کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

‌مروری بر کتاب برگزیده کتاب سال جوانان

معرفی آخرین تغییرات درمانی در «اصول طب داخلی هاریسون: بیماری‌های گوارش»

20 آذر 1400 ساعت 8:00

کتاب « اصول طب داخلی هاریسون: بیماری‌های گوارش » که مجموعه ای جامع از آخرین تغییرات در شناخت و درمان بیماری‌های گوارش است، در بخش ترجمه دومین دوره کتاب سال جوانان برگزیده شد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،  کتاب « اصول طب داخلی هاریسون: بیماری‌های گوارش » نوشته ج. لاری جیمسن و ترجمه سجاد قانع عزآبادی است.

در شرایطی که بخش اعظم آموزش پزشکی به طب داخلی اختصاص یافته است و شکایات مربوط به طب داخلی، بیشترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان عمومی را دربرمی‌گیرند. کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» می‌تواند منبعی معتبر و کارآمد برای  پزشکان عمومی و متخصصان داخلی باشد.

این کتاب اگر چه مباحث فراوانی را شامل می‌شود، به طور ویژه مباحث طب داخلی آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

این کتاب به بیان شناخت و درمان درد شکم، دیس فاژی، تهوع، استفراغ و سوء هاضمه، اسهال و یبوست، کاهش وزن ناخواسته، خونریزی دستگاه گوارش، یرقان، تورم شکمی، نحوه رویکرد به بیمار مبتلا به بیماری گوارشی، آندوسکوپی دستگاه گوارش، بیماری‌های مری، بیماری زخم پپتیک و اختلالات مرتبط با آن، اختلالات جذب، بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری دیورتیکولی و اختلالات شایع آنورکتوم، نارسایی عروق مزانتر، انسداد حاد روده و آپاندیسیت حاد و پریتونیت می‌پردازد.

در لابه لای مطالب، اشکال و جدول‌هایی نیز برای مفهوم شدن هرچه بهتر مباحث گنجانده شده که الگوریتم، سی تی اسکن، تصاویر آندوسکوپی و نماهای شماتیک، روش‌های جراحی، نمونه برداری‌ها و بررسی‌‌های رادیولوژیک را شامل می‌شود.

«تهوع احساس ذهنی نیاز به استفراغ است. استفراغ خروج توأم با فشار محتویات دستگاه گوارش فوقانی از طریق دهان به علت انقباضات لوله گوارش و جدار قفسه سینه و شکم است. استفراغ متفاوت از رگورژیتاسیون با ورود بدون نیروی محتویات معده به داخل دهان است. نشخوار شامل رگورژیتاسیون مکرر بقایای غذایی است که اغلب مجددا جویده و بلعیده می‌شود. برخلاف استفراغ کردن، در پدیده فوق ممکن است تا حدی کنترل ارادی وجود داشته باشد. سوء هاضمه واژهای غیر اختصاصی است که شامل طیفی از شکایات است که عبارت‌اند از: تهوع، استفراغ، سوزش سر دل، رگورژیتاسیون و دیس پپسی (نشانه‌هایی که تصور می‌شود از ناحیه گاسترودئودنال منشأ می‌گیرند)».
 
این کتاب با مقدمه کیوان الچیان و ترجمه سجاد قانع عزآبادی سال 99 توسط انتشارات تیورزاده با بهای 77 هزار تومان عرضه شد و مهر ماه امسال نیز از برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال جوانان شناخته شد.
 
.
 


کد مطلب: 312988

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/book/312988/معرفی-آخرین-تغییرات-درمانی-اصول-طب-داخلی-هاریسون-بیماری-های-گوارش

ایبنا
  https://www.ibna.ir