کتاب «مردم ایران» روایت زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا در مشهد رونمایی شد.
رونمایی از کتاب «مردم ایران» در مشهد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، آیین رونمایی از کتاب «مردم ایران: سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» به قلم مهدی ابراهیمی روز سه‌شنبه و با حضور جمعی از خانواده شهدا، مسئولان و علاقمندان در محل کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، فاطمه سلیمی، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی هنری سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد و خانواده شهیدان سیدرضا‌ هاشمی خلیل‌آباد، جمشید خسروی، حسن و علیرضا رمارم و حمید ابراهیمی حضور داشتند.

در ابتدا فاطمه سلیمی، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی و کمیسیون فرهنگی شهر مشهد با بیان اینکه گفتن از شهدا بسیار سخت است، گفت: باید در مقام پدر و مادر باشید که بدانید داغ از دست دادن فرزند هیچگاه کم رنگ نخواهد شد. والدین شهدا چه اعتقاد راسخ و قوی داشته اند که توانسته‌اند از عزیزترین میوه زندگی خود بگذرند. 

وی افزود: باید این مساله را در نظر داشته باشیم در هر جایگاه و مقامی که باشیم در محضر خانواده‌های شهدا حرفی برای گفتن نداریم و به طور قطع بدانید شهیدان و خانواده‌های آنان سهم عظیمی از برکات اقدامات صالحه ما خواهند داشت.

 
در ادامه حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه امروزه ما از سفره با کرامات شهدا ارزاق می‌کنیم،گفت: کتاب‌هایی بسیاری در باب شهیدان و همسرانشان نگاشته شده است اما کمتر کتابی به والدین شهدا و شیوه زندگی آنها پرداخته است. والدین سرچشمه تربیت نسل عاشورایی این سرزمین هستند و نقش اصلی تاثیرگذاری در زندگی شهدا را بعد از همسران آنان ایفا می‌کنند چرا که در واقع پدر و مادر شهیدان هستند که بستر تربیت اسلامی و مومنانه شهیدان را فراهم می‌سازند. 

وی تصریح کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، جبهه، خاکریز اول و والدین و خانواده‌های شهیدان، خاکریز دوم ما در جبه‌های اسلامی هستند. در واقع این فرمایش به اهمیت بالای نقش والدین در جبهه‌های اسلامی به ویژه در دوران دفاع مقدس به عنوان سرچشمه‌های فیض، بصیرت و تحول سازی فرزندان اشاره دارد، کسانی که برای حفظ این مرز و بوم و برای حفاظت از ناموس و امنیت ایران از فرزندان، عزیزترین افراد زندگی خود گذشتند، همیشه به این نکته مهم توجه داشته باشید که والدین شهیدان با نثار فرزندان نیمی از جان و وجود خود را بخشیده اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این مراسم را یک جلسه روحانی و معنوی دانست و گفت: کتاب «مردم ایران» به نقش والدین در جامعه و سبک زندگی مومنانه و اسلامی پرداخته است. امیدوارم این کتاب به دست مومنان خود برسد تا جامعه امروز و به ویژه نسل جوان ما بیشتر با سبک زندگی شهدا و خانواده‌های آنان آشنا شوند.

وی افزود: همیشه این مساله را به خاطر داشته باشیم که امنیت، رفاه، عزت و سربلندی امروز جامعه ایران را مدیون شهدا و پدر و مادران آنان بوده، هستیم و خواهیم بود.
 
 
 
در پایان مهدی ابراهیمی، نویسنده کتاب «مردم ایران: سبک زندگی مردم ایران به روایت والدین شهدا» هدف از انتشار این کتاب را معرفی سبک زندگی مردم ایران به روایت خانواده‌های شهدا عنوان کرد وگفت: اگر چه کتابهایی بسیاری هستند که به سبک زندگی شهدا، همسران و فرزندان آنان پرداخته اند اما همیشه جای خالی نقش والدین آنان در این مجموعه احساس می‌شد.

وی نخ تسبیح کتاب خود را اهمیت به والدین شهدا به حلال وحرام دانست واینکه شهادت اصالت دارد و اتفاقی نیست، گفت: شهدای انقلاب میوه‌های حق طلبی هستند که به نوعی الگوی زمینی محسوب می‌شود.

ابراهیمی خانواده شهدا را نمونه‌ای از سبک زندگی اسلامی مردم ایران خواند و افزود: تصاویر و ویدیوهایی بسیاری در سازمانهای فرهنگی از زندگی خانواده‌های شهدا به ویژه والدین آنها وجود داردکه متاسفانه توجه چندانی به آن نشده است و این مساله باعث انگیزه من برای نگارش کتاب «مردم ایران» شد. هدف من روایت بخش مهمی از زندگی شهدا است که مهجور واقع شده است، پرداختن به شیوه و سبک زندگی خانواده‌هایی که چنین فرزندان شجاع و مومنی را تربیت کرده اند.

مهدی ابراهیمی با اشاره به بند آخر بیانیه گام دوم انقلاب در رابطه با سبک زندگی، گفت: حتی با نگاهی ساده به  زندگی خانواده شهدا به نقش اصلی اهمیت دادن به مساله حلال و حرام پی می‌بریم، اغلب شهدا در خانواده‌هایی پرورش یافته اند که با وجود سختیها و کمبودها به اصل روزی حلال اعتقاد راسخ داشته اند.

در این مراسم خانواده‌های شهیدان سیدرضا‌هاشمی، جمشید خسروی، حسن رمارم و علیرضا رمام به بیان خاطراتی از زندگی و شخصیت شهیدان پرداختند. در پایان ضمن رونمایی از پوستر کتاب «مردم ایران»، از خانواده شهیدان و مهدی ابراهیمی، نویسنده کتاب با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.
کد مطلب : ۳۱۰۷۹۲
https://www.ibna.ir/vdcjhyet8uqevaz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب
تقدیر از مروجان کتابخوانی