در مراسم پایانی نخستین جشنواره ملی آیین سخن عنوان شد:

زیست‌بوم فرهنگی اگر صدمه ببیند، ملت از بین می‌رود

در این نشست حداد عادل گفت: ما ملت ایران همان‌طور که یک زیست‌بوم طبیعی داریم، یک زیست‌بوم فرهنگی هم داریم؛ دریاچه‌ها، کویر، هوا و... زیست‌بوم طبیعی ما است و ادبیات، اعتقادات و زبان فارسی زیست‌بوم فرهنگی ماست. زیست‌بوم فرهنگی اگر صدمه ببیند، ملت از بین می‌رود و اگر زبان فارسی از بین برود نمی‌توان آن را درست کرد. 
زیست‌بوم فرهنگی اگر صدمه ببیند، ملت از بین می‌رود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ظهر امروز (14 تیرماه) آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی آیین سخن با حضور غلامعلی حداد عادل، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سیدتقی سهرابی، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما، شاهید مظفری، قائم مقام معاونت صدا، محمدجعفر محمدزاده، مدیر شبکه رادیویی ایران و رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، یدالله گودرزی، دبیر جشنواره ملی «آیین سخن» و با حضور نمایندگانی از سفارتخانه کشورهای فارسی‌زبان، مرادجانی بورییایف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، عبدالستار دولتی، دبیر سوم سفارت افغانستان و پیشکسوتان رادیو و تلویزیون، محمدمحسن رفیعی، شمسی فضل‌الهی، گویندگان برنامه با قدمت «فرهنگ مردم»، بیوک میرزایی، اصغر سمسارزاده، مهین برزویی، مرتضی تبریزی، روشن پژوه، استاد غلامحسین نوری، نیما کرمی، شوکت حجت، قاسم افشار(خواننده)، مینا قاسمی، داوود منفرد و جمعی از اصحاب رسانه در سالن شماره یک شهدای رادیو برگزار شد. 

بعد از تلاوت آیات قرآن مجید و اجرای ترجمه منظوم در ادامه سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره زبان و ضرورت پاسداشت زبان فارسی پخش شد. 

پاسداری از زبان کار تجملاتی نیست
محمدزاده با خواندن شعری از محمود اکرامی گفت: پاسداری از زبان فارسی یک کار تجملاتی نیست، پاسداری از هویت فرهنگی یک ملت، مهم‌ترین مولفه‌های هویت ایران زمین و همه فارسی گویان جهان است.

وی ادامه داد: این‌گونه برنامه‌ها فقط می‌تواند یک شروع خوب باشد و پاسداری از زبان پایان‌پذیر نیست و امیدوارم این شروع مناسبی باشد. کار برای زبان فارسی توفیق می‌خواهد و این برای ما وظیفه‌ای در راستای حفظ میراث فرهنگی و ملی ما است. 

رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی با خواندن بیتی از قهار عاصی از یکی از شاعران افغانستانی این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب را درباره ضرورت حفظ زبان خواند: «هر ملتی که زبان عاریتی غیر اصیل داشته باشد نمی‌تواند ادعا کند که فرهنگی اصیل و ریشه‌دار دارد، بدون تردید تجسم هویت ملت در زبان ملی اوست...».

هرکس ملت را شاد کند، شایسته تقدیر است
در ادامه حداد عادل به جایگاه رفت و با اشاره به طنزی که هنرمندان صبح جمعه درباره پاسداشت زبان فارسی اجرا کردند گفت: آنقدر در فضای مجازی با ما شوخی کردند که رادیو هم با ما شوخی کرد، شما با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید.

حداد حداد عادل سپس از هنرمندان صبح جمعه تشکر و قدر‌دانی کرد.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی در ادامه گفت: ما ملت ایران همان‌طور که یک زیست‌بوم طبیعی داریم، یک زیست‌بوم فرهنگی هم داریم؛ دریاچه‌ها، کویر، هوا و... زیست‌بوم طبیعی ما است؛ چقدر می‌شنویم که باید از زیست‌بوم مراقبت کنیم، خاک را آلوده نکنیم، کوه‌خواری نکنیم و همه چیز را در طبیعت باید حفظ کنیم؛ ما یک زیست‌بوم فرهنگی هم داریم که ادبیات، اعتقادات و زبان فارسی ما است که برخلاف زیست‌بوم طبیعی از جنس فرهنگ است و بسیاری از مواقع احساس نمی‌شود، ولی وجود دارد؛ اگر آلوده شود و از بین برود ترمیم آن ممکن نیست.

وی ادامه داد: اگر در این ده سال اخیر که دریاچه ارومیه از زیست‌بوم ما صدمه دیده است را بررسی کنید می‌بینید که برای جبران آن چقدر سرمایه‌گذاری شده و چقدر رنج کشیده شده است؛ دیگر نمی‌شود خسارت را جبران کرد؛ زیست‌بوم فرهنگی هم همین‌گونه است اگر صدمه ببیند، ملت از بین می‌رود و اگر زبان فارسی از بین برود نمی‌توان آن را درست کرد. 

حداد عادل خاطر نشان کرد: زبان فارسی حاصل هزاران سال اندیشه ملت است بزرگانی که این زبان را رشد دادند؛ واژگان جدیدی که آمده است به وسیله فردوسی با شاهنامه مولوی، سعدی، نظامی، صائب آمده است.  این زبان نتیجه تلاش نیاکان ما است. همه مردم ایران و فارسی زبانان مسئولند اما اصحاب صدا وسیما از همه مسئول‌ترند. صاحبان حرفه دوست دارند ابزار کارشان درجه یک باشد؛ رادیویی‌ها و تلویزیونی‌ها به غیر از زبان چه در دست دارند؟ پس آن‌ها باید حافظ زبان باشند.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی ادامه داد: می‌گویند «صدای جمهوری اسلامی ایران» یا «سیمای جمهوری ایران»، پس الگو است؛ ما اگر در رادیو درست صحبت کنیم، ملتی درست سخن می‌گویند اما نمی‌توانم تاسف خودم را از بی‌مبالاتی از برخی برنامه‌ها نگویم، خواهش می‌کنم از مدیران هشدار مقام معظم رهبری را جدی بگیرند و اجازه ندهند زبان آلوده شود؛ برخی از سر عادت هر چه بر زبان‌شان می‌آید، می‌گویند. 

حداد عادل با انتقاد از یک برنامه ورزشی گفت: اگر فرصت دارید به فرهنگستان بگویید ما صدها متخصص داریم از جمله گروه ورزش. به ما اصطلاحات ورزشی را بگویید تا ما هم آن‌ها را اصلاح کنیم؛ خواهش می‌کنم صدا و سیما از زبان حمایت کنند.

یداله گودرزی، پشت تریبون قرار گرفت ضمن تبریک روز قلم بیانیه داوران جشنواره را این‌گونه قرائت کرد: برگزاری «آیین سخن» می‌تواند کمک شایانی به زبان کند؛ در بررسی برنامه‌ها به جشنواره باید گفت: خوشبختانه آثار بدون اشکال بودند و لازم است برنامه‌سازان با بهره‌گیری برنامه‌های بهتری بسازند در بخش‌های ترکیبی، مسابقه، گفت‌وگو محور جای خوشحالی و امیدواری است.  

در ادامه برنامه کلیپی از هنرمندان پیشکسوت «صبح جمعه با شما» پخش شد و از چهار تن از پیشکسوتان (بیوک میرزایی، اصغر سمسارزاده، مهین برزویه و مرتضی تبریزی) تجلیل و نگاره‌های آن‌ها رونمایی شد.

در ادامه ترانه‌ای فارسی که محصول مشترک رادیو ایران ودفتر موسیقی حوزه هنری است، رونمایی و برای حضار پخش شد. 

در بخش دیگری از برنامه آیین سخن منتخبان فصل نهم مسابقه یک، دو، صدا، مورد تقدیر قرار گرفتند، 
اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:
حسنی رسایی، زهرا صادقی، حسن وصالی بازیگران برتر 
شهلا الماسی پور نقال برتر 
حسین مرادی هنرمند برتر در بخش برپا خند
نسیم‌ عطایی مجری برگزیده 
حکمت‌الله رمضانی و نبی‌الله حیدری خوانندگان برتر 
شهریار صحت ترانه سرای برتر 

لازم به یادآوری است، به برگزیدگان این بخش تندیس مسابقه، لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی اهدا شد.

منتخبین اولین جشنواره «آیین سخن»
منتخبین بخش مردمی
محمدمهدی ساوه برای «فارسی پرشکوه»
و فرناز محمدعلی برای برنامه «زبان دلنشین»

منتخبین بخش فضای مجازی و رادیو نما:
هادی زینلی از رادیو گفت‌وگو
و ایمان فتحی اسکندری از مرکز خوزستان لوح تقدیر
ابوذر ابراهیم از رادیو ایران تندیس

منتخبین بخش گفت‌وگو محور:
امیرعباس خاقانی برای برنامه «ترنم» از رادیو معارف لوح سپاس
ساناز باقری برای برنامه «گفت‌آورد» از رادیو  تهران لوح تقدیر
تندیس جشنواره به سیده فاطمه علیقلی شعار، برای برنامه «امواج شبهه» از رادیو  گفت‌وگو

منتخبین بخش گفتارمحور:
اصغر تَقایی برای برنامه «بوی جوی مولیان» از مرکز اردبیل لوح سپاس
مرتضی میلانی برای برنامه «گیومه باز» از رادیو  سلامت لوح تقدیر و تندیس جشنواره
شیوا شیداحسینی برای برنامه‌ «آیینه در غبار» از رادیو جوان

منتخبین بخش مستند: 
محمد پریسار از مرکز لرستان لوح سپاس برای برنامه «کلاس زبان»
محمد محمدخانی برای مستند «هم‌نوای باران» از مرکز مازندران
تندیس جشنواره به وحید بیات برای مستند «ژرفا» از رادیو ایران

بخش تبلیغی:
برنامک «زبان خودمان» ساخته محمد چِگِنی از مرکز کیش لوح سپاس
برنامک «فارسی پاس» ساخته محمد بغدادی، از رادیو ورزش لوح تقدیر
تندیس جشنواره به برنامک «ایران امروز» ساخته زهره سربازی رادیو ایران

بخش نمایش:
هیئت داوران بخش نمایش، لوح تقدیر جایزه نقدی و بسته فرهنگی را تقدیم هانیه پیرامی برای نمایش «ساندی» از مرکز خراسان جنوبی کردند.
شهریار کرمی برای نمایش «شاعر کوه نشین» از رادیو نمایش تندیس جشنواره

بخش مسابقه:
لیلا عسکری از مرکز اصفهان برای مسابقه «رندانه» لوح سپاس
محمدصادق آزادی برای برنامه «قند پارسی» از مرکز یاسوج لوح تقدیر
فاطمه حسینی‌فر از مرکز خراسان جنوبی برای مسابقه  «کلیژدک» لوح تقدیر
و زینب برومند از رادیو صبا برای مسابقه «چکامه باران» تندیس جشنواره

 بخش ترکیبی:
با توجه به استقبال برنامه‌سازان از این بخش، 5 جایزه به این بخش تعلق گرفت:
علی شاهدی برای «چشمه‌سار ادب» از مرکز آذربایجان غربی، لوح سپاس
زهرا صالحی برای برنامه «پارسی گویان» 
امیرحسین محمودی از رادیو فرهنگ برای برنامه «فرهنگستان» از رادیو فرهنگ لوح تقدیر
 سمیرا قنبری از رادیو قرآن برای برنامه «آیه‌ها و آیینه‌ها» لوح تقدیر
و  برنامه «با کاروان حُله» ساخته خانم زهرا پارسا از مرکز زاهدان تندیس جشنواره را از آن خود کرد.
گزارشگر
شیما کرمی
کد مطلب : ۳۲۳۶۸۷
https://www.ibna.ir/vdcg7w9wuak9x34.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درگذشت ابتهاج