محمدحسن روزی‌طلب در معرفی کتاب «سیاست‌ورزی مومنانه» گفت: پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری، فضای سیاسی و فرهنگی کشور به سمتی پیش رفت که یک هجمه فرهنگی علیه آیت‌الله مصباح شکل گرفت، «سیاست‌ورزی مومنانه» در پی بررسی چرایی این هجمه علیه یک شخصیت سیاسی است.
«سیاست‌ورزی مومنانه» بررسی تاریخ سیاسی برای پاسخ به هجمه علیه آیت‌الله مصباح است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست معرفی کتاب «سیاست‌ورزی مومنانه» با حضور محمدحسن روزی‌طلب و دبیری محمدجواد حسینی جمعه 23 اردیبهشت در سرای اهل قلم سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

محمدحسن روزی‌طلب درباره ایده اولیه کتاب گفت: همان‌طورکه در مقدمه کتاب اشاره کردم انتخابات سال 92 که برگزار شد و حسن روحانی به ریاست جمهوری رسید فضا به سمتی پیش رفت که دستگاه‌های فرهنگی و برخی از اصولگرا هجمه شدیدی علیه آیت‌الله مصباح ایجاد کردند! از اینجا سوال پیش آمد که چه‌طور طی 10 سال نظرات یک روحانی و سیاستمدار این همه مورد هجمه واقع شد!؟

او افزود: من در یک بازه زمانی سه ساله روی این موضوع کار کردم. ضمن این‌که  اسنادی گردآوری شد و چندین مصاحبه هم با آیت‌الله مصباح صورت گرفت و خوشبختانه کتاب سال 95 آماده شد، اما در زمان دولت روحانی مجوز چاپ نگرفت! آنها درباره علت مجوز نگرفتن کتاب گفتند که به چندین شخصیت اتهاماتی وارد شده است که آنها باید بتوانند از خودشان دفاع کنند.

این پژوهشگر اظهار کرد: من در برابر این ایرادی که از کتاب گرفتند، گفتم این برنامه تلویزیونی نیست که آنها بیایند از خودشان دفاع کنند، این شخصیت‌ها می‌توانند کتاب بنویسند و از خودشان رفع اتهام کنند. به هرحال با این ایرادی که گرفتند کتاب 5 سال بایگانی شد.  بعد از این‌که آیت‌الله مصباح درگذشت و دولت هم عوض شد، من به دوستان پیشنهاد کردم تا کتاب چاپ شود که بهمن 1400 از سوی نشر بین‌الملل به چاپ رسید.    

روزی‌طلب درباره ادبیات روایت‌گری کتاب گفت: درباره این موضوع باید به چند مولف اشاره کنم، نخست این‌که کتاب متعلق به پنج سال پیش است و فضای سیاسی آن موقع با امروز متفاوت است، شما نمی توانید فضای سیاسی 1400 را با سال 94 و 95 مقایسه کنید. در سال 94 یک نبرد سنگین میان جناح‌های سیاسی کشور وجود داشت که موجب انتخابات 96 شد که یک انتخابات پرشور و پرجنب و جوشی بود تا سال 1400 که تقریبا یک سکوت و فضای آرام سیاسی شکل گرفت، این دو فضا از منظر سیاسی و ادبیات آن بسیار متفاوت است.  

او ادامه داد: نکته دیگر ادبیات کتاب به شخصیتی که به آن پرداختیم، برمی‌گردد؛ شخصیتی که سیاست‌ورز بود و این‌طور نیست که کتاب بیشتر وجه سیاسی داشته باشد تا تاریخی. در بحث سیاست‌ورزی آیت‌الله مصباح با تاریخ انقلاب گره خورده است و شخصیت‌های مهم سیاسی هم در آن دخیل هستند به طوری که در کتاب هم اشاره کردم قبل از انقلاب در یک جلسه سه نفره میان آقای هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌‌الله مصباح صورت گرفت که آقای هاشمی خطاب به آقای مصباح (به روایت هاشمی) گفت چرا شما از مبارزه کنار کشیدید؟ در این روایت آقای هاشمی ایشان را به همکاری با سازمان مجاهدین خلق دعوت کردند و ایشان نپذیرفتند. به این موضوع با تکیه بر اسناد در کتاب اشاره شده است.

این سندپژوه عنوان کرد: در بررسی سیاست‌ورزی آیت‌الله مصباح در مسائل تاریخ انقلاب مانند قضیه دکتر علی شریعتی، مبارزه با مارکسیست‌ها، گروه فرقان، وقایع مربوط به انتشار کتاب «شهید جاوید» و بحث اتحاد حوزه و دانشگاه حرف‌ها و نظرات خودشان را داشتند و به این شکل نیست که یک شخصیت مورد اجماع باشد و این یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب است. لذا سوژه کتاب می‌طلبید که با ادبیات خاصی نوشته شود.

روزی‌طلب با اشاره به منابع استفاده شده در کتاب گفت: از منابع مکتوب بسیاری برای تالیف کتاب بهره گرفته شد، همچنین از سخنان آیت‌الله مصباح در خبرگزاری‌ها استفاده شد و  گفت‌وگوهایی که با افراد صورت گرفت و اسناد بسیاری که در کتاب گنجانده شده است. ضمن این‌که خود من یک منبع بودم که در وسط ماجراهای سال 84 تا 95 قرار داشتم و از نزدیک شاهد حوادث و ماجراها بودم. در کل کتاب یک منبع پژوهشی است که اتفاقات 10 سال انقلاب در آن گردآوری شده است و می‌تواند منبع تحقیق خوبی برای پژوهشگران باشد.

او افزود: کتاب «سیاست‌ورزی مومنانه»، کتاب تاریخ سیاسی است؛ وقتی می‌خواهید یک موضوع را در تاریخ سیاسی مورد بحث و بررسی قرار دهید باید تمام جوانب آن را بررسی کنید. وقتی صحبت از انتخابات 96 در میان باشد، شما نمی‌توانید از انتخابات 88 و اتفاقات پیرامون آن سخن نگویید. در این کتاب تلاش شده که سخنان و مواضع و نقل‌قول‌های آیت‌‌الله مصباح از سال 84 تا 94 ذکر شود و اگر این مباحث در کتاب آورده نمی‌شد، به نوعی یک نقص به شمار می‌آمد.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» از 21 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت به صورت فیزیکی و مجازی در حال برگزاری است.
کد مطلب : ۳۲۱۵۲۴
https://www.ibna.ir/vdcewz8xejh8wni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران