نمایشنامه «به ماه ناخُنک زدم» منتشر شد

تک‌گویی‌های گندم در میان فانوس‎‌های خاموش

 کتاب «به ماه ناخنک زدم» نوشته فریبا شاهسون توسط انتشارات آناپنا منتشر شد.
تک‌گویی‌های گندم در میان فانوس‎‌های خاموش
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نمایشنامه «به ماه ناخنک زدم» در هفت صحنه نوشته شده است که عبارتند از: گندم، ارشمیدس، مناظره‌ ارشمیدس و افلاطون و سقراط، عباس دوران (پرهام)، ریحانه، کتایون و ماه سلطان. گندم در این نمایش نمادی از مام وطن است که قومیت‌های مختلف ایرانی را نمایندگی می‌کند. 

نویسنده در این کتاب پیشنهادی به کارگردانان داده و نوشته: هرکارگردانی می‌تواند به شکل انتخابی و براساس نگاه خود با ایجاد نمادهایی دیگر چند صحنه از این متن را انتخاب و به یک اثر نمایشی با زمان دلخواه، نزدیک یا هر صحنه‌ای را به شیوه‌ای مستقل کار کند.
 
فریبا شاهسون متولد 1350 در تهران، بازیگر و نویسنده ایرانی است. او مدرک کارشناسی کارگردانی سینما با گرایش تدوین از مرکز آموزش فیلم‌سازی (باغ فردوس) و گواهینامه تخصصی بازیگری و کارگردانی از کانون تئاتر بانوان را دارد. شاهسون در چهار فیلم «بیوگرافی»، «روشنک»، ـ«خسته نباشید» و «شیرین قناری بود» ایفای نقش کرده است.
 
چاپ کتاب
کتاب شعر «بی تو»، 1385
کتاب شعر «باغ‌های کسالت»، 1389
نمایشنامه «توّهم» (کاری مشترک از خسرو بامداد و فریبا شاهسون)، 1392
 
سریال‌های تلویزیونی
«امام علی»،کارگردان داود میر باقری،1371
«سیمرغ»،کارگردان حسین قاسمی‌جامی،1372
«خاله دنا و شپلک»،کارگردان شهره لرستانی،1391
 
در بخشی از متن این کتاب می‌خوانیم:
ننه‌ام، دختر بزرگ خانواده بود. مادرش خان‌جون، هیچ‌وقت پسردار نشد. واسه همین، ننه‌ام از بچگی شد هم پسر خانواده و کمک پدر، هم دختر بزرگ خانواده و کمک خان‌جون. تخم‌مرغ‌های خان‌جون تو بندر گز معروف بود. حتی آوازه‌اش به گلوگاه هم رسیده بود. ننه‌ام می‌گفت: نمی‌دونم خان‌جون، چی به خورد مرغ و خروس‌ها می‌داد که تخم می‌ذاشتن، عین طلا...
 
انتشارات آناپنا «به ماه ناخنک زدم» را در 124 صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و به قیمت 70 هزار تومان عرضه کرده است.
کد مطلب : ۳۳۱۷۶۱
https://www.ibna.ir/vdciqzapzt1apy2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه تئاتر و فیلم فجر