را در یک مهمانی نوشت. او گفت: «بعد متوجه شدم که شیفته پاسخ‌دادن به همه ۱۵۴ غزلواره او شده‌ام. عموما فقط چند بار سونِت اصلی را می‌خواندم و بعد افکارم را می‌نوشتم که بعد تبدیل به این روایت عجیب و رویاگون در همان مهمانی شد.» او پیش از این در سال ۲۰۰۷ نیز در فهرست کوتاه جایزه فوروارد قرار گرفته بود.
 
«یادداشت‌هایی درباره غزلواره‌ها» لوک کنارد برنده جایزه شعر فوروارد ۲۰۲۱ شد.
در مراسم یکشنبه‌ شب کالب فمی جایزه پنج‌هزار پوندی بهترین مجموعه شعر اول شاعر را برای «فقیر» از آن خود کرد. کاوشی پیرامون زندگی در منطقه پکام لندن که شامل عکس‌های گرفته‌شده توسط خود شاعر و همچنین شعری است که او به دمیلولا تیلور، دانش‌آموزی که سال ۲۰۰۰ به قتل رسید، تقدیم کرده است. این شاعر ۳۱‌ساله گفت: «قصد داشتم زندگی و زمانه جامعه‌ام در شمال پکام را به تصویر بکشم و اثرگذاری معماری و سیاست‌های اجتماعی بر زندگی بسیاری از جوامع طبقه کارگر نظیر خودم را بررسی کنم.»
 
پاسکال پتیت، شاعر و از داوران این جایزه گفت: «اولین مجموعه شعر فمی آن‌قدر حیرت‌انگیز و نوآورانه بود که از صفحه اول توجهم را جلب و با مهارتش مبهوتم کرد.»
 
جایزه هزار پوندی برای بهترین تک‌شعر به شعر «گزارش فرگوسن» نیکول سیلی تعلق گرفت. او -که برای این مراسم از امریکا به انگلیس رفت- به گفته داوران از ابهام‌های خفقان‌آور گزارش تیراندازی مرگبار مایکل براون توسط نیروهای پلیس فرگوسن در میزوری برای خلق لحظه‌های جدیدی از زیبایی غنایی و تعمق استفاده کرده و بر تمام آنچه این گزارش تلاش در پنهان‌ساختن داشته، نور تابانده است.
 
جیمز ناتی -که ریاست هیات داوران امسال را برعهده داشت- گفت: «آثار برنده نشان می‌دهد که تخیل شاعرانه تماما درون‌نگرانه نیست. با اینکه عمیق است؛ اما جسورانه و در جاه‌طلبی، بدون مرز است؛ و همه جنبه‌های زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد: امیدها و ترس‌های خودمان، جوامعمان و جهانی گسترده‌تر که اغلب گیج‌کننده و غالب به نظر می‌رسد. این شاعران مسیرهایی به سمت عمیق‌ترین احساسات را پیدا کرده و نقاط مهمی را کشف می‌کنند که خواننده (یا شنونده) را به جای دیگری می‌برد. در دست آنها ما طور دیگری به دنیا نگاه می‌کنیم. این لحظه‌ای برای شعر است که تمام این شاعران ارائه می‌دهند.»
 
کد مطلب : ۳۱۲۷۸۲
https://www.ibna.ir/vdcaauneu49n601.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما