محمدی در رونمایی کتاب «ساختارها و تزئینات چوبی در معماری جهان اسلام» مطرح کرد؛

صنایع‌دستی آمیخته با زیست ماست

محمدی درباره هنر صنایع‌دستی گفت: این هنر کاملاً آمیخته با زیست ماست و ساحتی فراتر از هنر دارد و چندگانه است. این هنر در کشور ما پیشینه قوی دارد و باید بتوانیم از این ظرفیت و جامع‌الاطراف‌بودن آن استفاده کنیم.
صنایع‌دستی آمیخته با زیست ماست
به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین رونمایی از کتاب «ساختارها و تزئینات چوبی در معماری جهان اسلام» نوشته مرحوم عبدالکریم عطارزاده، دانشیار دانشکده هنر دانشگاه سوره با حضور مهران هوشیار و مهدی محمدی به‌عنوان سخنران برگزار شد. مدیریت این جلسه را نیز فرزاد معافی غفاری به عهده داشت. این برنامه به‌همت دانشگاه سوره و با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.
 
مهران هوشیار نویسنده و پژوهشگر حوزه صنایع‌دستی و از همکاران مرحوم عبدالکریم عطارزاده در این جلسه با تأسف از درگذشت این استاد بزرگ عنوان کرد: ما در دانشگاه هنوز هم از دست‌آوردهای مرحوم عطارزاده استفاده می‌کنیم. مرحوم عطار‌زاده در حوزه تاریخ، هنرهای صناعی کتاب‌های شاخصی داشتند. این آخرین تألیف مرحوم عطارزاده، به‌لحاظ ارزش علمی و تجمیع مفاهیمی در حوزه معماری، بسیار بی‌نظیر است.

وی افزود: این کتاب در مقام مقایسه جایگاه ویژه‌ای دارد. متأسفانه مرحوم عطارزاده نیست که از این نهالی که کاشته و به ثمر رسیده است استفاده کند. عطارزاده خیلی با ادبیات عجین بود و قدرت قلم‌فرسایی خوبی داشت و به روش نویسندگی آشنا بود. این قدرت را در نگارش کتاب‌های علمی او هم شاهد هستیم. همه این محاسن و ویژگی‌ها در کنار تحقیقات و پژوهش‌های علمی و داوری پایان‌نامه‌ها منجر به این کتاب ارزشمند شده است.

هوشیار در خصوص محتوای کتاب عنوان کرد: متأسفانه منابع مدون بسیار کم است. شاید کتاب‌های مصداقی داشته باشیم اما کتابی در این سطح وجود نداشت. نگارش این کتاب مستلزم کار میدانی است. در حوزه هنرهای چوبی ایرانی شاید بتوان ادعا کرد که کارکردن و تحقیق ساده‌تر است اما در حوزه جهان اسلام کار بسیار گسترده‌تر است.

وی گفت: بخش اعظم اطلاعاتی که در این کتاب، در بخش خارج از ایران به آن پرداخته شده است حاصل تجربیات ایشان در دایرةالمعارف جهان اسلام است. مرحوم عطارزاده این‌ها را تجمیع کردند و بعد دست به تألیف این کتاب زدند. کتاب زمانی دارای اعتبار است که حاصل اجماع علمی تعدادی از صاحب‌نظران باشد. اینکه متون مستند را گردآوری کنیم و در یک کتاب کنار هم قرار دهیم و پیوند آن‌ها هدف خاصی را دنبال کند کار بزرگی است. این ویژگی جزو محاسن این کتاب است که در حوزه خودش کم‌نظیر است.
 
در بخش دیگری هوشیار تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین آرایه‌ها و تزئینات هنری آمیخته به معماری است و بین‌رشته‌ای‌بودن این هنر را نشان می‌دهد. جدیتی که مرحوم عطارزاده در جلسات پایان‌نامه داشت برای این بود که از این پژوهش‌ها در این کتاب استفاده شده است. نگارش کتابی به این گستردگی بسیار کار دشواری است و جرئت می‌خواهد که کتابی بنویسید که بتوان از آن دفاع کرد. هدف و رسالت ما روزآمدکردن دانش و کارآمدکردن آن است.
 
مهدی محمدی استاد دانشگاه عنوان کرد: برای رونمایی از کتاب این جلسه نمی‌تواند جدایی از مؤلف باشد. مؤلف حضورش پررنگ‌تر از کتاب است. این اثر در اوج پختگی مرحوم عطارزاده بوده است. به همین دلیل این کتاب اثر برجسته‌تری در آثار ایشان است.


اثر عطارزاده کتابی جامع‌الاطراف
محمدی گفت: از وجه تمایزات و ویژگی‌های این کتاب این است که در این کتاب اصل ایران است و بعد جهان اسلام و این در نوع خود ویژگی خاصی است. دوم این که باید بدانیم ما از هر کتابی چه چیزی می‌خواهیم. این کتاب در حوزه خودش جامع‌الاطراف است و برای دوستانی که می‌خواهند در حوزه چوب کار کنند گام اول است. یکی از جذابیت‌های این کتاب استفاده از پایان‌نامه‌های دانشجویان استاد است که در فهرست آورده شده است و این علاوه بر کار پژوهشی برای کتاب نوعی انگیزه به دانشجویان می‌دهد که پایان‌نامه‌هایشان بی‌استفاده نبوده و در کتابی فاخر گردآوری شده است.

وی افزود: واژه‌نامه انتهایی کتاب بسیار جامع، کاربردی، قابل استناد و ارجاع است. حوزه صنایع‌دستی بسیار گسترده است و بعضی از اطلاعات این کتاب بسیار در حوزه مطالعات چوب مؤثر است. این کتاب پژوهش‌محور است.
 
محمدی در خصوص هنر صنایع دستی گفت: این هنر کاملاً آمیخته با زیست ماست و ساحتی فراتر از هنر دارد و چندگانه است. این هنر در کشور ما پیشینه قوی دارد و باید بتوانیم از این ظرفیت و جامع‌الاطراف‌بودن آن استفاده کنیم.
کد مطلب : ۳۳۸۹۳۲
https://www.ibna.ir/vdcfmcdm0w6dm1a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چالشهای تالیف در حوزه هنر