مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی؛

حفظ حریم و حرمت جامعه از وظایف صاحبان قلم است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی در آیین تجلیل از نوقلمان سال 1400 استان، گفت: صاحبان قلم علاوه بر مراقبت و صیانت از قلم خود وظیفه حفظ حریم و حرمت جامعه را برعهده دارند که باید به آن عمل کنند.
حفظ حریم و حرمت جامعه از وظایف صاحبان قلم است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌غربی،آیین تجلیل از نوقلمان 1400 استان، با حضور علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی، مسئولین، شعرا و نویسندگان در خانه مطبوعات استان چهارشنبه (15 تیرماه) برگزار شد،

نوروزی با بیان اینکه چه بسا برخی از آنانکه قلم‌فرسایی می‌کنند با آبروی افراد بازی کرده و باعث به‌وجود آمدن تبعات تلخ و ناخوشایندی در جامعه شوند، گفت: صاحبان قلم علاوه بر مراقبت و صیانت از قلم خود وظیفه حفظ حریم و حرمت جامعه را برعهده دارند که باید به آن عمل کنند.

وی افزود: قلم زمانی ارزش پیدا می‌کند که برای حفظ جایگاه جامعه  و موجب احیا و حیات دوباره افرادی شود که به فراموشی سپرده شده‌اند؛ فردی که قلم در دست گرفته ارزش آن را مشخص می‌کند.

نوروزی افزود: ارزش قلم به اندازه‌ایی است که خداوند متعال به آن سوگند یاد کرده و حتی پیامبر اسلام(ص) نیز به آن اشاره فرموده است. قلم همانند شمشیر دو لبه‌ایی است؛ هم‌ می‌تواند باعث خیر باشد  هم شر.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی بیان کرد: در طول تاریخ قلم باعث ماندگاری بسیاری از ازرش‌ها و سخنان گوهر بار شده چنانکه قرآن کریم به قلم بزرگان به رشته تحریر در آمده و نوشته شده است.
 

در ادامه مراسم، حسین‌پور، استاد دانشگاه ارومیه گفت: بچه‌ها را باید از همان دوران مدرسه با نوشتن آشنا کنیم در حالی‌که آموزش و پرورش  به این مورد توجه نکرده است. اگر بچه‌ها از دوران مدرسه برای نوشتن، آموزش ببینند، می‌توانند در آینده شاعر و نویسندگان بزرگی شوند.

این استاد دانشگاه افزود: بدون تردید دین اسلام با قلم نه تنها مشکلی ندارد بلکه احترام ویژه‌ای برای آن قایل است و بزرگان دینی مذهبی ما نیز  به آن معتقد هستند.

وی افزود: اهمیت نویسندگی در روانشناسی، مساوی با خلاقیت است  و صاحبان قلم باید نیازسنجی‌های لازم را انجام دهند تا بدانند  مخاطب چه می‌خواهد؟ فرهنگ مطالعه چگونه است؟ چگونه می‌توان مطالب پر از امید داشت؟ و مهمتر از همه نباید نوشته‌ها پر از غم و اندوه باشد بلکه باید پر از هیجان، عشق و شور و عاطفه باشند.

در این مراسم از نوقلمان ۱۴۰۰ با اهدا هدایایی تجلیل و قدردانی شد.
کد مطلب : ۳۲۳۷۳۸
https://www.ibna.ir/vdcdss0sjyt0x56.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401