هفتاد و سومین دوره‌یِ جایزه کتاب ملی آمریکا فعالیت خود آغاز کرد تا در پنج روز متوالی نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان، ترجمه، شعر، آثار غیرداستانی، و داستان اعلام کند. امروز ده کتاب به عنوان نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی اعلام شد.
نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی اعلام شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورکر، ده اثر به فهرست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی راه یافتند. با بررسی فهرست اولیه امسال می‌توان دریافت که روایات مربوط به نژاد موضوع اصلی آثار حاضر در فهرست اولیه است.
 
نامزدهای اولیه هفتاد و سومین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی به شرح زیر است:
♦ «یک شیطان کوچک در آمریکا: یادداشت‌هایی در تمجید اجرا سیاهان» نوشته حنیف عبدالرقیب از پنگوئن رندوم هاوس
♦ «تمام شدن: در جست‌و‌جوی آب بر روی تپه‌های بلند» نوشته لوکاس بسایر از انتشارات فمینیست دانشگاه شهر نیویورک
♦ «مزه‌هایی چون جنگ: یک کتاب خاطرات» نوشته اسکات السوورث از پنگوئن رندوم هاوس
♦ «پوشیده با شب: داستان قتل و عدالت بومی در اوایل آمریکا» نوشته نورتون و کمپانی
♦ «خلاصه ما: نژادپرستی چه قیمتی برای همگان دارد و چطور می‌توانیم با هم پیشرفت کنیم» نوشته هدر مک‌گی از پنگوئن رندوم هاوس
♦ «دنیای آزاد: هنر و تفکر در جنگ سرد» نوشته لوییس مناند از فرار، استرائوس، و گیرو
♦ «تمام آنچه که حمل کرد» نوشته تیا مایلز از پنگوئن رندوم هاوس
♦ «دنیا چطور می‌گذرد: تخمینی در باب تاریخچه بردگی در سراسر آمریکا» نوشته کلینت اسمیت از لیتل براون و کمپانی
♦ «سرباز سیاه‌پوست جنگ داخلی: تاریخچه تصویری تعارض و شهروندی» نوشته دبورا ویلیس از انتشارات دانشگاه نیویورک
♦ «خلاقانه: شهری آمریکایی و جستجویش در پی عدالت» نوشته اسکات السوورث از پنگوئن رندوم هاوس
 
در مراسم اهدای جوایز امسال قرار است ازکارن تای یاماشیتا، نویسنده ژاپنی-آمریکایی معروف 70 ساله برای خدمات ارزشمندش در دنیای ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، ادموند وایت، فیلیپ راث، و رابرت کارو موفق به دریافت این مدال ارزشمند شده‌اند.
 
علاوه بر این قرار است از نانسی پرل، نویسنده پرفروش، منتقد ادبی، و کتابفروش آمریکایی برای خدمات ارزنده‌اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. پرل 74 ساله است و پیش از این هم مدیر کتابخانه ملی سیاتل بود. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه مالی ده هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.
 
جایزه کتاب ملی در سال 1936 به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال 1950 کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.
 
 برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، 10 هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.
 
نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ پنجم اکتبر اعلام می‌شود و برندگان هر بخش در تاریخ هفدهم نوامبر اعلام می‌شود.
 
 
کد مطلب : ۳۱۰۸۷۱
https://www.ibna.ir/vdchqvnxz23nz6d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما