هفتاد و دومین دوره‌یِ جایزه کتاب ملی آمریکا فعالیت خود را از دیروز آغاز کرد تا در پنج روز متوالی نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان، شعر، داستان، آثار غیرداستانی، و ترجمه اعلام کند. دیروز نامزدهای بخش ادبیات جوانان اعلام شد و دیروز ده کتاب به عنوان نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان اعلام شد.
نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان اعلام شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورکر، ده اثر به فهرست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان راه یافتند. آثار حاضر در فهرست امسال تلاش کردند به مخاطب درسی از گذشته بیاموزند. سه اثر حاضر در فهرست غیرداستانی هستند.
 
هیئت داوران برای انتخاب این ده اثر 344 کتاب از ناشران مختلف را خواندند. ککلا ماگون و آنا ماری مک‌لمور پیش از این هم در فهرست جایزه بنیاد ملی کتاب قرار گرفته‌اند.
 
نامزدهای اولیه هفتادمین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان به شرح زیر است:
«وطن یک کشور نیست» نوشته سافیا الهیلو از پنگوئن رندوم هاوس
«افسانه خاله پو» نوشته شینگ یین خور از پنگوئن رندوم هاوس
«یک مار به روی کره زمین می‌افتد» نوشته دارسیا بجر از لیواین کوئیرودو
«دیشب در کلاب تلگراف» نوشته مالیندا لو از پنگوئن رندوم هاوس
«زیادی روشن دیدن» نوشته کایل لاکوف از پنگوئن رندوم هاوس
«انقلاب در زمانه ما: حزب ببر سیاه» نوشته ککلا ماگون از کندلویک
«من(خزه)» نوشته اَمبر مک‌براید از انتشارات مک‌میلان
«فصل آینه» نوشته آنا-ماری مک‌لِمور از انتشارات مک‌میلان
«غیرقابل‌بیان: مسابقه کشتار تولسا» نوشته مارول بوستون ودرفورد از گروه انتشاراتی لِرنر
«از زمزمه تا فریاد صف‌آرایی» نوشته پائولا یو از انتشارات نورتون
 
در مراسم اهدای جوایز امسال قرار است ازکارن تای یاماشیتا، نویسنده ژاپنی-آمریکایی معروف 70 ساله برای خدمات ارزشمندش در دنیای ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، ادموند وایت، فیلیپ راث، و رابرت کارو موفق به دریافت این مدال ارزشمند شده‌اند.
 
علاوه بر این قرار است از نانسی پرل، نویسنده پرفروش، منتقد ادبی، و کتابفروش آمریکایی برای خدمات ارزنده‌اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. پرل 74 ساله است و پیش از این هم مدیر کتابخانه ملی سیاتل بود. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه مالی ده هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.
 
جایزه کتاب ملی در سال 1936 به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال 1950 کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.
 
 برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، 10 هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.
 
سال گذشته «به تمرین اطمینان کن» نوشته سوزان چو به عنوان برنده بخش داستان، «1919: سالی که آمریکا را تغییر داد» نوشته مارتین سندلر به عنوان برنده بخش ادبیات جوانان، «به خانه آمدن بارون ونکهایم» نوشته لازلو راسناهورکای به عنوان برنده بخش ترجمه، «خانه زرد» نوشته سارا ام. بروم به عنوان برگزیده بخش آثار غیرداستانی، و «خطوط دید» نوشته آرتور سوز به عنوان برنده بخش شعر انتخاب شد.
 
نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ پنجم اکتبر اعلام می‌شود و برندگان هر بخش در تاریخ هفدهم نوامبر اعلام می‌شود.
 
مترجم
سحر حسابی
کد مطلب : ۳۱۰۸۶۳
https://www.ibna.ir/vdciquappt1azv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما