?> ?> یک میلیارد تومان بودجه برای خرید نمایشگاهی پیش‌بینی شده است | ایبنا
مهرزاد دانش در گفت‌وگو با ایبنا خبر داد:

یک میلیارد تومان بودجه برای خرید نمایشگاهی پیش‌بینی شده است

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاکنون 700 نسخه کتاب کودک و نوجوان به استان گلستان، 1600 نسخه کتاب به استان لرستان و 1900 نسخه کتاب نیز برای استان خوزستان ارسال کرد‌ه‌ایم.
یک میلیارد تومان بودجه برای خرید نمایشگاهی پیش‌بینی شده است
مهرزاد دانش؛ مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب تهران در گفت‌‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: در ساختار نمایشگاه خرید کتاب نداریم و مدیران نمایشگاه بنا به دلایلی به این نتیجه رسیدند که در زیرمجموعه ساختار و مدیریت نمایشگاه خرید صورت نگیرد.
 
وی افزود: این موضوع به معنای تعطیلی خرید کتاب نیست، ما در زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کار خرید کتاب را با فرمت دیگری در نمایشگاه انجام می‌دهیم.
 
دانش با بیان اینکه امسال به شکل موضوعی کتاب خریداری می‌کنیم، گفت: سال‌های گذشته طبق آئین‌نامه‌ای که توسط ستاد نمایشگاه پایه‌ریزی شده بود، خرید کتاب را انجام می‌دادیم اما امسال دیگر ناشرمحور نیستیم و بر مبنای مقصد و هدف و بحث‌های موضوعی کتاب خریداری می‌کنیم.
 
وی یادآور شد: در این میان مقصد اصلی ما مناطق دوستدار کتاب و مروج کتابخوانی همچنین پایتخت کتاب است که تامین منابع آن‌ها را انجام خواهیم داد و عمده در این بخش از خریدهای نمایشگاهی خواهد بود.
 
اهدای کتاب به کودکان مناطق سیل‌زده
دانش در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت‌های این اداره کل در نمایشگاه کتاب تهران، توضیح داد: اهدای کتاب‌ به هم‌وطنان کودک و نوجوان مناطق سیل‌زده که در چادرها و سازه‌های موقت اسکان داده شدند، یکی دیگر از برنامه‌های ما به شمار می‌آید، در این زمینه امیدواریم بتوانیم شوک و فشار روحی آن‌ها را با اهدای کتاب کودک، التیام محدود کنیم.
 
وی ادامه داد: در این زمینه امید ما این است که کودکان بتوانند با یک کتاب نقاشی یا  مطالعه یک کتاب شاد شوند.
 
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهدای کتاب به مناطق سیل‌زده، توضیح داد: با شروع هفته نخست کاری در سال 1398، اهدای کتاب را از استان گلستان شروع کردیم و 700 نسخه کتاب به ارزش 10 میلیون تومان به این استان گلستان ارسال کردیم.
 
دانش برای خریدهای نمایشگاهی، بودجه‌ای در حدود یک میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، افزود: همچنین هفته گذشته حدود 1600 نسخه کتاب به ارزش 16 میلیون تومان به استان لرستان و 1900 نسخه کتاب نیز برای استان خوزستان با ارزش 18 میلیون تومان ارسال کردیم.
 
وی با بیان اینکه این روند در ایام نمایشگاه ادامه دارد، گفت: در فازهای بعدی به سراغ کتاب‌های عمومی‌تر می‌رویم که وجه تخصصی و علمی به معنای متعارف ندارد و به دانش عمومی، پر کردن اوقات فراغت و فرهنگسازی‌ محدود نمی‌شود.
 
جمع‌‌آوری اطلاعات خسارت سیل به زیرساخت‌های فرهنگی 
دانش همچنین درباره اولویت دیگر فعالیت‌های دفتر چاپ و نشر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توضیح داد: رسیدگی به مناسبات فرهنگی سیل‌زده‌ها یکی از اقدامات ما با شروع سال جدید بوده است، برخی از این اقدامات، کارهای زیربنایی است که در این زمینه ابتدا باید آمارسنجی کنیم که چه مقدار خسارت به دستگاه‌های فرهنگی مثل کتابخانه‌ها، کتابفروشی‌ها، چاپخانه‌ها و بنگاه‌های نشر وارد شده است.
 
وی ادامه داد: این فاز از کار، جدی‌تری است و باید مبتنی بر داده‌های دقیق باشد تا بدانیم چطور می‌توانیم با بضاعت‌های موجود در معاونت فرهنگی این خسارت‌ها را پوشش دهیم.
 
دانش از نامه‌نگاری‌ با مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سیل‌زده خبر داد و گفت: قرار است آمار خسارات به ما ارائه شود و از آنجایی که بحث گسترده است و محدود به یک اداره کل نیست، این کار زمان‌‌بر است و در حال برنامه‌ریزی برای آن هستیم.
 
وی یادآور شد: طبیعتا خسارت‌های مربوط به چاپخانه‌ها معطوف به ما و کتابفروشی‌ها به اداره کتاب و بخش دیگر کارها نیز بر عهده نهادهای دیگر است،  اکنون در حال تجمیع اطلاعات هستیم تا آن‌ها را در اختیار معاونت فرهنگی قرار ‌دهیم تا بر مبنای بضاعت خود رسیدگی کند.
کد مطلب : ۲۷۵۰۳۹
https://www.ibna.ir/vdcdsk0xnyt05z6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
یک شهروند بیکار دانشجو
یک کمی هم از این یک میلیارد واسه ما دانشجوهای بدبخت یا وژوهشگر ها خرج کنید دیروز رفتم انتشارات خرسندی تا کتاب بخرم دیدم بخاطر گرانی کاغذ از 65کرده 95 تومن، یعنی یک روز زودتر میرفتم شاید میتونستم بخرم. الان چرا نباید من کم بضاعت از این خرید کتاب سهم نداشته باشم؟ فوقش یک مهر بزنید غیر قابل فروش و به مغازه ها هم اعلام کنید در صورت خرید جریمه میشوید.
بابا جان یک پایان نامه ما رو کشت، لب تاپ هم خرابه نمیتونم برم کتابخونه ملی مجبورم کتاب بخرم.
سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران