کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

معرفی کتاب «راهنمایی کوچک برای نوشتن درباره‌ی فیلم ها»؛

چگونه نقد فیلم بنویسیم

8 بهمن 1401 ساعت 13:49

وقتی درباره‌ی فیلم‌ها می‌نویسید، احساسات شخصی، انتظارها و واکنش‌ها می‌توانند آغاز یک نقد هوشمندانه باشد. همه‌ی ما فیلم‌ها را می‌فهمیم، اما چگونه آن‌ها را توضیح بدهیم؟


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «راهنمایی کوچک برای نوشتن درباره‌ی فیلم‌ها» نوشته تیموتی کوریگان ترجمه‌ی مهسا رضوی از سوی انتشارات گیلگمش ناشر کتاب‌های هنری چشمه در سال 1401 وارد بازار نشر شده‌است.

وقتی درباره‌ی فیلم‌ها می‌نویسید، احساسات شخصی، انتظارها و واکنش ها می‌توانند آغاز یک نقد هوشمندانه باشد.

این کتاب در هفت فصل،فصل اول؛ نوشتن درباره‌ی فیلم‌ها، فصل دوم؛ شروع کنیم به اندیشیدن آماده شویم برای تماشا و بنا کنیم به نوشتن، فصل سوم؛ اصطلاحات و موضوعات سینمایی برای تحلیل فیلم و نوشتن، فصل چهارم؛ شش رویکرد به نوشتن درباره‌‌‌‌‌ی فیلم‌ها، فصل پنجم؛ سبک و ساختار در نوشتن، فصل ششم؛ تحقیق در سینما، فصل هفتم؛ شکل نسخه پیش‌نویس، تنظیم شده است.

در فصل اول کتاب بررسی می‌کنیم که چرا درباره‌ی فیلم‌ها بنویسیم،
همه‌ی ما فیلم‌ها را می‌فهمیم، اما چگونه آن‌ها را توضیح بدهیم؟ با بعضی فیلم‌ها همذات پنداری می‌کنیم و آن‌ها را به خاطر می‌سپاریم و فیلم‌ها با ستاره‌های‌شان بخشی از زندگی و گفت‌و‌گوی آینده ما می‌شوند.

اهداف نقد یک فیلم چیست و چه کمکی به ما می‌کند:
نوشتن کمک می‌کند تا واکنش خود را نسبت به یک فیلم بهتر درک کنید.
دیگران را متقاعد کنید چرا یک فیلم را دوس دارید یا ندارید.
مطلبی را درباره یک فیلم فیلم‌ساز یا گروهی از فیلم ها توضیح دهید یا معرفی کنید که خوانندگان‌تان ممکن است ندانند و چند دلیل دیگر را مطرح می‌کند.

در این فصل گزارش اکران، ریویو فیلم، جستار نظری، جستار انتقادی، اظهار‌نظر و ارزیابی و در اخر بخش هم دو مورد تمرین برای نوشتن آورده شده است‌.

درفصل دو آماده می‌شویم برای نوشتن، یکی از مهم‌ترین دشواری‌های نوشتن درباره‌ی فیلم سر‌در آوردن از تجربه‌ای است که لایه‌های متفاوت بسیار دارد. به زبان ساده تر باید چه چیزی را برای تحلیل یا نوشتن انتخاب کنیم.

در این فصل مطالبی از جمله:
موضوع و معنا؛ فیلم‌ها فقط درباره‌ی یک موضوع نیستند بلکه شکلی‌اند از نمایش با اهدافی خاص و برای آفرینش معنایی خاص؛ گفت‌و‌گوی خاموش: مباحثه با فیلم‌ها؛ یکی از کارآمدترین تکنیک‌ها برای تحلیلی نوشتن درباره‌ی ادبیات، نوشته‌های سردستی هستند که در حاشیه‌های متن می‌نویسیم؛ یادداشت برداری؛ معمولا دو یا سه بار نمایش فیلم برای نقد لازم است. اگر بیش از یک‌بار نمایش امکان پذیر باشد، می‌توان یادداشت‌های کامل تر و مشروح تری نوشت، بررسی می‌شود.

در فصل سوم برای اینکه بدانیم چگونه فیلم‌ها را به پرسش بگیریم و چگونه درباره آن‌ها یادداشت بنویسیم. بخش اصلی این فرایند پروراندن واژگانی‌ است که به وسیله‌ی آن‌ها بتوانیم پرسش‌های بهتری بپرسیم. هر رشته‌ای زبان خاص خود یا واژگانی را دارد که به کمک آن درمورد موضوع یا فیلم مورد نظر بحث می‌کنیم.

دراین فصل درون‌مایه‌ها، فیلم و هنرهای دیگر، روایت، شخصیت‌ها، نظرگاه، جستارهای تطبیقی، میزانسن و رئالیسم، رئالیسم، عناصر میزانسن، ترکیب بندی و تصویر، نما و صدا بررسی می‌شود؛ خوب ببینیم، خوب بشنویم، دو پاره‌ی فیلم را به هم پیوند بزنیم. در انتهای این فصل تعدادی جستار نمونه و تمریناورده شده است.

فصل چهارم درمورد رویکرد نوشتن درباره‌ی فیلم‌هاست که در آن انواع رویکردها در نقد فیلم ها بررسی می‌شود.رویکردهایی مثل تاریخ سینما، سینماهای ملی، ژانرها، مولفان، انواع فرمالیسم، ایدئولوژی، هر کدام از این رویکردها برای نقد فیلم نگاه متفاوتی را به وجود می‌آورد.

فصل پنجم سبک و ساختار نوشتن را آموزش می‌دهد. «شاید بزرگ‌ترین وسوسه و مهم‌ترین خطر در نوشتن درباره‌ی فیلم‌ها این باشد که فکر کنید خیلی ساده در سالن سینما نشسته‌اید. توصیف و تحلیل دیده‌اید و می‌توانید نقد را بنویسید.
بیان معنای صریح و معنای ضمنی، نوع لحن، تکرار و کلیشه‌ها، جمله‌های موثر ایجاز، ساختارهای متنوع جمله، پاراگراف های منسجم، پاراگراف نتیجه گیری، فهرست بازبینی برای نوشتن یک جستار تاثیرگذار، ترتیب نوشتار یک نقد خوب است.

فصل ششم تحقیق در سینماست چرا که تحقیق هر نوشته ای را بهتر می‌کند.
چگونه تحقیق را شروع کنیم؟ این که نویسنده چه نوعی از تحقیق را و تا چه اندازه انجام دهد، به متغیرهایی چون زمان و اندازه‌ی پروژه بستگی دارد. کیفیت و اندازه مطالب در دسترس برای تحقیق، به فیلم و تاریخ پخش آن بستگی دارد.
مواد و مصالح تحقیق، منابع دست اول، دی وی دی و دانلود های دیجیتال، فیلم‌نامه‌ها، اینترنت منابعی برای تحقیق در سینماست.

در فصل هفتم شکل نسخه ای پیش نویس را ترسیم کرده است که یک نسخه‌ی ویراسته و تمیز از مقاله پیرینت بگیریم.اصلاحات لحظه‌ی آخری را انجام دهیم، یادداشت هایی برای مستند سازی و منابع نیز ذکر شود.

این کتاب آموزش و تمرین خوبی برای علاقه مندان به فیلم‌نامه نویسی و نقد فیلم‌هاست که دارای تصاویر و نمونه جستارها و تمرینات آخر فصول است.

کتاب « راهنمایی کوچک برای نوشتن درباره‌ی فیلم ها» به قلم تیموتی کوریگان و ترجمه‌ی مهسا رضوی در 258 صفحه و تیراژ 700 نسخه به قیمت 130 هزارتومان در پاییز 1401 از سوی انتشارات گیلگمش؛ناشر کتاب های هنری نشر چمه روانه بازار شده است.
 


کد مطلب: 331869

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/book/331869/چگونه-نقد-فیلم-بنویسیم

ایبنا
  https://www.ibna.ir