هفتادمین دوره‌یِ جایزه کتاب ملی آمریکا فعالیت خود را از صبح دوشنبه آغاز کرد تا در پنج روز متوالی نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان، ترجمه، شعر، آثار غیرداستانی، و داستان اعلام کند. دوشنبه نامزدهای بخش ادبیات جوانان اعلام شد، سه‌شنبه نامزدهای بخش ترجمه، چهارشنبه نامزدهای بخش شعر، و امروز ده کتاب به عنوان نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی اعلام شد.
نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی علام شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورکر، ده اثر به فهرست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی راه یافتند. نکات جالب توجه فهرست امسال حضور گرگ گراندین است که در سال 2009 هم جزء نامزدهای فهرست اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا حضور داشت.
 
با بررسی فهرست اولیه امسال می‌توان دریافت که تاریخ و چگونگی انعکاس زمان حال موضوع اصلی فهرست اولیه است.
 
نامزدهای اولیه هفتادمین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان به شرح زیر است:
«در باران ادامه بده» نوشته حنیف عبدالرقیب
«خانه زرد» نوشته سارا ام. بروم
«قطور: و دیگر مقالات» نوشته ترسی مک‌میلان کاتم
«چیزی که شنیدی حقیقت دارد: خاطرات شاهد و مقاومت» نوشته کارولاین فورش
«چیزی نگو: داستان واقعی قتل و خاطره در ایرلند شمالی» نوشته پاتریک رادن کیف
«تپش زانوی زخمی: آمریکا از سال 1980 تا زمان حال» نوشته دیوید تروئر
«پایان اسطوره» نوشته گرِگ گراندین
«این مکان را بسوزان» نوشته الیانا ریگان
«نژاد برای منفعت» نوشته کیانگا-یاماتا تیلور
«منزوی» نوشته آلبرت وودفاکس و لزلی جورج
 
سال گذشته «سیاه‌پوست جدید: زندگینامه آلن لاک» نوشته جفری استوارت به عنوان برگزیده بخش آثار غیرداستانی انتخاب شد. «دنیای سرخ‌پوستی جورج واشنگتن» نوشته کالین کالوِی، «بهشت آمریکایی» نوشته ویکتوریا جانسون، «منطقه مرکزی: داستان سخت کار کردن و ورشکسته شدن در ثروتمندترین کشور دنیا» نوشته سارا اسمارش، و «ما شرکت‌ها» نوشته آدام وینکلر نامزدهای نهایی سال گذشته بودند.
 
در مراسم اهدای جوایز امسال قرار است از ادموند وایت، نویسنده معروف 79 ساله برای خدمات ارزشمندش در دنیای ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. جایزه ادموند وایت توسط جان والترز، فیلم‌ساز و نویسنده در تاریخ بیستم نوامبر اهدا خواهد شد. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، فیلیپ راث، و رابرت کارو موفق به دریافت این مدال ارزشمند شده‌اند.
 
علاوه بر این قرار است از اورن جی. تیچز، رئیس اتحادیه کتابفروشان آمریکا برای خدمات ارزنده‌اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. تیچر برای حمایت و پشتیبانی از کتابفروشان مستقل در طول 30 سال کار حرفه‌ای مشهور است.
 
 در طول مدیریت تیچر در اتحادیه کتابفروشان از سال 2009 تا 2019 تعداد کتابفروشی‌های مستقل از 1651 به 2534 افزایش یافته است. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه مالی ده هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.
 
جایزه کتاب ملی در سال 1936 به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال 1950 کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.
 
 برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، 10 هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.
 
 سال گذشته «دوست» نوشته سیگرید نونز و در سال 2017 جسمین وارد با داستان «بخوان، دفن نکن، بخوان» برنده بهترین اثر داستانی شد. «بخوان، دفن نکن، بخوان» در سال 2017 یکی از ده رمان برتر سال شناخته شد و حتی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا این کتاب را در فهرست بهترین آثاری که در سال 2017 خوانده است قرار داد.
 
از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به دنیس جانسون در سال 2007، جاناتان فرانزن در سال 2001، کولسون وایت‌هد در سال 2016، و لوییز اردریچ در سال 2012 اشاره کرد.
 
نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ هشتم اکتبر اعلام می‌شود و برندگان هر بخش در تاریخ بیستم نوامبر اعلام می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۸۰۹۵۲
https://www.ibna.ir/vdcdkz0xxyt0jn6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران