در نشست خبری سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان شد؛

امام خمینی (ره) مفهومی نوین از مقاومت در ادبیات سیاسی جهان مطرح کرد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان گفت: امام خمینی (ره) مفهومی نوین از مقاومت در ادبیات سیاسی جهان مطرح کرد و ملت نیز با این مفهوم آشنا و مأنوس شدند.
امام خمینی (ره) مفهومی نوین از مقاومت در ادبیات سیاسی جهان مطرح کرد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گرگان، سرهنگ محمدرضا کاظمی ظهر یکشنبه در نشست خبری ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه (س) و ادای احترام به شهدای حماسه آزادسازی خرمشهر و دفاع مقدس، گفت: آزادسازی و فتح خرمشهر یک رویداد بی‌نظیر در جهان و ماحصل اتحاد و همدلی مسئولان و آحاد مردم بود.

وی با اشاره به اینکه شعار دفاع مقدس در سال جاری «ما متحدیم» انتخاب‌شده است، افزود: در آن زمان شاهد کاهش فروش نفت، فشار اقتصادی و سیاسی دولت‌های گوناگون و محدودیت‌های نظامی بودیم، اما در برابر تمام این فشارها و هجمه‌ها، امامی وجود داشت که رهنمون‌ها و سخنانش فصل و وحدت‌آفرین بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان، با اشاره به اینکه در همه جنگ‌ها کشورهای مورد تجاوز واقع‌شده یا باید تسلیم شوند و یا باید از توان دیگر کشورها برای مقابله با کشور متجاوز بهره‌مند شوند، گفت: در آن برهه ما هیچ‌کدام را نداشتیم و انجام ندادیم اما امام خمینی (ره) راه سومی را پیش گرفت و مطرح کرد.

سرهنگ کاظمی افزود: امام در آن زمانه، مفهومی نوین از مقاومت را در ادبیات سیاسی جهان مطرح کرد و این مسئله به ادبیات جدید سیاست جهان افزوده شد و ملت ما هم با این مفهوم آشنا و مأنوس شدند.

وی سپس ضمن تشریح ویژگی‌های عملیات آزادسازی خرمشهر و ارائه آمارهایی از این حماسه تاریخی، گفت: آزادسازی خرمشهر درسی برای امروز ما و همه تاریخ است و ماحصل وحدت و همدلی تمام نیروهای مسلح با پشتیبانی ملت غیور بود.کاظمی با اشاره به اینکه به گواه تاریخ، همانند رویداد تاریخی آزادسازی خرمشهر، هرگاه مردم و مسئولین در کنار هم قرار گرفتند، شاهد پیروزی و ظفر بودیم، افزود: این همدلی و روحیه مقاومت و پایداری را در دزفول هم شاهد هستیم.

وی افزود: علت نام‌گذاری 4 خرداد روز دزفول، مقاومت مردم این شهر در برابر موشک‌باران رژیم بعثی عراق در طول جنگ است. این شهر در دوران دفاع مقدس بارها مورد هجوم و موشک‌باران رژیم عراق بود تا آنجا که آن را بانام شهر موشک‌ها یادکرده‌اند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان ادامه داد: به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت و پایداری از سوم خردادماه جاری، 1520 فعالیت فرهنگی، هنری، اجتماعی و عمرانی در قالب 41 برنامه شاخص برای اجرا در استان گلستان پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌شده است.

وی درباره برنامه‌های پیش‌بینی‌شده، گفت: اجرای صبحگاه مشترک نظامی، اجرای 22 برنامه زنده رادیویی و تلویزیونی، اجرای تئاتر خیابانی، نمایشگاه کتاب و عکس و پوستر دفاع مقدس، پویش نذر خون، تجلیل از فاتحان خرمشهر و همایش زنان اسوه مقاومت ازجمله این برنامه‌ها است.

سرهنگ کاظمی افزود: برگزاری روز مقاومت دزفول با حضور خدام رضوی، برپایی عصر شعر و جشنواره فرهنگی هنری، همایش پیشکسوتان دفاع مقدس و مسابقات فرهنگی ورزشی، دیدار با خانواده معظم شهدا و چندین رویداد عمرانی از دیگر برنامه‌ها به مناسبت این ایام است که با همکاری جمعی از دستگاه‌ها و نهادهای اجرای استان در این بازه زمانی انجام می‌شوند.

وی در پایان ضمن نوید برگزاری جشنواره شعر و داستان کوتاه در استان، از جامعه بزرگ فرهنگی و هنری برای مشارکت و ارسال آثار به هفتمین جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس استان گلستان دعوت به عمل آورد.
 
کد مطلب : ۳۳۸۴۳۳
https://www.ibna.ir/vdcbfwbffrhbfap.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب