دبیر محفل ادبی هاتف ارومیه گفت: شهید آوینی، عمر پر برکت خود را صرف مستندسازی دفاع مقدس و به فعلیت رساندن ارزش‌های انقلاب در قالب هنر کرد.
شهید آوینی عمر خود را صرف به فعلیت رساندن ارزش‌های انقلاب در قالب هنر کرد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  در ارومیه، مصطفی قلیزاده‌علیار ظهر شنبه در  نشست تبیین هنر قدسی، رسالت و جایگاه و وظیفه هنرمند متعهد در جامعه و بیان اندیشه‌های شهید آوینی،گفت: شهید آوینی، عمر پر برکت خود را صرف مستندسازی دفاع مقدس و به فعلیت رساندن ارزش‌های انقلاب در قالب هنر کرد؛ پس از شهادت این هنرمند متعهد و انقلابی و صاحب اندیشه در فروردین  ماه سال 1372، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام‌گذاری شد.

همچنین محمدمهدی حاذقی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر مباحثی نیز پیرامون  شخصیت و آثار شهید آوینی گفت: شهید آوینی دارای ویژگی‌ها و صفات چند وجهی همراه با تنوع و تعدد اشتغالات بود، مقدمه چینی تحقیقی همراه استدلالات منطقی در آثار مکتوب (اعم از مقالات و نقدها) و همچنین تسلط کامل بر تکنیک سینما در فیلم‌های مستندشان، کاملاً مشهود است.

وی ادامه داد: قسمت جذاب شخصیت آوینی کاریزما بودن ایشان است؛ و به نظر من، منشأ و قوام همه اینها، بندگی خالصانه وی به درگاه ذات باری تعالی بود که بنا به مضامینی از اظهارات خود و اطرافیان، الگو گرفته از پیر و مرادش امام خمینی (ره) بود.

در ادامه جلسه امید شمس‌آذر، مدرس و شاعر ارومیه‌ای نیز با تشریح هنر قدسی و اندیشه‌های شهید آوینی گفت:  شهید آوینی پیش از آنکه هنرمند باشد، متفکر و نظریه‌پرداز جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است و نظریات او درباره هنر، راهگشای همه هنرمندان انقلابی خواهد بود.

وی افزود:  در دیدگاه شهید آوینی، مفهوم قدسی بودن هنر، به بعد نرم افزاری و پیام منتقله آن باز می‌گردد‌ و  این محتوا و روح است که تعریف کننده قدسی و غیرقدسی بودن یک هنر است.

به گزارش ایبنا؛  شعرخوانی بیت الله جعفری، شاعر پیشکسوت انقلاب و سایر شاعران حاضر در نشست، بخش پایانی بود.
کد مطلب : ۳۳۵۴۰۳
https://www.ibna.ir/vdcfxtdmmw6dmja.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب