در نشست کتابخوان اختصاصی نخبگان بسیجی مطرح شد؛

روایت‌گری و تاریخ شفاهی ابزار موثری برای گفت‌و‌گو با نسل جدید است

نشست کتابخوان اختصاصی نخبگان بسیجی به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و با حضور جمعی از نویسندگان و هنرمندان بسیجی این استان در سالن جلسات کتابخانه مرکزی برگزار شد.
روایت‌گری و تاریخ شفاهی ابزار موثری برای گفت‌و‌گو با نسل جدید است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در قم، با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، بسیج هنرمندان استان و خانه مطبوعات، به‌مناسبت هفته بسیج، نشست کتابخوان اختصاصی نخبگان بسیجی با حضور محمد طالب‌نیا، مسئول امور انجمن‌های بسیج هنرمندان استان قم، مهدی توکلیان، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، فرشته چترعنبری، مسئول انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان استان قم و جمعی از نویسندگان، هنرمندان و نخبگان بسیجی استان در سالن جلسات کتابخانه مرکزی قم برگزار شد.

مهدی توکلیان در این نشست به اهمیت روایت‌گری و تاریخ شفاهی اشاره کرد و گفت: روایت‌گری و تاریخ شفاهی، ابزار‌هایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان با نسل جدید گفتمان کرد و شکاف نسلی را کاهش داد و این نکته‌ای است که مقام معظم رهبری در دیدار با برگزارکنندگان کنگره 6090 شهید استان به آن اشاره داشتند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم افزود: حضور نویسندگان جوان و بسیجی در این جمع که در حوزه روایت‌گری دفاع مقدس فعالیت می‌کنند، اتفاق مثبتی است که ما بیش از پیش به آن نیاز داریم.

وی تاکید کرد:  تجربه کتاب «تنها گریه کن» نشان داد که یک نویسنده کمتر شناخته شده می‌تواند اثری ماندگار خلق کند.

در ادامه مسئول امور انجمن‌های بسیج هنرمندان استان قم گفت: بسیج هنرمندان در سال‌های اخیر به واسطه فعالیت‌های انجام شده در انجمن ادبیات داستانی، گام‌های موثری همچون آموزش نویسندگان، تولید کتاب صوتی و محصولات تصویری با موضوع معرفی کتاب برداشته است و امیدواریم این نشست شروعی برای ادامه این فعالیت‌ها باشد.

طالب‌نیا اضافه کرد: هنر تا زمانی که به تولید یک اثر نرسد، موثر نخواهد بود. در حوزه کتاب و کتابخوانی نیاز به استفاده از هنر برای تولید آثار موثر مثل روایت‌گری و تاریخ شفاهی داریم. در حال حاضر بسیاری از مدافعان حرم، خاطرات ثبت نشده و نابی دارند که نیازمند همت نویسندگان و هنرمندان برای تبدیل آن به کتاب است.
 

معصومه دستجانی فراهانی نویسنده حاضر در این نشست، گفت: از سال 1380، تاریخ شفاهی و فعالیت در حوزه دفاع مقدس را شروع کردم و اولین کتابم با عنوان «مسافر رودخانه نقره‌ای: زندگی‌نامه‌ی داستانی عبدالکریم (سانتیاگو) پاژ» به تازگی منتشر شده است. این کتاب روایت زندگی رهبر شیعیان آرژانتین است که در جوانی با اسلام آشنا می‌شود و پس از سفر به ایران مسلمان شده و به ترویج دین اسلام در کشور آرژانتین می‌پردازد.

در بخش دیگری از این برنامه فاطمه بهبهانی، نویسنده کتاب «نشانی گنج» ضمن معرفی این کتاب گفت: این کتاب ویژه نوجوانان است و به ماجرای بمباران خیابان آذر‌شهر قم و شهادت خانواده قربانیان در این بمباران می‌پردازد.

در بخش پایانی، فرشته چترعنبری، مسئول انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان استان قم و نویسنده کتاب «هفتصد کیلومتر اسارت»، ضمن معرفی این کتاب، گفت: کتاب «هفصد کیلومتر اسارت»، سی و هشتمین کتاب منتشر شده‌ام است که به زندگی نامه شهید طیبه واعظی دهنوی از شهدای انقلاب اسلامی می‌پردازد و براساس روایت‌ها، مصاحبه با اعضای خانواده ایشان و مدارک و اسناد موجود در بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان قم نوشته شده است.
گزارشگر
یونس عزیزی
کد مطلب : ۳۲۹۵۲۹
https://www.ibna.ir/vdchiwnxw23nimd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401