در مراسم رونمایی از پوستر برنامه‌های بزرگداشت روز فردوسی عنوان شد؛

لزوم ترویج آرمانِ فردوسی در لایه‌های مختلف اجتماع

نشست خبری ستاد بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در سالن اجتماعات این اداره برگزار شد.
لزوم ترویج آرمانِ فردوسی در لایه‌های مختلف اجتماع
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان‌رضوی، پوستر برنامه های بزرگداشت روز حکیم ابوالقاسم فردوسی ظهر امروز چهارشنبه(21 اردیبهشت ماه)با حضور محمد حسین زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سیدجواد موسوی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد و مسئول آفرینش های ادبی حوزه هنری رونمایی و نشست خبری این برنامه‌ها برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: فردوسی با حماسه‌سرایی خود، کاری سترگ انجام داد اما رهبر کبیر انقلاب نیز سال گذشته گفتند، کشور ما پر ازحماسه است بنابراین این جمله را نباید از خاطر ببریم. این حماسه ها لزوما در میدان رنج اتفاق نمی‌افتند، بلکه تنها یکی از این میدان‌ها رنج است و شهید حاج قاسم سلیمانی بر قله حماسه‌ی ایران ایستاده، او تنها یک داعش را زمین نزد، داعشی را زمین زد که بسیاری از کشورهای غربی تلاش کردند، هزینه کردند تا توسط آن دورتادورِ ایران را نااَمن کنند و او قهرمانانه به دفاع از ایران پرداخت.

محمد حسین‌زاده‌عیش‌آبادی افزود: این قهرمان نیازمند فردوسی جدید است تا با زبان حماسه به آنچه اتفاق افتاده بپردازد. درحالی که دنیا تلاش می‌کند تا دانشمندانِ ما برای مواد و متریال‌های اولیه‌ی خود در مضیقه باشند، روحیه‌ی رستم‌واری که فردوسی در این سرزمین دمیده، دانشمندانِ ما را وادار می‌کند تا استوار به مسیرشان ادامه دهند و برای این کشور افتخارآفرینی کنند. تلاش ما این است تا بتوانیم روحیه و آرمانِ فردوسی را در لایه‌های مختلف جامعه ترویج دهیم

وی با بیان اینکه این ستاد با این رویکرد سلسله‌ برنامه‌هایی را تدارک دیده است، اظهار کرد: از دستگاه‌های حاکمیتی تا خصوصی و جریان‌های مردمی، برای این روز بزرگ برنامه‌های مبسوطی را تدارک دیده‌اند که در فاصله زمانی «دهه حماسه جهاد اسلامی» یعنی از روز 24 اردیبهشت ماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم طوس تا 3 خرداد که سالروز حماسه فتح خرمشهراست ادامه خواهد یافت که در روزهای مختلف این دهه برنامه‌های فرهنگی هنری، علمی، آموزشی و.. در سطح مشهد و استان برای علاقه‌مندان تدارک دیده شده که امیدواریم مورد اقبال مخاطبان قرار بگیردمعاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در ادامه گفت: حدود چهارسال قبل در حوزه هنری خراسان رضوی، هسته‌ای مرکزی شکل گرفت که طی آن توام با تشکیل جلساتی همراه با هم‌اندیشی و هم‌افزایی درنهایت به تاسیس دبیرخانه هنر حماسه منجر شد؛ در این دبیرخانه به نبوغ هنر در شاخه‌های مختلف هنری پرداخته شد اما اولین نمودِ بیرونی آن «اولین جایزه‌ی داستان حماسی» بود که فراخوان آن سال 97 منتشر و اختتامیه‌ی آن در سال 98 انجام و برگزیدگان معرفی شدند، این دبیرخانه به داستان حماسی می‌پرداخت چرا که داستان مادر دیگر هنرهاست، از این رو که دیگر هنرها می‌توانند از داستان بهره ببرند و ایده بگیرند. ما مهرماه سال گذشته دومین فراخوان جایزه سراسری داستان حماسی را منتشر کردیم.

یوسف اسماعیل زاده با گرامی‌داشت یاد و خاطر سعید تشکری گفت: این استاد ارجمند که دبیر علمی «جایزه سراسری داستان حماسی» بود را اواخر سال 1400 از دست دادیم اما این جشنواره هرسال با گرامی‌داشت یاد ایشان به مسیر خود ادامه خواهد داد چرا که این جشنواره اتفاق شگرفی را در حوزه داستان در کشور رقم زد. 26 اردیبهشت ماه، آیین اختتامیه دومین دوره از این جشنواره در آرامگاه فردوسی  برگزار خواهد شد که درهمین روز نشان فیروزه هنرانقلاب  به استاد منصور انوری نویسنده‌ی چیره‌دست خراسانی نیز اهدا خواهد شد.


همچنین در این مراسم برنامه‌های بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی در استان خراسان رضوی اعلام شد که جزئیات آن بدین شرح است :
* آیین گشایش برنامه‌ها و اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی
* همایش علمی پژوهشی پیام شاهنامه، پایندگی زبان فارسی
* شب شعر از توس تا نیشابور
* نواختن زنگ متمرکز استانی زبان و ادبیات فارسی در یکی از مدارس همجوار آرامگاه فردوسی  با حضور مسولین کشوری و همچنین نواختن این زنگ در کلیه مدارس استان
* برگزاری پویش حکیم سخن در شبکه شاد به صورت کشوری
* برگزاری پویش خان هشتم با رویکرد آشنایی دانش آموزان با قهرمانان معاصر ایران در قالب های ادبی
*  معرفی فردوسی به دانش آموزان در قالب برگزاری مراسم بزرگداشت این شاعر حماسی در روز ۲۵ اردیبهشت در کلیه مدارس استان
* اجرای ویژه برنامه های پرده خوانی و نقالی توسط ۲۰ نقال جوان در محل آرامگاه
 * اختتامیه فراخوان داستان حماسی و بزرگداشت مرحوم سعید تشکری
* رویداد کارگاهی و آموزشی سینما حماسه
*  نشست هم اندیشی هنر حماسی با حضور نخبگان حوزوی و دانشگاهیز
* گلباران آرامگاه فردوسی بصورت هوائی درصورت هماهنگی با هوانیروز با بالگرد .
*  اهدای تاج گل توسط بالاترین مقام حاضر در مراسم با همراهی دسته موزیک نیروی انتظامی وادای احترام وقرائت فاتحه
*  اجرای گذر فرهنگ وهنر برای هنرمندان هنرهای تجسمی بصورت کارگاههای زنده نقاشی ‌وطراحی ازداستانهای شاهنامه، اسکیس ازنمای آرامگاه،خوشنویسی اشعار و مضامین شاهنامه
* نمایشگاه خوشنویسی اساتید ومدرسان انجمن خوشنویسان مشهد در طبقه فوقانی آرامگاه
* نمایشگاه کتاب باموضوع شاهنامه وادب حماسی
* رونمائی از کتاب ترجمه شاهنامه بزبان اسپانیائی باحضور تعدادی ازسفرای اسپانیائی زبان
* رویداد فرهنگی و هنری حکیم توس  شامل نمایش ،روایت گری،سرود و...  از ۲۴ اردیبهشت تا ۱ خرداد
* جشنواره نقالی روایت های  جلوخان آرامگاه ویژه نوجوانان
* اکران شهری در ۲۰۰ نقطه
* فضاسازی شهری میدان فردوسی و بلوار شاهنامه
* ویدئو مپینگ
* تولید کلیپ ویدئو در قالب سرود ویژه
* تورهای ویژه شاهنامه
* افتتاح نمایشگاه تخصصی از نفایس خطی و سنگی شاهنامه های موجود در گنجینهٔ رضوی
* رونمایی از ماکت نفایس خطی شاهنامه در دانشگاه فردوسی و در ارامگاه فردوسی
* برپایی نمایشگاه گروهی عکس مشترک هنرمندان افغانستان و ایران با عنوان از حکیم توس تا پیر هرات
* برگزاری مراسم شاهنامه خوانی با حضور نوجوانان ایران(استانهای خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان) و کشورهای همسایه، شبه قاره و آسیای مرکزی
* ویژه‌برنامه دیار حماسه در مساجد و مدارس به همت پایگاه‌های بسیج
*تئاتر افسانه ماردوش
*ویژه‌برنامه‌ی ورزشهای زورخانه‌ای و آیین‌های پهلوانی
*برنامهٔ کتابخانه‌های عمومی سراسر استان(۲۵۰ برنامه)
کد مطلب : ۳۲۱۳۰۵
https://www.ibna.ir/vdcbg8bfsrhb5fp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران